Emancipované ženy a úspešní muži

Príspevok v téme: Emancipované ženy a úspešní muži
Beee

Ahojte, pred nejakým časom som natrafila na toto fórum a napadla ma celkom zaujímavá téma na diskusiu. Nehľadám týmto rady, skôr ma zaujíma názor ľudí mimo "bubliny" ľudí v mojom živote.
Pre mňa osobne je vo vzťahu najdôležitejšia rovnosť a vzájomná podpora partnerov, pričom aby to tak mohlo byť, je podľa môjho názoru potrebné, aby partneri mali obdobné hodnoty, štýl života, ciele, jednoducho aby si rozumeli a zároveň sa dopĺňali. Preto som si vždy myslela, že vzťahy, kde žena je príveskom muža a profesionálnou manželkou, vyhľadávajú prevažne muži, ktorým sa nedarí nájsť si rovnocennú partnerku a že vo väčšine prípadov ide o akúsi poslednú inštanciu. Napriek tomu, že väčšina mužov má negatívny názor na zlatokopky, tak trochu mi to začína pripadať, akoby ich zámerne vyhľadávali. V poslednej dobe som sa na tému vzťahov rozprávala s dvomi kamarátmi, s ktorými sme si veľmi podobní, čo sa týka štýlu života, cieľov, a pod., preto ma prekvapil ich diametrálne odlišný postoj k tejto otázke od môjho názoru na ňu. S každým z nich som sa na túto tému bavila samostatne bez prítomnosti toho druhého. Obidvaja majú krátko po 30-tke, sú mimoriadne úspešní, s pevným zázemím a obidvaja sú slobodní s veľmi podobnou predstavou o potenciálnej partnerke. Podotýkam, že som ani s jedným nemala nič viac ako kamarátsky vzťah, čiže to nepíšem z pohľadu partnerky alebo podobnej osoby.
Obidvaja sa vyjadrili v podstate tak, že si nevedia pri sebe predstaviť ženu, ktorá by bola rovnako cieľavedomá a dominantná ako oni, pretože by to podľa nich nefungovalo a rovnako sa im nepáči, že ženy si za každú cenu budujú kariéru a majú deti po 30-tke. Takisto som sa dozvedela, že emancipované ženy ako ja (oni to nazvali s prevládajúcimi mužskými vlastnosťami) by si mali nájsť muža s prevažujúcimi ženskými vlastnosťami na to, aby to fungovalo. Čiže z ich pohľadu hľadajú niekoho, komu budu môcť robiť manažéra aj v súkromnom živote. Z môjho pohľadu takýto vzťah bez rovnosti by jednoducho nefungoval, okrem iného aj z dôvodu absencie spoločných tém, nakoľko s dotyčnými pánmi som sa vždy bavila na témy, o ktorých ženy, ktoré oni vidia ako svoje potenciálne partnerky, nemajú ani šajnu.
Čiže aby som zhrnula, čo som vlastne touto témou chcela zistiť - prečo sa muži boja, že by ich postavenie v rodine bolo ohrozené im podobnou emancipovanou ženou a preferujú ženy, ktoré môžu ovládať a potom ich hanlivo označujú za zlatokopky napriek tomu, že o charaktere tej ženy vedeli a vyhovoval im?
Vyššiu situáciu som uviedla len ako príklad zo svojho života, nemám záujem o vzťah ani s jedným z nich, čiže ako som písala vyššie, nejde mi o ňu samotnú, ale skôr o akúsi všeobecnú mienku. :)

Kalgan1

Nie je jednoduche najst jeden jediny dovod. Je to subor viacerych faktorov.
a) vychova a spomienky na detstvo - co muz/zena videli, zazili ako deti doma (ako sa spravali rodicia k sebe, alebo absencia rodicov atd. a pod.)
b) kulturno-geograficky faktor - je rozdiel, ci sa bavime o Slovensku, Svedsku, Saudskej Arabii, Japonsku, ci o nejakom africkom kmeni, kde moze fungovat napr. matriarchat
c) archetypy, ktore nosime vo svojom nevedomi (resp. najlhlbsom podvedomi), teda storociami naucene vzorce spravania
d) vyska emocneho kvocientu, nakolko je clovek schopni empatie, co do znacnej mieri potom moze potlacat prekonane archetypalne spravanie
e) zivotny styl cloveka. Ked nechces mat napr. deti a chces len cestovat a nikdy nezakotvit, tak si budes hladat podobneho partnera/ziadneho partnera/budes striedat vela partnerov
f) socialne prostredie - ak chodis autom do prace a vo volnom case chodis len do kostola, tak mas zuzeny vyber partnerov, podobne ako ked zijes nadstandard, ked chodis len do drahych restik, barov a vacsinou si obklopena vysokopostavenymi ludmi
g) tvoja zivotna filozofia, temperament, vseobecny pohlad na zivot (tazko asi budu spolu zarytyateista a fundamentalny veriaci, hlavne ak chcu vychovavat deti)
h) ako sa vlastne pozeraz na druhe pohlavie, co ocakavas od parnera/ky, co ti najviac imponuje, ake mas priority (ja napr. ak sa nemam s danym clovekom o com rozpravat, tak ho nechcem ani ako kamarata, nie este ako parnerku)
i) biologicke faktory (vzajomna pritazlivost, sexepíl, neurochemicke procesy, ktore vyvolava druhy clovek v tebe, napr. vyzor, pach, "chut" bozku - vid sliny, atd. a pod.
+milion dalsich drobnych faktorov a nuans
Ak by sme sli naozaj velmi hlboko, tak zistime, ze tych biologicko-psychologicko-kulturnych faktorov je naozaj hrozne vela :D

