Maturita - stres, úzkosť, panika, hrôzostrašné predstavy

Príspevok v téme: Maturita - stres, úzkosť, panika, hrôzostrašné predstavy
Maturita111

Dobrý večer prajem,

som typický príklad vystresovanej maturantky, ktorá si ani cez víkendy nevie vypnúť myseľ od premýšľania o škole, maturite, povinnostiach, písomkách, skúšaniach...

Som dalo by sa povedať, perfekcionistka, nerada si veci nechávam veci na poslednú chvíľu, som dosť zodpovedná a doslova nedokážem oddychovať. Poctivo si vypracovávam maturitné zadania, snažím sa, ale stále mám pocit, že to nestačí.

Bojím sa, že aj pri nadpriemernej príprave na maturite začnem zmätkovať, že mi nesadne téma, máme dokonca aj praktické maturity, kde sa vyžadujú aj výpočty, čo mne nikdy žiaľ nešlo.

Moji spolužiaci to berú väčšinou na ľahkú váhu, nechápem, ako všetko berú relatívne s ľahkosťou, nad mnohými vecami mávnu rukou....mňa prenasledujú rôzne predstavy, niekedy keď sa učím, tak sa zamyslím nad tým, že načo sa učím, že aj tak mi možno téma nesadne a budem v keli.

Vzťahy s učiteľkami nemám zlé, ale nie so všetkými som si sadla. Uvažujem aj nad vysokou školou, ale mám obavy, že môj príliš zodpovedný a stresujúci prístup ku všetkému mi privodí psychické problémy pri štúdiu.

Čítala som aj názory, že "maturita - formalita", ale na takéto názory sa nespolieham, predsa len, niekomu to možno vyšlo aj keď sa nepripravoval nejak extra, niekomu inému to ale vyjsť nemusí ani napriek príprave.

Prosím Vás čo mám robiť? Môj úzkostlivý prístup ma dosť ničí nielen v školských záležitostiach.

ZYX

A ešte niečo:
8) Ak nespravíš predmet na VŠ, tak si ho o rok proste zopakuješ a nič také zlé sa nestane. Ale keď opakuješ maturitu, tak to zlé je, už len ten pocit a neviem, či potom môžeš ísť ešte ten rok na VŠ. Takže z maturít je oprávnene väčší stres ako zo skúšok.

ZYX

1) Na maturite je viac učiva než u všetkých skúšok dokopy za semester a nepresvedčíš ma o opaku.
2) Na skúšku máš 3 pokusy, výnimočne možno aj 4.
3) Na skúšku ideš vtedy, keď sa prihlásiš a kedy si pripravená, nie kedy ti to naordinuje štát ako na maturite.
4) Skúškové je dlhé a máš čas sa na každú jednu skúšku dobre pripraviť.
5) Maturity sú všetky naraz v priebehu 3 dní - katastrofa.
6) Na VŠ sa učíš to, čo ťa zaujíma, alebo by aspoň malo. Na maturitu sa učíš často hlúposti, ktoré ťa nebavia, nechceš ich vedieť a po maturite ich môžeš navždy vypustiť z hlavy.
7) Na skúškach sa často dá podvádzať rôznymi spôsobmi - nedostatočná pozornosť učiteľov a vynaliezavosť študentov. Ale to nie je môj prípad ani to nikomu neradím, len píšem fakty. Učte sa riadne.

Alkaaa

Lebo na vs sa ucis kvantum uciva za jeden semester, na gympli sa dokolecka uci to iste, pomaly a systematicky...napr. taka slovencina a anglictina ved to je dokolecka opakovanie. Este cely maturitny rocnik sa opakuje, plus sa doberaju male veci. Ak ma clovek takyto stres z obycajnej strednej, tak sa zosype na vyske. Potom nech ide k psychologicke.

Tvoja logika neuspela.

ZYX

Alkaa - už len logika hovorí - ako môžu byť ťažšie skúšky na VŠ, na ktoré sa učíš pár týždňov ako maturita, na ktorú sa učíš 4 roky? A navyše je tam viacero ďalších dôvodov, prečo sú skúšky na VŠ ľahšie. Takže prestaň písať, že keď má niekto obavy z maturity, tak by nemal ísť na VŠ.

Alkaa

Veď sa pozri ako si pomenovala tému, ako môže ísť niekto ako ty na vysokú školu? Aj obyčajné skúšky sú ťažšie než maturita, viem čo hovorím chodila som na gympel. Proste ak sa pripravuješ svedomito takto spravíš ľavou zadnou...aby si to nespravila by si musela zostať ticho a pozerať do blba.

Maturita111

Každý maturitu prežíva inak, to, že je to na vysokej ťažšie mi je úplne jasné, ale nepotrebujem stále dookola čítať zrovnávanie maturity so štátnicami, teraz riešim maturitu a nie skúšky na vysokej škole.

Alkaaa, bola by si prekvapená, ale na našej škole relatívne veľa ľudí maturitu nespravilo a nie neboli to len flákači.

ZYX

Vôbec nie je pravda, že skúškové na VŠ je ťažšie ako maturity a nie, neštudujem na nejakej podradnej VŠ, ale na jednej z najlepších na Slovensku. A tiež som cez maturity veľmi stresoval, ale treba to vydržať a na VŠ to už bude fajn (nepíšem, že ľahké, ale lepšie ako tieto hrozné maturity).