Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Z čoho žijú slovenské rodiny

Príspevok v téme: Z čoho žijú slovenské rodiny
Paulina97

Zdravím všetkých, túto tému som našla s nádejou že mi niekto poradí ako ďalej. Sme mladý pár (21,22). Pred rokom sme sa rozhodli že sa s priateľom po 5 ročnom vzťahu osamostatníme. Samozrejme našetrené nič moc a tak sme boli nútený vziať si na vlastne bývanie hypotéku. Hypotéku nám schválili na 70%. To čo sme mali našetrené sme doložili k hypo a kúpili nejaký ten nábytok. V tom čase som mala super prácu a zarábala som tak 700-800 EUR + tringelty ktoré tvorili takmer polovicu výplaty a ešte stravné lístky. O túto prácu som prišla a začal sa boj. Vystriedala som niekoľko zamestnaní. Nikde som nezarobila tak ako v mojom prvom zamestnaní a sedavú prácu som neznášala. Vždy ma to ťahalo iným smerom až raz prišlo k tomu že som si urobila opatrovateľský kurz a začala som pracovať v sociálnom zariadení. Všetko bolo super až kým neprišiel další výdavok a my sme museli do nášho bývania investovať dalších 9000€. Samozrejme tie peniaze sme nemali a tak sme museli zobrať další úver. Teraz keď zrátam všetky naše náklady na bývanie, splátky, poistky, proste všetky náklady spojené aj s údržbou auta dostaneme sa na sumu 600€. Dokopy zarábame tak 1200€ zostane nám teda 600 €. Nieje to podľa mna žiadna katastrofa ale my z toho nevieme vyžiť. Vždy sa nájde niečo čo nám urobí škrt cez rozpočet. Dnes je to týždeň po tom čo sme obaja dostali výplatu a mame už len nejakých 350 €. Z toho sa musíme predstavovať a samozrejme dochádzať do práce. Už som s nervami v koncoch. Nevieme nič ušetriť, odložiť.... Nehovoriac o tom že by sme už radi mali aj dieťatko žiaľ nedá sa...

Aikido

No momentik ide z teba zavist az strach. Podla teba sa napr v Ziline alebo Kosiciach nenajde "napichana a vyobliekana" zenska pripadne drahe auta?? Druha vec BA sice ma najvacsie platy ale na druhej strane skus si tam kupit 3i byt, az sa ti oci prekrutia od tej sumy. Prenajmy detto. Neviem, preco vsetci maju BA za "raj na zemi".
A k tvojmu komentaru o jedle a kozmetike.. myslis, ze na tomto sa oplati setrit? Jest lacne jedla podradnej kvality, patlat na seba kremik z Tesca hlavne ze stoji 1e? Mozno nie teraz ale o niekolko desatroci sa zdravie ozve urcite.. tak ci onak. Da sa setrit, ale aj rozumne.. a bez zavisti..

momentik

Slovesnke rodiny sa maju az moc dobre v hlavnom meste teda urcite. Vsade drahe auta, restiky plne, obchody plne, detiska vymodene. Zeny napichane, vyobliekane. Kosiky plne etikiet zapadnych znaciek. Mame sa dobre a preto miname. Ak miname, nemame do vyplaty. Potom placeme. Ked vidim kolko ludia zeru a aku maju doma kozmetiku tak potom sa pytam, ideme v lete niekam? A oni ze nie. Nemame peniaze. Ale psov chovat to ano aj drahe udeniny (mimochodom prinasajuce choroby, rakoviny hrubého creva apod) to ano, toho je cela spajza. Takze z tohto ziju slovesnke rodiny. Sedia v robote 10 hodin a potom sa idu napchat predrazenym zradlom. Miesto toho aby mali roboty dve, poluvazkove, hoc aj na preskacku, ze obden zmenia koletiv, vymenia robotu (povedzme sedim v kancli pol dna a pol dna robim na recepcii v salone krasy, ze mam este aj zlavu na sluzby) tak si vyrataj preco neskusit toto.

