Proč si někteří lidé připadají oškliví?

Príspevok v téme: Proč si někteří lidé připadají oškliví?
Dick

Hned na začátku chci napsat, že pokud by to někdo nechtěl číst celé, nemusí, ale byl bych rád, kdyby četl. Budu rád za podnětné příspěvky k tomuto tématu i od racionálnějších lidí, asi jste poznaly, že v mnohém jsem idealista, ale je to mým zájmem o některá umělecká díla z literatury. Hudby, malířství, sochařství a filmu. Prakticky založení lidé mohou přispět také. Hlavně k tématu, a nepsat mi, že zase filosofuji, to se jen zdá, to téma, je velice živé, a trápí mnoho lidí. Záměrně jsem nepsal o nějakých tělesných postiženích v důsledku chorob, úrazů apod., to je složité, netroufám si, třeba někdo jiný může napsat. A nechtěl jsem rovněž psát o všech aspektech běžného života, protože pak bych to zbytečně zaplnil vším možným, a nikdo už by k tomu nic nenapsal.

Četl jsem dost takových příspěvků (ale i v průběhu života slyšel od různých lidí), kde lidé a jsou to muži i ženy popisují, jak si připadají, když na sebe hledí do zrcadla. Hledají často „domnělé“ nedokonalosti. Otázka proč? Připadám si já sám sobě ošklivý, nebo mi to někdo řekl? Tak to by asi měla být první otázka pro nespokojence sám se sebou. Občas člověk narazí i na příspěvek jsem „zrůda“, tak i toto jsem četl, to už je hotová sebenenávist.

Než si začnu definovat co je to krása, a ošklivost, tak si v prvé řadě musím uvědomit, kdo vůbec způsobil, že si někteří lidé připadají takto nehezcí, že se tím tolik trápí, že pohrdají sami sebou, a někdy to mívá i tragické následky.

Společnost-lidé, ale v dnešním světě navíc i reklama, se snaží ukázat jakýsi prototyp krásy, vidíme ženy modelky, muže modely, herce, zpěváky (ženy i muže) a mnoho lidí podlehne tomu, že takto má vypadat ideál. Ale já si mnohem často uvědomuji tu subjektivitu krásy, vidím často lidi (nebo jsem viděl) kteří jsou mnohem krásnější a jsou ti běžní lidé, ani si to často neuvědomují, nemají žádnou popularitu, žijí běžné životy. Ono totiž tu reklamní nebo modelingovou agenturu (spíše daného fotografa, vizážistu) zaujmou nějaké specifické rysy daného člověka, a nemusí to být vysloveně „krásný“ člověk. Spíše zajímavý.

Ale teď vlastně co je to ta fyzická krása? Často se mluví o symetrii tváře, jemných rysech. Někdo ji vlastně definoval, že jakýmsi ideálem je vlastně průměrnost, vše je jaksi vyváženo, ale málo kdo to tak má? Kdo má krásné vlasy, čelo, oči, nos, ústa, rty, zuby, bradu, ruce, nohy? A mohl bych pokračovat dále. Je třeba vši nalézt alespoň něco.

