Maturita - stres, úzkosť, panika, hrôzostrašné predstavy

Príspevok v téme: Maturita - stres, úzkosť, panika, hrôzostrašné predstavy
Maturita111

Dobrý večer prajem,

som typický príklad vystresovanej maturantky, ktorá si ani cez víkendy nevie vypnúť myseľ od premýšľania o škole, maturite, povinnostiach, písomkách, skúšaniach...

Som dalo by sa povedať, perfekcionistka, nerada si veci nechávam veci na poslednú chvíľu, som dosť zodpovedná a doslova nedokážem oddychovať. Poctivo si vypracovávam maturitné zadania, snažím sa, ale stále mám pocit, že to nestačí.

Bojím sa, že aj pri nadpriemernej príprave na maturite začnem zmätkovať, že mi nesadne téma, máme dokonca aj praktické maturity, kde sa vyžadujú aj výpočty, čo mne nikdy žiaľ nešlo.

Moji spolužiaci to berú väčšinou na ľahkú váhu, nechápem, ako všetko berú relatívne s ľahkosťou, nad mnohými vecami mávnu rukou....mňa prenasledujú rôzne predstavy, niekedy keď sa učím, tak sa zamyslím nad tým, že načo sa učím, že aj tak mi možno téma nesadne a budem v keli.

Vzťahy s učiteľkami nemám zlé, ale nie so všetkými som si sadla. Uvažujem aj nad vysokou školou, ale mám obavy, že môj príliš zodpovedný a stresujúci prístup ku všetkému mi privodí psychické problémy pri štúdiu.

Čítala som aj názory, že "maturita - formalita", ale na takéto názory sa nespolieham, predsa len, niekomu to možno vyšlo aj keď sa nepripravoval nejak extra, niekomu inému to ale vyjsť nemusí ani napriek príprave.

Prosím Vás čo mám robiť? Môj úzkostlivý prístup ma dosť ničí nielen v školských záležitostiach.

Maturita111

Ďakujem za ďalšie odpovede. :)

No, ja som niekedy dávno takáto nebola. Pamätám si, že v deviatom ročníku na základnej škole nás podobne strašili ako teraz s maturitou, akurát, že vtedy mi to bolo akosi jedno.

Viem, že pripisujem veľký význam maturite, ale predsa len, nedať to na prvý pokus je nielen hanba, ale aj zbytočná starosť v septembri, navyše toho učiva je naozaj dosť, mám pocit, že to ani nestihnem všetko prejsť.

Niecoviem

Zdravím, to s čim zápasíte je pripútanosť k dokonalosti, perfekcionizmu. Neviete zastaviť svoju myseľ, to je celý problém. Myseľ je počítač, ktorý musí slúžiť vedomiu človeka. Ak človek ukotví svoje vedomie v mysli, je zle. Zo sluhu sa stáva pán a ten začína živiť sám seba na úkor majiteľa mysle. Myseľ nevie obsiahnuť celú realitu, preto generuje strachy a všetko čo s nimi súvisí. Riešením je vedome upriamiť svoju pozornosť na prítomnosť. Na tu a teraz, lebo nič iné neexistuje. Ak vystúpime z ilúzie mysle, je tu len okamih - tu a teraz. A tu je kľuč k liečeniu. Je o tom celá veda. Krásne o tom hovorí Eckhart Tolle: Sila prítomného okamihu (celá audiokniha) www.youtube.com
Môžete si pomôcť sama, vedomým smerovaním pozornosti na prítomnosť, na tu a teraz. Pán Tolle ponúka veľa cvičení. Určite narazíte na odpor vlastnej mysle. Je nevyhnutne vydržať a vedome stále byť tu a teraz. Druhy krok: určiť smer. Myseľ Vám smer neponúkne, lebo ho nemá, len Vy ako bytosť a číre vedomie musíte svojmu životu dať smer. Kto som? Kam smerujem? Čo vlastne chcem? Záleží mi na maturite veľmi? Prečo? Ale chcem žiť. Je toto čo prežívam život, alebo živorenie? Čo je vlastne život? Ak nežijem svoj život, ale život svojej mysle, záleží na nejakej maturite vôbec? Nezáleží!!!!!!! Lebo Vaša myseľ Vám z vašej maturity urobí peklo, potom Vám urobí peklo z Vašej vysokej školy a potom z Vášho vzťahu atď. Maturita111, na Vašej maturite nezáleží, Vaši spolužiaci, ktorí na to „kašlú“ to niekde v podvedomí cítia. Lebo to, na čom skutočne záleží, je ako sa cítite ako bytosť, ako žena. Život nesmie byť peklo modelované a riadené ilúziami Vašej mysle. Vystúpte z ilúzií a pýtajte sa samej sebe: Cítim tu dobre? Ak nie, preč z tade, alebo zmením postoj a poviem si "na tom nezáleží", ak neviem odísť. Lebo inak budete žiť peklo vlastnej mysle. Na dnes stačí. Stačí, ak nejaký čas budete tu a teraz a na všetko sa vykašlete a budete pozorovať ako sa cítite. A ak sa dá, utekajte kade ľahšie, keď sa niekde necítite dobré. Lebo maturita nie je vôbec dôležitá, Vy a Váš postoj k maturite je dôležitý. Váš život je dôležitý!!!!!