Ovecky

Kimmy ked je tam tak zle, co sa nevracas na SK a spolu s tebou aj ti ostatni? Ja za seba odporucam Svajciarsko, nikde inde na svete sa neda momentalne tolko vytlct a ta vasa Kanada je tusim 2x drahsia ak si nevymyslas :D

Kimmy_CA

Pre Nesnadko: a aby to bolo lepšie jasne ako skvele si taká recepčná môže žiť hrubého platu $2800 za mesiac, tak ti prezradím, že napr. moja kamarátka, ktorá tu je na rok na working holiday, tak tá platí za prenájom one-bedroom (čiže dvojizbového bytu) blízko centra $1900 mesačne. A väčšie byty sú ešte drahšie. Takže keď si niekto k tomu spláca aj študentskú pôžičku za vysokoškolské štúdium (ktoré vy na SR zatiaľ máte zadarmo); internet, telefón, cestovné (do práce a späť), jedlo a tak, tak je to úplné žúžo z takého platu vyžiť, nie?

wudia

Toto je inak zahada, ze ako to ti ludia zlvadaju ked pracuju napriklad normalne na slovensku za nejaky klasicky slovensky plat. Dajme tomu, ze chlap robi nejake dvanastky v nejakom zavode tak zarobi 700 - 800 eur, zena ma mozno nejakych 600, cela jej vyplata ide na hypoteku na vlastne byvanie, plus naklady na byvanie dajme tomu nejakych 250 eur ale mozu byt nizsie aj vyssie, maju auto do ktoreho treba tankovat, maju dve skolou povinne deti. Ako to, ze z toho vyziju? Neviem si to predstavit. Treba platit telefony, tv, internet, bez toho sa uz clovek teraz nepohne. Ved to ked si len taketo veci clovek zrata tak mu ledva zostane nieco na stravu a nie este na to aby niekam s tymi detmi sli alebo co