Krása, fyzická, ale i právě ta duševní, to je především pokladnice podnětů pro umělce. Krása, ale i ošklivost, ta skutečná, objektivní. Mnozí lidé o ní nemají ponětí, tak si namlouvají, že jsou oškliví. Asi každý z nás viděl obrazy, sochy, ale vůbec různá ztvárnění (dnes přibyl i film) kontrastů mezi krásou a ošklivostí. Definice krásy z období antiky, nebo středověku nemusí být shodná s tou dnešní. Ale je to právě umělec, který dokáže vybrat (pokud je to skutečný mistr) takové lidské typy, kde se všichni shodneme, že ta žena, nebo ten muž jsou krásní. Celá antická mytologie je plná takových příběhů, a kdo by neznal příběh, kdy se Narcissus zamiloval sám do sebe, odtud pojem Narcis, to není jen krásná květina, to je výraz i pro samolibého a pyšného člověka. Spoustu motivů najdeme i ze středověkého i pozdějšího křesťanského umění, jak se zobrazují světci za mlada (světice), jsou krásní. Ale peklo, je plné ošklivých a hrozivých bytostí-démonů, proč tak má vypadat, to víme, aby lidé měli strach, a nehřešili. Ale ty „podzemní“ podsvětní bytosti jsou mnohem staršího původu, ještě dále ze starověku.
Mě, už v dětství velice ovlivnil příběh (a to byl jeho účel) Kráska a netvor (a všechny jeho verze, včetně té děsivé, alegorické verze Panna a netvor-Juraj Herz, už jsem o tom tady psal). Tak to je příběh přesně o tom, jak krásná dívka, může svojí dobrovolnou obětí vysvobodit původně krásného muže ze strašlivého zakletí. Spíše bychom to ale měli vidět jinak, ona nalezne krásu v něčem, co není na povrchu krásné, krásu v duši, a tím toho netvora promění, ona ho tak chce vidět. Ve filmu od Herze, je to mnohem složitější, nemá to smysl zde rozebírat. Jen je to spíše jakási naděje pro většinu mužů, že žena to opravdu dokáže. Žena dokáže proměnit zvíře, ve skutečného a jemného muže, zní to jako idealizace, ale možné to je, v pohádkových příbězích vždy. Jsou samozřejmě i příběhy, kdy naopak žena vysvobozena, vrácen její vzhled, to původní podoby. Chtěl jsem jen napsat, že skutečná ošklivost, je doslova zrůdnost, které se lidé bojí, nechtějí se na ní podívat, ale tem, kdo to dokáže překonat, kdo dokáže vidět něco více, třeba objeví i skrytou krásu, já vím, toto je už příliš idealistické, a v podstatě to tak ani nemá být. Obecně zlo je symbolizováno ohavností fyzickou, ale známe i pravé opaky. Mnoho lidí jen prostě nezná to vysloveně ošklivé, tak se zbytečně ztotožňují s něčím, co nejsou.

Ale proč o tom vlastně píši, muži skutečně touží po krásné ženě, a většina žen krásná umí být, umí být jemné, milé, empatické, to vše muž chce. Každý může mít svůj typ, ale většinou ani nepomyslí na to, že ho v životě může potkat někdo, koho ani ve snu neočekával, a platí, že to, co se někomu nelíbí, může pro někoho být velmi přitažlivé.

Pro všechny ty, kteří to měli trpělivost číst (mohl bych psát mnohem více, ale to si nechám pro sebe, není na to prostor, to je jen jakási osnova, co jsem napsal) jsem chtěl říci, že ačkoliv se běžně lidé do sebe zamilovávají (pokud je to láska na první pohled), často na základě fyzického zjevu, ale rozhodně ten duševní potenciál tam musí být také. Protože krásná žena, ale bez duše, představuje led, respektive růži, která ztrácí vůni, barvu, až uvadne. To není proces stárnutí, tomu neunikne většina z nás, pokud se toho dožijeme, to je že při bližším poznání onen člověk je vlastně duchem prázdný, takže tělo nemůže nahradit duši, tak to si většina neuvědomuje.

Dal jsem záměrně tomu příspěvku jinou podobu, mohl bych to napsat i několika suchými větami, ale nebavilo by mě to. Suchost a přesnost ponechme technikům, ale i mezi nimi jsou výjimky.

MobyDick

lLily, fyzicky krásný člověk nemusí být přitažlivý pro každého-nebo to alespoň dotyčný, nebo dotyčná nepřizná. A sebevědomí těch méně pohledných, nebo jen průměrných, mnohonásobně převyšuje toho více pohledného, i to bývá realita.