sne-zienka

Beee záleží od toho ako veľmi sa tá dominancia prejavuje - sú dominantný ľudia, ktorý sú vyrovnaní a proste radi spolupracujú a tvoria tým, ale tak isto sú ľudia, ktorý so svojou dominanciou nevedia vôbec pracovať a všetko musí byť podľa nich a tak podobne. Je to aj tak všetko strašne individuálne

Beee

Napríklad aj v takej Indii môžeme vidieť, že keď ženy majú možnosti na to, aby si zarábali na živobytie a mohli sa realizovať aj inak ako v domácnosti, prospieva to celej spoločnosti, ktorá tak napreduje. Bohužiaľ, je to práve mužské ego, ktorá časti brzdí pokrok...

@slobodnemaciatko: prečo by sa pri úspešných ženách mala vytrácať ich ženskosť? Mrzí ma, že spoločnosť pri ženách aplikuje pravidlo, že profesionálny úspech vylučuje príťažlivosť a vice versa... Naopak, pri mužoch sa často propaguje, že úspech ich robí automaticky príťažlivými. Dovolím si tvrdiť, že toto nemá absolútne žiadny relevantný racionálny základ.

@starajsaoseba: možno si si neprečítal/a celý môj príspevok - neriešim, len ma zaujíma mienka a názor na túto tému, pričom spomínanú situáciu som uviedla ako príklad.

@sne-zienka: asi to tak bude, aj keď si myslím, že keby sa dva dominantní ľudia dokázali spojiť a spolupracovať ako tím namiesto súperenia, dosiahli by oveľa viac, aj keď je mi jasné, že je to veľakrát náročné...

@dobreuz: súhlasím s tým mužom ako lovcom - zjavne ide o prežitok, muži dávno nie sú lovcami v pravom zmysle slova, ako to bolo kedysi a ani sa to od nich nevyžaduje. Naopak, v prípade žien sa tá dogma žienok domácich ešte vo veľkej miere presadzuje, čo je nelogické a smutné.

slobodnemaciatko

Dobreuz ja tu pisem uplne o odlisnych typoch. Nie kazdy uspesny muz dosiahol svoj uspech na ukor niekoho ineho. Najpr sa zameraj na podstatu, o com sa tu vlastne bavime.

slobodnemaciatko

Rovnako k sebe mozu byt pritahovani femme fatale a uspesny, sebavedomy muz. Pokial su vyvazeni.
Nemyslim si, ze uspesna zena urobi zo zakriknuteho muza diamant, on sa tym diamantom musi stat sam, alebo sa nim stane na ukor tej zeny. Vsimnite si vsetky korpulentne, zanedbane, nestastne, hystericke damy a pri nich uspesni muzi. Na ukor koho su uspesni? Kto stoji za ich uspechom?

dobreuz

Slobodnemaciatko možno v minulosti bol, keď bol muž lovec, ale teraz to je na rovnako. A vôbec nemusia potláčať svoju ženskosť.

slobodnemaciatko

Dobreuz a tvrdim to niekde?
Uspech je muzsky element, uspesna zena sa musi presadit v muzskom svete a to potlacenim svojej zenskosti, ktora je v tomto svete vnimana ako slabost. Preto sa mnohe uspesne zeny obliekaju ako muzi a casto tak uz zacinaju aj vyzerat. Nie vsetky. Casto ide aj o to v akej oblasti.

sne-zienka

To nie je tak u všetkých mužov. Ale je jasné, že veľmi dominantný jedinec bude k sebe chcieť submisívnejšiu partnerku aby sa ich egá vzájomne nebili a tak isto zase submisívnejší jedinec bude hľadať skôr dominantného, ktorý ho bude viesť. Ak to obom vyhovuje tak prečo nie. Ja som vždy odmietala naplňať taký ten klasický ženský model poslušnosti. Ani veľmi netúžim po deťoch. No napriek tomu ma vždy priťahovali dominantnejší partneri ale to súvisí asi s inými vecami. Každopádne si myslím, že dvaja príliš dominantný ani dvaja príliš submisívny by to spolu nemali ľahké a tak isto môže konflikt vzniknúť ak si dominantný autoritatívny človek nájde zase partnera až príliš zakríknutého, ktorý sa bojí prejaviť, tam si potom ten dominantný z neho môže urobiť handru na podlahu, takže je to v podstate o tom, nájsť nejaké vyváženie a stretnúť sa v polke cesty. Čiže vzájomný rešpekt a úcta.