Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Z čoho žijú slovenské rodiny

Príspevok v téme: Z čoho žijú slovenské rodiny
Paulina97

Zdravím všetkých, túto tému som našla s nádejou že mi niekto poradí ako ďalej. Sme mladý pár (21,22). Pred rokom sme sa rozhodli že sa s priateľom po 5 ročnom vzťahu osamostatníme. Samozrejme našetrené nič moc a tak sme boli nútený vziať si na vlastne bývanie hypotéku. Hypotéku nám schválili na 70%. To čo sme mali našetrené sme doložili k hypo a kúpili nejaký ten nábytok. V tom čase som mala super prácu a zarábala som tak 700-800 EUR + tringelty ktoré tvorili takmer polovicu výplaty a ešte stravné lístky. O túto prácu som prišla a začal sa boj. Vystriedala som niekoľko zamestnaní. Nikde som nezarobila tak ako v mojom prvom zamestnaní a sedavú prácu som neznášala. Vždy ma to ťahalo iným smerom až raz prišlo k tomu že som si urobila opatrovateľský kurz a začala som pracovať v sociálnom zariadení. Všetko bolo super až kým neprišiel další výdavok a my sme museli do nášho bývania investovať dalších 9000€. Samozrejme tie peniaze sme nemali a tak sme museli zobrať další úver. Teraz keď zrátam všetky naše náklady na bývanie, splátky, poistky, proste všetky náklady spojené aj s údržbou auta dostaneme sa na sumu 600€. Dokopy zarábame tak 1200€ zostane nám teda 600 €. Nieje to podľa mna žiadna katastrofa ale my z toho nevieme vyžiť. Vždy sa nájde niečo čo nám urobí škrt cez rozpočet. Dnes je to týždeň po tom čo sme obaja dostali výplatu a mame už len nejakých 350 €. Z toho sa musíme predstavovať a samozrejme dochádzať do práce. Už som s nervami v koncoch. Nevieme nič ušetriť, odložiť.... Nehovoriac o tom že by sme už radi mali aj dieťatko žiaľ nedá sa...

Kimmy_CA

V ktorom zahraničí sa to dá tak perfektne zarobiť, že je tam o toľko lepšie ako na Slovensku? Lebo ja žijem v Toronte už okolo dvadsať rokov (prišla som sem ešte ako decko) a pre veľa mladých ľudí je teraz predstava vlastného bývanie (teda vlastnej nehnuteľnosti) nemožná. Jednosmerný lístok na hromadnú dopravu tu stojí 3 doláre (nie je to časované), chlieb v lacnejšom obchode 4 doláre, liter mlieka aj viac.... Len vymeniť dioptrické sklá na okuliaroch kde som už mala vlastný rám má vyšlo asi 500 dolárov, a to okuliare nutne potrebujem, ináč nevidím ani akú farbu má semafor na križovatke....A to ešte donedávna si tu všetci museli hradiť akékoľvek vysokoškolské štúdium (či už college alebo univerzitu) sami, či už z našetreného alebo z rôznych pôžičiek, nie ako na Slovensku kde to majú študenti zadarmo....a za rok môžu byť študijné poplatky na univerzitu možno aj sedem-osem tisíc dolárov....takže kde je to zahraničie kde je všetko o toľko finančne lepšie ako na SR?

prezyvocka121

A ja zasa obdivujem ludi co za maly plat aj vstavaju do prace. . Na vasom mieste by som ozaj isla do toho zahranicia . Ste strasne mladucky par fakt klobuk dole ze uz mate uver niektorí ludia si ho vezmu ovela ovela neskor alebo nastahuju celu rodinu rodicom co konci katastrofou :-) ... Psov niekomu darujte a zacnite sa starat o svoje blaho :-) Psy za vas hypoteku nesplatia :-)

lifeisshort

Presne, nachvíľu, pár mesiacov, možno rok, dva. Kto chce vynajde sa, kto nie, bude hľadať dôvody prečo sa to neda. Uvedomte si že za svoj život zodpovedáte len vy sami, a máte ho len vo svojich rukách. Nepomôže sťažovanie, nadávanie, aký sú naši politici, systém a pod. Keď si zdravý, bez záväzkov, dokonca vieš jazyk tak prečo nevycestovat? Ja som sa takto trápila tri roky u nás, s tým že sa už chcem na Slovensku usadiť. No prestalo ma baviť žiť z výplaty do výplaty, našla som prvý inzerát do zahraničia, zbalila som saky-paky a už tu robím druhý mesiac. Včera mi prišla prvá výplata. Maximálna spokojnosť po troch rokoch slovenskej výplaty, plus sa učím nový jazyk, spoznala som kopec nových ľudí. Jasné cnie sa mi za domovom, ale čo narobím? Ak sa chcem mať lepšie, niekam sa pohnúť, tak musím pre to niečo aj obetovať. A vlastne aká obeta? Veď sa len rozvijam ďalej, viem že je to pre moje dobro, zas som sa niekam posunula. A som za to vďačná, a viem že to bude stále lepšie. Najjednoduchšie je sťažovať si, prečo sa niekto má lepšie ako ja. To je také slovenské... Závidieť druhému. Čo keby sa každý pozrel na svoj život a snažil sa ho zlepšiť? Zdokonaliť sa napríklad v jazyku, naučiť sa nový, získať nové zručnosti v novej práci, naučiť sa reagovať na nové situácie a podobne. Veriť si! Nikto to nemá v živote jednoduché ani ten čo sa má zdanlivo "lepšie" ako ja. Takže spoľahnúť na seba, vystúpiť z komfortnej zóny a nedufat že Slovensko bude na tom za rok, dva lepšie.. :) čakaním takto môžeš stratiť niekoľko rokov, alebo aj celý život...