K čemu je krása dobrá? Má to krásný člověk opravdu vždy jednodušší? Nemyslím.

lLily

Aj fyzicky krasny clovek moze mat problem so sebauctou kvoli ktorej si moze pripadat skaredy, nepotrebny a nepritazlivy bez ohladu na to, co mu kto hovori. A naopak, ak ma vo vseobecnosti "skaredsi" clovek svoju sebauctu v poriadku, tak aj ked by si o nom cely svet myslel, ze je skaredy, nanho by to nemalo ziaden vacsi vplyv. Inak muzov sa zvacsa viac dotyka hodnotenie vykonu a cinov, nez fyzickej krasy - to sa vztahuje skor na zeny.

To, ze sebaucta a sebaistota zvacs zacina a konci v rodine do ktorej sa clovek narodil, je tiez dost dolezity faktor aj ohladom toho, ci clovek o seba bude vobec nejak dbat, pretoze upraveny clovek s nie najkrajsim zovnajskom moze posobit sympatickejsie a krajsie, nez clovek s krasnymi rysmi, ktory o seba nedba a nema zaujem vyzerat pekne.

MobyDick

lLily, a právě to vidím jako největší problém, že vlastně pohledný člověk se nelíbí sám sobě, protože někdo mu někdy něco řekl, nebo on na základě nějakého svého dojmu došel k tomu, že je ošklivý, to je třeba změnit. Asi by se vůbec nemělo říkat, že je někdo ošklivý, ta ošklivost, to je ten vnitřek, ne ten vnějšek. Samozřejmě, že když vidíme člověka který se nám líbí, tak si řekneme ta je krásná, ten je krásný, a je to tak. Ti velmi krásní lidé o určitě o sobě vědí, a možná ani nejsou tak pyšní, jak si někdo myslí.

Ano, ta osobnost musí harmonizovat-je to symetrie ve tváři, a vlastně v každé části těla, ale jsou to i drobné zvláštnosti každého, které nás zaujmou. Je tisíce krát lepší někomu říci že je hezký, než ho shazovat, můj názor. Podej je tady duše člověka, charisma jak píšeš. fyzická a duševní podstata splynou, a máme dokonalý obraz krásného jedince. To je alespoň naše představa, ten člověk třeba tak dokonalý být nemusí, ale mi ho povýšíme na tu dokonalost.

lLily

pardon, malo tam byt napisane, ze symetricke obliceje a tela byvaju vo vseobecnosti oblubene, ibaze este tam musi byt ista charizma, ktora robi daneho cloveka v comsi specifickeho, aby ta jeho vonkajsia krasa nebola plocha, ale plna zivota.

No a preco si nekteri pripadaji osklivi? No asize ked sa clovek neciti dobre sam so sebou a nezapada do vlastnych predstav o krase - vtedy si pravom moze pripadat osklivy aj ked inym sa takym zdat nemusi.

lLily

Ja do krasy odjakziva premietam akysi pocit znama ci domova - teda ked mi je cosi zname, vyvolava to vo mne prijemny pocit a to nazyvam krasou. Vztahuje sa to aj na fyzicku krasu, pretoze cim dalej castejsie si vsimam podobnost istych ludi.....zvacsa sa mi zapaci niekto, kto mi kohosi ohladom niecoho pekneho pripomina (je mi v comsi povedomy - znamy), nemalo krat mna samotnu. Ide o iste konkretne crty, fyzicke aj psychicke, ktore vytvaraju komplexny "obraz", ktory zrejme vidim iba ja, pretoze to vnimam po svojom a tak to plati na kazdeho - kazdemu sa paci cosi ineho a v ludosch pocit krasna vzbuduzje zaroven pocit bezpecia a dovery, preto byvaju povacisnou oblubene sympetricke obliceje i tela, bo navodzuju isty pocit harmonie i v cloveku, ktory to pozoruje a dotyka sa tej krasy pohladom.

