Pokutovanie pacienta??

nazor

naivny: Niektorí ľudia nemajú nikdy dosť. Zoberú peniaze od poisťovne a ešte budú človeka pýtať toľko, koľko je ochotný platiť.

nazor

Defcon: Polícia dospeje k záveru že skutok sa nestal. Načo polícia, môže priamo napísať žalobu na súd. Dôkazy si aj tak musí zaobstarať sama.

naivny

súhlasím s postupom uvedeným od diskutérov nazor a Defcon. Každý si chce nejak zarobiť, ale nech sa páči dodržiavať zákony. Ozaj, už si zaplatila, lebo Tvoj príbeh si nechala nedokončený....?

Defcon

Nazor, naco tu citujes ustavu ? Uvedena platba nie je platbou za zdravotnu starostlivost, ale pokutou za nedodrzanie terminu, teda tvoj nazor je mylny vo svojom zaklade, kedze sa tu nikto nerozprava o platbe za zdravotnu starostlivost.

Defcon

Zaplat, ale vypytaj si potvrdenie o platbe, kde bude jasne zadefinvane, ze je to pokuta za nedodrzanie terminu. Na blocku musi byt jasne razitko a podpis doktora....
Kedze je to nezakonna platba, tak predpokladam, ze doktor sam ustupi od svojej poziadavky. V kazdom pripade sa bude pytat naco je ti take potvrdenie, tak mu povedz, ze ho posles na UDZS a policiu aby presetrili zakonnost pokuty.

nazor

Ústava SR, Článok 40:

Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.

nazor

Nahraj si to na mobil. Podľa ústavy je zdravotníctvo je bezplatné pre tých čo platia zdravotné poistenie. Vyžadovanie peňazí ako podmienky na ošetrenie sa dá klasifikovať ako trestný čin vydierania.

Domi27

Ďakujem za odpovede. Aby som priblížila môj prípad - v januári som bola objednaná na kontrolné vyšetrenie. Bohužiaľ, som vtedy mala toho veľa, poplietla som si dátum a prišla na vyšetrenie o den neskôr (bola som v tom, že som tam v správny termín...) Samozrejme, sestrička ma na to hneď upozornila, ja som sa ospravedlnila, že ma to veľmi mrzí a je mi jasné, že to bola moja vina. Avšak to bolo pred pol rokom a o pokute nepadlo zo strany sestričky ani doktorky ani pol slova. Dnes, keď som sa bola u doktorky objednať na vyšetrenie ma (nová) sestrička upozornila, že som v januári neprišla na objednaný termín a mám zaplatiť. Príde mi to naozaj neseriózne a myslím, že ak to u nich naozaj funguje takto a treba platiť ,,pokuty" človek by mal byť upozornený vopred alebo mohli niečo povedať v ten deň, keď som tam bola v januári a nie o pol roka zrazu si vymyslia, že mám niečo platiť.

Sonie

Ja si zasa myslím že pokiaľ pacient sa objedná vopred na určitý termín a nedodrží ho, lekár má právo pacienta pokutovať. Totiž ten nedodržaný termín mohol byť obsadený iným pacientom, tu nejde o jeho ušlý zisk ale skôr o potrestanie za nedodržaný deň vyšetrenia. U niektorých lekárov sa čaká aj pol roka na termín a keď niekto bez udania dôvodu sa vopred neodhlási, tým poškodzuje iných pacientov, ktorý mohli byť na vyšetrenie objednaní skôr. Ja som sa s tým stretla, objednávam sa cez call centrum a vopred ma upozornia na dodržanie termínu, aj mi pripomenú deň, hodinu vyšetrenia. Otázny je len ozaj vážny, náhly dôvod keď pacient nemôže byť vyšetrený.