uuleuskauu

Pravdaze mate problem, to je zjavne. A problem treba riesit. Ako odpoved na otazku z coho ziju slovenske rodiny by som uviedla, ze rodinu si zalozi len ten, kto na to ma, napriklad itckar a itckarka, lekar a lekarka, pripadne este itckar a pracovnicka z fabriky (co by bolo mensie zlo) a najväcsie zlo je nieco ako predavac a predavacka, pracovnik z fabriky a pracovnicka z fabriky (uplne nerealne vyzit). Ja som si rodinu nezalozila a ani o tom neuvazujem. Viem, ze by som to financne nezvladla. Nestojim o to, prilis sa malovat, davat vela na módu, kupovat stále najmodernejsie a najnovsie oblecenie, davat si kazde dva tyzdne farbit vlasy a robit nove ucesy, platit drahe kadernicky a kozmeticky, len aby som sa vzhladovo pacila povedzme nejakemu chlapovi itckarovi, ktory by ma sice vedel uzivit a aj decko mi spravit, aj ho zivit, ale nad takym vztahom by visel velky otaznik, ze co ak sa u mna objavi prva vraska, prvy sedivy vlas, ovisnu prsia po kojeni, budu strie na bruchu a velka previsajuca koza na nom, ci ma potom milostivy pan nekopne do riti a nenajde si mladu a peknu a nezostanem s deckom sama neschopná ho uzivit bez moznosti chodit do roboty, kym ten potomok nebude mat aspon len tych 7 rokov, ze uz vie byt sám doma. Preto za seba hovorim, nechcem si zalozit rodinu. Iba ak by som mala nadstandardny prijem, vystudovane asi naozaj len to IT a k tomu aspon 4 svetove jazyky na aktivnej urovni, robotu za aspon dve tisicky mesacne, potom by som si uz aj vedela predstavit, ze si zalozim rodinu, ale ten chlap by musel mat ocelové nervy a musel by byt mimoriadne talentovaný na prácu s detmi, nech by hoci chudobný z fabriky alebo zo supermarketu, ktorého by materská dovolenka a venovanie sa bábätku zachránilo pred nedobrým jobom, predovsetkym slabo platenym. S tym, ze do roboty by som chodila ja. A rodinu by som zivila ja. A ten chlap by nesmel uz do roboty vkrocit, keby prislo dieta. Lebo nevie zarobit. Nedokazala by som zit s bohácom odkazana len na jeho peniaze sama neschopná slusne zarobit. Bol by to zivot na nervy. Zivot v neistote. Ze co ak ma opustí alebo sa mu nieco stane, co potom? Rozhodne by som si partnera nevyberala podla poctu vysokych skol a jazykov, ani podla zarobku. Ale prvoradym kriteriom by bolo, ze nesmel by byt nervák. A nesmel by byt taký ten namyelený typ cloveka, ktorý kazdeho len podcenuje, ktory opovrhuje inymi a panovacny, co rad rozkazuje a neprisposobi sa. Musel by byt dobracisko, sladucky ako med, prisposobivy. Len taky by mal u mna sancu, iny nie. A nesmela by som ja byt frigidná. Ale frigidita moja nie je jediny dovod, preco nechcem rodinu. Dovody som uviedla vyssie.
Vy dvaja ste este velmi mladí, na deti mate cas do 30. Nemusite sa nikam nahlit s detmi, lebo asi tu tuzbu po detoch este ani nemate. Skor mate tuzbu skakat, ako iní piskaju a plnit im zelania. Zapiska rodic, zapiska svokra a vy im chcete urobit po voli. Vsak urobte, ale nie hned teraz. Vsetko ma svoj cas. Svokor a rodic sa bude vnucatkom iba pýsit, ale uzivit ho musíte vy. Som zvedava, ci by vam potom posielali peniaze. A keby aj, ci by sa nehnevali vasi surodenci na to: z toho su zbytocne "hriechy" v rodine. Lepsie je pockat si na ten spravny cas. Kym ste sami, mozte si dialkovo urobit vysoku skolu. Prihlasite sa obaja na jednu a tu istu -> usetríte, lebo budete mat spolocné knihy. Rovnako si mozte zohnat pracu v zahranici, pokial sa na to citite a taha vas to tam. Odrobite obaja 8 rokov v zahranici a donesiete si peniaze odtial, aby teda aspon len na tie necakane vydavky bolo, lebo tie budu stale. Napriklad raz vam niekto opily na parkovisku treskne do auta, inokedy sa pokazi chladnicka, potom pracka a potom susicka, potom umyvacka riadu a potom sa povie, ze sa vas cinziak ide zateplovat (kvoli comu sa niektori normalne z cinziaku aj odstahuju, ked na to nemaju), potom pojde decko do skoly prirody, potom na lyzovacku, potom na skolsky vylet na tyzden do Talianska (posledné rocniky ZS bezne chodia). Alebo bude velmi sikovne v matematike a poslú ho na matematicku sútaz do zahranicia. Prípadne bude dobrý sportovec a bude musiet cestovat na sútaze do inych miest. Alebo bude vsestranne nadaný, aj jazykovo a bude chciet ist studovat na vysokú do zahranicia, to vsetko stojí peniaze a poviete si, ze preco to decko nepodporit, ked je vase? Takze hlavne toto si uvedom, ze rodicia a svokrovci síce vnúcatá chcú, ale zivit ich nebudú. Lepsie je urobit si deti az o 10 rokov a dopriat im vsetko, co im treba (aj na tie výlety, sútaze a rozvoj talentov) ako urobit si deti v dvadsiatke a zit jak chudáci, aby sa z vás smiala celá dedina.

Kontrol0r_mobil

Som tak na rýchlo pozrel na platy v Toronte a celkom dobre: recepcna 2800 $ , spravca budovy: 3300$ , call center operator : 4000$