Lubko4

Janko z okolia Vranova mal pocity menejcennosti hlavne vtedy, keď mu jeho bývala manželka povedala, že je škaredý :'-D

Lubko4

Janko z okolia Vranova mal pocity menejcennosti hlavne vtedy, keď mu jeho bývala manželka povedala, že je škaredý :'-D

MobyDick

Moireal, ano, dopouštějí se zločinu, a nedá se na to zapomenout. Když se děti mezi sebou škádlí, někdy to některé trochu přeženou, ale pokud mají alespoň trochu citu, uvědomí si to, a nechají toho. Psychopati ne. Ti asi opravdu ničeho nelitují, nemají svědomí, nic necítí.

Jestli vůbec lidé mají ten potenciál něco řešit citem a láskou, a navíc tady mají velikou roli i budoucí matky, samozřejmě i otcové. Jenže je zde krize rodiny, proč, to jsem už někde psal, důvodů je více.

To co píšeš o politicích na Slovensku platí i zde, a navíc ta jejich minulost, ani nemluvím.

Je to citlivé téma, je lepší psát o jiných věcech, a potom mě už stejně budou čekat ty mé plány, a ne jen teoretizování.

Ještě jsem ti zapomněl odpovědět proč nemá ostré lokty? A o té asertivnosti. Ano, důležitý je ten první krok, já si odvykl, a teď to na mě všechno dolehlo, a už cítím že potřebuji tu změnu. Možná právě proto, že mě nikdy nebavilo soutěžit, ačkoliv mě dávali i na sport, a já jsem třeba ve hře nemyslím sport, ale stolní hry, karty atd, strašně nerad prohrával, kdežto v reálném životě jsem to ignoroval, známky ve škole mě později ani nezajímaly. A neboj se, i já jsem různá děcka, někteří jsme se tolerovali, sblížili a jiní jsme se nenáviděli. Podotýkám, z mé strany nikdy nebyl ten začátek, to byla až reakce. Ty děcka ti opravdu asi něco záviděla.

MobyDick

Moireal, díky za podporu, budu se snažit. Píšeš o Kanadě, určitě krásná země co se týče krajiny. O Kanadě něco vím, dost lidí tam v minulosti emigrovalo. Ale všude se časy mění, také jsem i tomto uvažoval. Kanada je v něčem podobná Evropě v něčem USA. Není to takový kapitalismus jako USA (ale ani tam to není, jak to dříve bývalo, vše se více socializuje, záleží jak komu to vyhovuje). Dříve měl i ten kanadský dolar-o americkém ani nemluvě-větší cenu, určitě bylo i více příležitostí a vyšší mzdy, ty doby, zlatá poválečná léta, potom ještě 60 a 80 léta, pak už byla změna, a všude se hrnuli cizinci. Takže dnešní Kanaďané a Američané už nebudou ti, co byli dříve, ti rodilí už možná nebudou tak důvěřivý, to je všude. Kanada je velmi liberální země, takže je otázka co by se ti tam líbilo a co ne. Je tam asi už dost draze, ceny nemovitostí veliké, i ty potraviny proti tomu co bylo dříve, ceny vzrostly. Ale ano, nějakou dobu tam pobýt proč ne. To víš, už nejsem naivní, něco vím, asi mám určité předsudky, vím jaký systém tam je, a asi dost se tam lide vymývají hlavy-z mého pohledu. Je pravda, že školy by se ti tam určitě líbila-patologie je všude-ale ty stresy bychom tam určitě neměly. Něco za něco. Je to kosmopolitní společnost, oni ani nechápou, co je to pojem národ, a nelze se divit, vždyť je tam tolik etnik. Člověk se musí sám přesvědčit, odjet, já to mám hlavně z vyprávění, ale vím dost. Dnes už je vše těžší, jsou sice možnosti, ale mnohem více lidí má tu možnost.