Alkaaa

Ty na vysku urcite nechod, neni normalne co robis z primitivnych maturit. Ja som sa normalne pripravovala a zmaturovala na same jednotky, neznasam stresmenov, vsetko len komplikuju.
Sef ti da v robote nejaku ulohu a sa mu tam zosypes. Svet nie je perfektny ani ty nemusis.

Maturita111

Ďakujem za príspevky.

Áno, pripravujem sa, len ako som spomínala, máme aj praktické maturity, kde sa vyžadujú výpočty, čo pre mňa predstavuje problém. Inak, najmenej sa bojím písomných maturít, inak aj tam mám strach napríklad z angličtiny, kde sa bojím, že nebudem stíhať, alebo že si popletiem odpovedove hárky a pod.....Je toho celkom dosť, čo ma desí, a áno chcem ísť na vysokú, ale práve moj prístup ma dosť desí. Veľa si myslím, že robia aj učitelia, lebo dosť nás stresuju a celkovo už len zmienka o maturite ma napĺňa nervozitou.

skola45

Ahoj
Maturita sa dá zvládnuť úplne v pohode. Ja by som si ju možno aj zopakovala. :D Tiež som mala veľký strach, ale nakoniec som zistila, že sa netreba ničoho báť. Ak hovoríš, že sa už teraz pripravuješ a poctivo k tomu pristupuješ, tak sa nemusíš vôbec ničoho obávať a maturitu dáš lavou zadnou. Zmaturuje každý tak ti poviem. Nič to nie je. Neviem čo by si robila na vysokej škole kde máš stres skoro stále, teda vždy na konci semestra kedy začína skúškové obdobie. A to sú iné stresy, síce aj to sa dá zvládnuť. No ak chceš ísť na vysokú školu tak v prvom rade si prestaň brať veci tak vážne nejde o život, lebo na vysokej ako si povedala naozaj môžeš týmto svojim prístupom prísť o nervy. Viem o čom hovorím.

DendihoSYN

Čau, ja maturujem tiež tento rok, slovina - anglina + praktická čast maturity a teoretická takže dokopy z 4 predmetov. Na praktickú musíme spraviť KOP ku toje komplexná odborná práca takže niečo vytvoriť, naučiť sa a to a obhájiť v aprili pred maturitnou komisou. Ja sa ešte vôbec neučím a ani nestresujem pretože neni načo? Zbytočne sa budeš trápiť niečim čo už aj tak veľmi za 2 mesiace nenapravíš pokiaľ si sa neučila doteraz a nemáš aký taký prehľad o tvojej škole a o tom čo ste sa učili tak ti nepomôže už nič :D Takže ja sa neučím a berem to v klude pretože mi to je jedno a verím si že to dám na 1-2-3 horšie to nebude pretože ak máš kúsok rozumu v hlave tak potom to je ľahké. A maturitné okruhy dostaneme vypracované takže o to ľahšie :) A chodím na dosť tažkú školu elektrotechnickú

ZYX

Maturita-formalita je to možno pre tých, ktorým stačia trojky-štvorky, ale inak to žiadna formalita nie je a zažíval som to isté, navyše som tomu až do maturitného ročníka moc nedával, ale potom som nebral na ľahkú váhu a aj keď sa mi toho zdalo príliš zo všetkého, vydržal som do konca a keď si zodpovedná, nestane sa ti, že si vytiahneš niečo, čo by si fakt nevedela a šikovným a rozumným sa tí učitelia budú snažiť nejakým spôsobom pomôcť. Ale najprv písomné časti. A ber to tak, že vďaka maturite budeš môcť ísť na vysokú a tam bude lepšie :)

kiwi

Co maturita, pockaj, ked budes robit statnice, to bude nieco.
Ano, stresmeni si to vedia najviac pokazit, zaseknu sa, ze zo seba nedostanu nic a to je to najhorsie, co mozes urobit.