Ako sa konečne naučiť angličtinu

Príspevok v téme: Ako sa konečne naučiť angličtinu
Nicole93

Ahojte, viem, že takýchto tém je na internete veľa ale žiadna mi v podstate nepomohla. Buď sa rady zvrtnú na to, že mám vypadnúť do zahraničia (čo je u mňa dosť veľký problém z hľadiska financií a aj toho, že sama bez znalosti AJ by som sa niekam len tak nevybrala), alebo druhý prípad, že ide o reklamy ako si mám zaplatiť neviem aký super kurz, ktorý ma naučí AJ za 3 mesiace.
Angličtinu sa učím od ZŠ no nikdy mi nešla. Naučím sa síce teóriu, slovíčka ale keď to mám použiť už je problém. Po anglicky neviem ani rozprávať, ani čítať a ani v angličtine skoro ničomu nerozumiem. Pred maturitou som chodila aj na doučovanie, už niekoľko krát som si aj našla knihy pre samoukov a pustila sa do toho sama. No vždy to skonči pri tom istom, že tomu jednoducho nerozumiem, prekladám každé 3 slovíčko a pod. Nepomáha mi ani pozeranie seriálov v angličtine, nerozumiem ani primitívnym detským rozprávkam.
Tak veľmi by som chcela vedieť anglicky, nie len pre to, že v dnešnej dobe je to vo väčšine zamestnaní potrebné a žiadúce ale hlavne pre seba. Chcela by som rozumieť filmom, seriálom a čítať knihy v angličtine. Chcela by som si hodiny AJ v škole užívať a nestresovať pred každou a čakať kedy už konečne skončí. Viem, že za 3 mesiace sa to nenaučím ale ja za tie roky nevidím žiadne pokroky a to ma mrzí.
Slovenčina je omnoho ťažšia ako AJ a viem ňou rozprávať, lebo sa mi ňou prihovárali od detstva ale ako postupovať pri AJ?
Preto sa pýtam vás, ktorí možno majú alebo mali podobný problém aký mám zvoliť postup, aké knihy mi odporúčate lebo ja už vážne neviem ako ďalej.

MrkvovyDzus

Ahoj,

nečítal som predchádzajúce príspevky, možno sa budem opakovať, no poradil by som ti videá na Youtube. Je už na tvojej predstavivosti, aké si pozrieš. Do vyhľadávača môžeš zadať niečo ako "english for beginners" alebo si jednoducho vyhľadať, čo ťa zaujíma, bez ohľadu na to, či je to výukový materiál. Ak ťa baví fotografovanie, môžeš si vyhľadať napr. "how to make better photos." Zrejme tomu nebudeš rozumieť, no to až tak nevadí. Budeš to aspoň počúvať a pomaly si osvojovať výslovnosť, spôsob, akým rozprávajú. Veľkou výhodou Youtube je to, že videá máš dostupné okamžite a máš z čoho vyberať.

Ak by si chcela tip na dobrý výukový materiál, teraz skôr ten učebnicový štýl, môžem ti odporučiť stránku (helpforenglish.cz), ktorú som istý čas navštevoval. Je po česky, ZADARMO a aj kvalitná.

Držím ti palce a prajem veľa zábavy :)

swistica

Cudzi jazyk sa najlepsie naucite tak, ze ho budete pouzivat v praci s realnymi cudzincami. Tak najlepsie uvidite ake frazy pouzivaju, nalepi sa na vas specialna slovna zasoba a bude vas to nutit vzdelavat sa aj vo volnom case. Samozrejme najskor treba vyberat take pracovne pozicie, kde prevlada komunikacia pisomna. Az neskor prejst na prace, kde je zakladom osobny alebo telefonicky kontakt. Ucit sa jazyk len z ucebnic vytrhnutych z reality nema zmysel.

AJ

mne tiez nejde. kto sa chce ucit s niekym, komu to stale nejde? alebo myslite, ze by sa nasiel nejaky obetavy native aspon na pisanie?

lTeckar

Pozrite, mne anglictina ide tiez tazko, slovicka, teoria, gramatika, vsetko ok, ale nerozumiem ani pi.u, tiez par slov a neviem si z toho poskladat vetu. Ked citam a pisem je to ok. Dokazem sa porozpravat, ale chce to od toho druheho trpezlivost, ja si to vsetko v hlave prekladam do slovenciny a naopak, najprv si vetu vytvorim v slovencine a potom ju prelozim a poviem a to trva a ten druhy musi hovorit pomaly. Slovicka si nezapamatam z pocutia, musim ich vidiet napisane. Niekde som pocul, ze clovek musi mat hudobny sluch, aby rozumel, ale neviem, ci je to pravda. Ale co chcem povedat, ja sa programovaci jazyk naucim doslova za par dni a tiez sa cudujem, preco to inym nejde tak lahko ako mne a to nehovorim o ludoch mimo IT, skuste sa naucit programovaci jazyk, 99% z vas tuto podla mna jednoduchu zalezitost nedokaze. Chapete, co tym chcem povedat? Ze naozaj treba mat na to bunky a ti co ich maju sa druhym cuduju a nechapu, ze im to nejde tak ako im.

denis13

To nie je ani zdaleka o tom, ci ma niekto na jazyky bunky. "Talent na jazyky" nie je nic ine ako cielavedomost, vytrvalost, trpezlivost, vnutorna motivacia a vediet, ako na to. Anglictina (ci iny jazyk) sa da ucit roznymi sposobmi a kazdemu vyhovuje nieco ine. Skoly do nas tlacili cele roky, ze to ide len takto a nijako inak, ze anglicka gramatika je tazka a treba sa ju nabiflit.
Houby, gramatika v kazdom jazyku len popisuje to, ako ludia vyjadruju rozne situacie a myslienky. Tie situacie a myslienky, ktore vsak zaziva Slovak, Anglican, Talian, ci Cinan, su stale dokola tie iste. A kazdy jazyk ma preto prostriedky, ako vyjadrit to iste, akurat to robi inymi slovami.
Niekto tu spominal rozdiel medzi past simple a present perfect. Vraj my to v slovencine nemame. Akoze nie? U nas neexistuju situacie, ktore sa koncia alebo nekoncia v minulosti? My mame na to dokonavy a nedokonavy slovesny vid v minulom, pritomnom a buducom case. Anglicania maju perfektivny a imperfektivny minuly, pritomny a buduci gramaticky cas. Teraz, ako to dostat do hlavy a zapamatat si rozdiel? Ide to citanim knih v anglictine, samoodpovedanim si na otazky v minulom case, opisovanim obrazkov a diania okolo seba a dalsimi sposobmi. Viac sa o tom pise v tomto clanku o minulom case: www.anglictinarychlo.sk

bbbn

A ešte stále si nedostala na tú AJ alergiu? Po tom všetkom? No, dovolím si tvrdiť, že to je už iba otázka času.

Jazycekk

Nasa ucitelka furt hovori aka je anj lahká

Hej hej strasne lahká ked jedno slovo ma milion vyznamov.

Ked má milion casov a ani boh nevie kedy pouzit PAST SIMPLE a PRESENT PERFECT...

Jediná vyhoda je časovanie. Všetky osoby sú rovnaké až na tretiu osbu kde sa prida len -s. Asi tak jediná vyhoda. Ale samozrejme casovanie ma zabija v španielčine. Sodoma gomora s jazykmi