lifeisshort

Presne, nachvíľu, pár mesiacov, možno rok, dva. Kto chce vynajde sa, kto nie, bude hľadať dôvody prečo sa to neda. Uvedomte si že za svoj život zodpovedáte len vy sami, a máte ho len vo svojich rukách. Nepomôže sťažovanie, nadávanie, aký sú naši politici, systém a pod. Keď si zdravý, bez záväzkov, dokonca vieš jazyk tak prečo nevycestovat? Ja som sa takto trápila tri roky u nás, s tým že sa už chcem na Slovensku usadiť. No prestalo ma baviť žiť z výplaty do výplaty, našla som prvý inzerát do zahraničia, zbalila som saky-paky a už tu robím druhý mesiac. Včera mi prišla prvá výplata. Maximálna spokojnosť po troch rokoch slovenskej výplaty, plus sa učím nový jazyk, spoznala som kopec nových ľudí. Jasné cnie sa mi za domovom, ale čo narobím? Ak sa chcem mať lepšie, niekam sa pohnúť, tak musím pre to niečo aj obetovať. A vlastne aká obeta? Veď sa len rozvijam ďalej, viem že je to pre moje dobro, zas som sa niekam posunula. A som za to vďačná, a viem že to bude stále lepšie. Najjednoduchšie je sťažovať si, prečo sa niekto má lepšie ako ja. To je také slovenské... Závidieť druhému. Čo keby sa každý pozrel na svoj život a snažil sa ho zlepšiť? Zdokonaliť sa napríklad v jazyku, naučiť sa nový, získať nové zručnosti v novej práci, naučiť sa reagovať na nové situácie a podobne. Veriť si! Nikto to nemá v živote jednoduché ani ten čo sa má zdanlivo "lepšie" ako ja. Takže spoľahnúť na seba, vystúpiť z komfortnej zóny a nedufat že Slovensko bude na tom za rok, dva lepšie.. :) čakaním takto môžeš stratiť niekoľko rokov, alebo aj celý život...

Adrus045

Ja zasa obdivujem ludi ze dobrovolne ostavaju zit v krajine kde sa clovek zoderie za plat za ktory si nemoze prenajat ani garsonku a neschvalia mu ani hypoteku ked maju inu moznost. Ze ludia co maju vs tu maju casto aj minimalnu mzdu . Presne nikto tu nehovori o tom ze vsetko tu predat a natrvalo odist do zahranicia ale ist si privyrobit pre par co nema zavazky a decka je super . Aj uplne jednoduche profesie bez znalosti jazyka tam mas velmi slusne zaplatene . Aj ked pomahas v kuchyni v takom susednom Rakusku mas tam plat 1500 eur .. u nas? Minimalnu mzdu. Kto chce zarobit viac tak zarobi viac. Kto nie bude hlada vyhovorky ako nie.

Kontrol0r_mobil

Presne tak inak by to bol život o ničom. Človek nemôže počítať každý cent a sledovať len akcia. Skúšal som mať auto ale z 500 € platu sa ho mať nedalo. Ale tak ja zas každý víkend, Tatry, Fatry, cestovanie a tak. Bez toho by som nemal zmysel života. Nema zmysel mať € ak by som nerobil čo ma baví. Teraz prišla výplata a na účte ostalo po vyrovnaní mínusu 70 € :D Ale ja nikdy nevezmem pôžičku ani nič. Rodičia sú chudobní, žiadne majetky dedičstva, auta, domy, chaty byty. Rodinu nwm či budem mať. Bude to ťažké ale čo už. Idem si svoje, v peňaženke nič ale robím čo ma baví.

stanullka

Ahoj.Po zaplateni vsetkych uctov su najvacsie polozky u nas strava,pitie a drogeria.Ja som mlada,ale sledujem letaky ako dochodkyna.A nakupujem vsetko v akciach a vo velkom.ci je to cukor,mlieko,maso,zemiaky.A ine.To iste mineralky.Ovocie iba v akciach+drogeria.A varim.Stravujeme sa hlavne doma.Kavickujeme tiez hlavne doma.Nefajcime.Nepijeme.Peciem doma kolace,zakusky.Proste doprajeme si.Nehladujeme.Nepijeme iba cistu vodu.
To iste sa tyka oblecenia.Bezne si kupujem za 1ks/1€ nove oblecenie v kik na seba.Proste ja oblecenie,obuv,kabelky-kupujem iba v akciach,zlavach.Vyuzivam vypredaje.Dary kupujem aj rok dopredu vo vypredajoch.
A cez rozne zlavomaty kupujem aj dovolenkove/vikendove pobyty.
Aby sme si dopriali trochu aj relax.Inak by to bol zivot onicom.

mamita1

ja napríklad nechápem tiež ako z toho čo zarába priemerný slovak môže uživiť rodinu, platiť všetky účty, mať hypotéku a ešte mať napríklad aj auto. ako???