Ako sa konečne naučiť angličtinu

Príspevok v téme: Ako sa konečne naučiť angličtinu
Nicole93

Ahojte, viem, že takýchto tém je na internete veľa ale žiadna mi v podstate nepomohla. Buď sa rady zvrtnú na to, že mám vypadnúť do zahraničia (čo je u mňa dosť veľký problém z hľadiska financií a aj toho, že sama bez znalosti AJ by som sa niekam len tak nevybrala), alebo druhý prípad, že ide o reklamy ako si mám zaplatiť neviem aký super kurz, ktorý ma naučí AJ za 3 mesiace.
Angličtinu sa učím od ZŠ no nikdy mi nešla. Naučím sa síce teóriu, slovíčka ale keď to mám použiť už je problém. Po anglicky neviem ani rozprávať, ani čítať a ani v angličtine skoro ničomu nerozumiem. Pred maturitou som chodila aj na doučovanie, už niekoľko krát som si aj našla knihy pre samoukov a pustila sa do toho sama. No vždy to skonči pri tom istom, že tomu jednoducho nerozumiem, prekladám každé 3 slovíčko a pod. Nepomáha mi ani pozeranie seriálov v angličtine, nerozumiem ani primitívnym detským rozprávkam.
Tak veľmi by som chcela vedieť anglicky, nie len pre to, že v dnešnej dobe je to vo väčšine zamestnaní potrebné a žiadúce ale hlavne pre seba. Chcela by som rozumieť filmom, seriálom a čítať knihy v angličtine. Chcela by som si hodiny AJ v škole užívať a nestresovať pred každou a čakať kedy už konečne skončí. Viem, že za 3 mesiace sa to nenaučím ale ja za tie roky nevidím žiadne pokroky a to ma mrzí.
Slovenčina je omnoho ťažšia ako AJ a viem ňou rozprávať, lebo sa mi ňou prihovárali od detstva ale ako postupovať pri AJ?
Preto sa pýtam vás, ktorí možno majú alebo mali podobný problém aký mám zvoliť postup, aké knihy mi odporúčate lebo ja už vážne neviem ako ďalej.

bia554

tak nemas na to proste cit, niekomu to ide samo, niekomu nie. skus mozno este komunikovat s niekym kto vie iba anglicky, cez skype a podobne a pravidelne sa s nim rozpravat. kedze nevie iny jazyk budes nuteny sa nejako vynajst

JulkaN

Odpoveď pre snejty: Áno, učila som sa z tej knihy, keď som si chcela angličtinu osviežiť. Je robená pre začiatočníkov. Obsahom knihy je 500 najdôležitejších slovíčok pre konverzáciu a základná gramatika. Páčilo sa mi, že je to robené originálnym spôsobom, kedy slovíčka vyplňuješ vo zvyšujúcich sa intervaloch. Je to zábava a zároveň sa ich tak učíš bez námahy. Každopádne, zatiaľ majú len tú začiatočnícku úroveň. Neviem, či sa pripravuje aj pre stredne pokročilých. No ak už angličtinu ovládaš na stredne pokročilej alebo pokročilej úrovni, tak by som miesto učebnice skúsila skôr osobného lektora alebo online kurz.

JulkaN

Problém škôl je, že sa síce naučíš kopec slovíčok, ale väčšina z nich je vytrhnutá z kontextu alebo úplne nepotrebná pre bežnú komunikáciu. Preto je dôležité učiť sa vybraté slovíčka, ktoré pokrývajú väčšinu konverzácie. V tom je skvelá kniha Slovíčkareň na www.slovickaren.sk
Akonáhle si ju prejdeš, môžeš začať čítať jednoduché knihy ako napríklad Cat Riston a už nebudeš mať problém. To je dobrý odrazový mostík pre skutočné zvládnutie angličtiny.

Annye

Ahoj :)
odporúčam sledovať čosi, čo ťa zaujíma (napr. na youtube). Bolo by fajn, ak by to bol film, seriál, alebo dokument, nie každodenné klábosenie influencerov. Sleduj v angličtine, BEZ slovenských alebo anglických tituliek. Nemyslím si, že na to, aby si si pozrel/a čosi (hlavne ak to má dej) potrebuješ rozumieť textu. Ja osobne by som si zvolila nejaký mnohodielny seriál, ktorý ma vtrhne do deja.

Popri tom sa uč, ideálne sama gramatiku a slovnú zásobu. Ak ti nevadí čeština, odporúčam ti duolingo. Na internete nájdeš v pohode všetko ostatné.

Keď začneš mať pocit, že začínaš rozumieť filmom atď. a keď to už celkom pôjde, odporúčam ti začať komunikovať. Dobrá stránka je interpals, kde si píšeš s ľuďmi z rôznych krajín, no na tvojom mieste by som si vybrala len angličanov/američanov/australčanov.. proste rodených hovorcov, aby si niečo nepochytila zle. Myslím, že frázy ako "hi" "how are you" "where are you from" zmákneš :) čo nezmákneš, na to máš google translate. Odporúčam si prekladať len jednotlivé slovíčka, ktoré nepoznáš, nie celé frázy nedajbože texty, to nie. Ak budú slovíčka, ktoré máš dojem, že ťukáš do prekladaču častejšie, napíš si ich na papier a po častiach sa nauč.

Ak zvládneš písomnú formu, začni rozprávať. To pôjde trochu ťažšie, ale budeš využívať vlastne len to, čo si sa už v písomnej naučila. Možno už na interpalse nájdeš ľudí, čo budú ochotní s tebou volať cez skype. Ak nie, existujú aplikácie ako mobilná hitalk alebo na discorde sú skupiny, kde volajú ľudia nonstop a vieš volať aj 1 s 1 (čo je ideál).

Hovorím ti to s pozície človeka, ktorý na základne škole nevedel skladať vety, na sš som dala každý jazyk na komunikatívnu úroveň (angličtina, španielčina, nemčina) za približne rok, keď som prestala používať postupy školské a tie z jazykoviek :)

Ak ti to nebude vyhovovať, isto po ceste prídeš na iné spôsoby, ktoré viac sedia pre teba, za pokus nič nedáš :)

vravíš, že slovenčinu si sa naučila ako dieťa v pohode. Prečo to nerobíš tým štýlom? Všetci ako deti počúvame jazyk, ktorý si neprekladáme do ničoho a reagujeme na priame podnety, ktoré na nás naši rodičia vyvíjajú plynulou rečou, aj keď na začiatku to u nás vyzerá ako mama, jedlo, aaaa :D

a nevzdávaj sa na začiatku, nikto nepovedal, že prvých 15 dielov musíš rozumieť. To je časová záležitosť.

berca

Nooo anglictina je dost tazka a tiez som sa ju uz viac krat snazila naucit, ale nic moc. Len zakladne frazy a slovicka. Ale tak co uz, niektori jednoducho na to vlohy nemaju.

MrkvovyDzus

chamomile:

myslím, že som na dobrej úrovni, bežná komunikácia ako tak bez problémov, hlavne, čo sa týka readingu. Aj preto odporúčam Youtube, pretože človek tam hlavne počúva, čo v súčasnosti na školách trochu chýba, často sa kladie dôraz na učebnice (preto som dobrý v readingu :D)