Vegánstvo

Lola Mola

Tomáš - B12 sa musí doplňovať, to je pravda..dnes je to už rozšírený fakt a každý vegán si musí nájsť alternatívu, ktorá mu na doplnenie vyhovuje. :)
Čo sa tukov týka - tie niektorí vegáni príjmajú až nad rámec normy :D...máš ich v orechoch,v semenách (chia, sezam, ľanové s.)v avokáde, v tahini atď..Nedostatok tukov určite vo vegánskej strave nie je problém, výber je veľmi pestrý.

Inak s varením to máme u nás tak, ako píše Kelly, priateľ si mäso varí sám (poväčšine ho je na obed v práci) , syry má v chladničke bežne.. naučili sme sa fungovať bez akýchkoľvek problémov, takže žiť sa dá harmonicky aj vo vegánsko-nevegánskom vzťahu :)

Tomas12345

No ja by som veganstvo urcite nepraktikoval. Jednak ze to je drahé, ale hlavne vo strave veganov clovek neprijme dostatok zivin ani energie.

Z veganskej stravy chyba napriklad vitamin B12, a rozne ine aminokyseliny ktore sa nachadzaju v hlavnej miere v zivocisnych vyrobkov. Problem je aj v tom že vegani prijimaju vo svoje strave nedostatok tukov, a nedostatok tukov v tele vyvolava rad problemov - napríklad sa nevstrebava vitamin D, a ked v tele nie je dostatok vitaminu D, tak sa nevstrebava do tela ani vapnik.

Platí staré známe "všetko s mierou". Ked uz by som ale mal poradit, tak by som vynechal skor mucne jedla.

Kelly09123

Treba mat na to dobru motivaciu a vsetko pojde. Tiez mi to robilo prvy mesiac problem, mala som strasnu chut na syr alebo mliecnu cokoladu, ale stacilo si pozriet nejake video, kde som videla, akymi vecami musia tie zvierata prejst a nedala som to do ust. Uz mam za tych par mesiacov taky navyk, ze mi to ani nchyba. Aj v restauraciach sa da celkom dobre vybrat. Priatel je maso a nikdy som ho nenutila prestat. Aj ked ano, mala som obcas blbe poznamky, ked si dal steak :D ale hovoril, ze je tej moznosti otvoreny a nerobi mu problem pomaly obmedzovat aspon to maso. Tiez maju v rodine problemy a takto mozes aspon trochu znizit percento, ze by sa nieco take stalo aj jemu. Ja maso pripravovat neviem a ani sa to nebudem ucit. Sam si vari alebo si da moje jedlo, ktore pripravim na viac porcii.
Mne sa po vysadeni zivocisnych vyrobkov upravila hormonalna hladina, pomizli rozne problemy s tym spojene. Krasne sa mi vycistila pret. Bzdy som mala hnusne akne a to uz je 3 mesiace minulostou. Trvalo, kym sa mi telo “vycistilo”. Zmizlo nafuknute brucho, mam kopec energie, zacala som posilovat :) zmena o 180 stupnov.

zdencha

Pokial sa aj ostatni clenovia rodiny nerozhodnu dobrovolne, ze nechcu jest maso tak isto varit zvlast, isto nie ich nutit :) Isto im nemusis robit kazdy den nejako maso ale tak aby proste mali pestru stravu :)

LiEnKa4

Ahojte. Chcem sa opytat, ako riesite to ze ste vegani a mate priatela a deti masozravcov? Ja som momentalne vegetarianka uz 9 rokovchcem prejs na veganstvo, a ako to riesit? Varite normalne masove jedla pre rodinu?

Lola Mola

Hidrina . nikdy si nevrav, že niečo nedokážeš, naopak..dokážeš všetko, čo chceš!
Samozrejme závisí na dôvode, prečo to robíš, mne veľmi vyhovujú zdravotné benefity a cítim sa super. V rodine máme veľa chorôb, ktorým sa chcem vyhnúť, preto som začala riešít stravu v skorom veku.
Nemá zmysel sa do ničoho tlačiť - ak Ti to, ako sa stravuješ a čo konzumuješ vyhovuje, je to super! :)

Lola Mola

Ahoj, ja sama vegánka som, moj priatel bohuzial nie..Na youtube sledujem Mim Čin a presne takto si vegána predstavujem..šťastného človeka, z ktorého srší dobrá energia.

Inak veganov nemam v rodine ani v okoli zadnych..odkial si?

Bnb

Staci ti B12, ale musis si pri tomto stravovani davat pozor aby si mala dostatok vsetkeho. Aby si mala dostatok B12, inak ako doplnkami to nenahradis aj ked v niektorych produktoch je B12 no nopokryjes tu dennu davku.
Odporucam si pozriet na youtube videa od holciny menom ''Dewii''.
Veganka nie som ale snazim sa co najviac obmedzovat ziv. vyrobky. V oblasti kde zijem aj pochybujem, ze by som absolutne vylucila ziv. v. Je tu tazke vobec nieco veganske najst nieto si vyberat :D Ja to celkom zaujimave ked sa snazis prejst na takuto stravu tak zistis v com vsetkom sa nieco ziv. nachadza a ani si o tom netusila. Urcite si pozri nejake zoznamy ktore prekvapivo su a nie su veganske.

Kelu09123

A doplnam si vitamin B12. Teda ak nemam potraviny, ktore ju maju a doplnim si dennu davku. Myslim rastlinne mlieka alebo vegansky syr atd.