Evropu pustoší někdo jiní než oni, pustoší si ji lidé navzájem, už jsem psal jak, a potom jsou tady fanatičtí politici, případně politické loutky a cyničtí businessmani, o tom jsem přesvědčen. Krásných míst je hodně, Slovensko je má taky, nebo třeba Rumunsko, samozřejmě že to není o penězích, je to o klidu někde v horách.

Ale ano, já vím že většina šla kvůli práci, vždyť vím jak to je na Slovensku, tady to není o moc lepší. Oni se chlubí nízkou nezaměstnaností, ale kdyby lidé nevypadli do zahraničí, a někteří (a jejich určitě hodně), neměli práci na černo, bylo by vše jinak. Politici a Ekonomové nemluví pravdu, je už mi to jedno. Pracovní nasazení v Německu je velké, to vím, a proto je bude zajímat jak mohou zaměstnat ty migranty, samozřejmě že nemohou, jejich věc.

Ono je asi více lidí, kteří si myslí že jsou všude doma, a že je tam budou poslouchat. Host je ale vždy hostem, já žiji v zemi, která už patří, ani nebudu spekulovat komu, taková Praha je vlastně z nemalé části majetkem čí pronájmem cizinců, ale co mají říkat takový Řekové?

Kdysi měli učitelky absolutně ubohé platy, dnes jsou na tom asi lépe, ale jak kde, a navíc až po určitých letech praxe.

Merkelová má určitou minulost, uvěřila určitým ideálům, původně vědkyně. Já jsem si dokonce původně myslel, že v Německu se to nemůže stát, nebyl jsem proti ni. Všechno to má trochu složitější pozadí, zbytečné o tom tady psát, ať každý sám přemýšlí.

S těmi školami máš pravdu, ale vem si kolik je v Americe (USA, Kanada) opravdu těch prestižních a velmi drahých elitních univerzita, není jich málo, ale tam se hrnou na studia ze všech koutů světa, a opravdu ti nejlepší, anebo ti bohatí. Není šance se tam dostat.

Moireal

Sikanatori su rozni. Su to aj ti s nizkym IQ, ale aj ti s vyssim, ktori si realne o sebe myslia, ze su nieco viac. Ci si to pamataju? Ako ktori. Zavisi to od ich dalsieho zivota. Niektori su uspesni, taki aj zabudnu, ze niekoho sikanovali, lebo su presvedceni o svojej dokonalosti. Potom su ludia, ktori mozno zaziju bolest a spomenu si, ze sikanovali a teraz to maju podla nich ako trest a potom su mozno aj sociopati, ktori si to pamataju a tesia sa z toho. :D Vselijaki su ludia.
Svedomie je takisto u kazdeho individualne. Ale poviem to tak, vacsina ozaj zabudne, ze nieco take niekedy robila. A podla nich to zrejme nebolo nic vazne. Vsak deti. Ale mylia sa. Pre mna osobne je to zlocin a trestala by som za to tie decka a aj ich rodicov. Trest nieje mozno najlepsie riesenie, ani najharmonickejsie. Ale povedzme si uprimne, tato spolocnost este ani zdaleka nema na to, aby riesila veci s laskou.
Politici su specialna skupina sociopatov a psychopatov. Mohli to byt pokojne ludia zo zdravych rodin. Na Slovensku su politici hlavne ti z chudobnych rodin snaziaci si nabalit peniazky pre seba. A to je aj hlavny dovod, preco sa tam kazdy hrabe. Moc je to druhe. Ale peniaze hlavne.
Ja osobne o ospravedlnenie od tych ludi nestojim, u mna su davno mrtvi. A ospravedlnit sa mi moze niekto aj 100x, ked sa podla toho nechova.
Mozno by sa to naozaj nehodilo ako tema a ano je to aj citliva tema. Ale mozno by si ju mohol inak nazvat, aby z nej neslo primarne o sikanu. Urob ako uznas za vhodne. Ak by si to ale na drzovku nazval sikanou, bolo by to vtipne v tychto casoch vianocnych. :D

Najčítanejšie články