Proč si někteří lidé připadají oškliví?

Príspevok v téme: Proč si někteří lidé připadají oškliví?
Dick

Hned na začátku chci napsat, že pokud by to někdo nechtěl číst celé, nemusí, ale byl bych rád, kdyby četl. Budu rád za podnětné příspěvky k tomuto tématu i od racionálnějších lidí, asi jste poznaly, že v mnohém jsem idealista, ale je to mým zájmem o některá umělecká díla z literatury. Hudby, malířství, sochařství a filmu. Prakticky založení lidé mohou přispět také. Hlavně k tématu, a nepsat mi, že zase filosofuji, to se jen zdá, to téma, je velice živé, a trápí mnoho lidí. Záměrně jsem nepsal o nějakých tělesných postiženích v důsledku chorob, úrazů apod., to je složité, netroufám si, třeba někdo jiný může napsat. A nechtěl jsem rovněž psát o všech aspektech běžného života, protože pak bych to zbytečně zaplnil vším možným, a nikdo už by k tomu nic nenapsal.

Četl jsem dost takových příspěvků (ale i v průběhu života slyšel od různých lidí), kde lidé a jsou to muži i ženy popisují, jak si připadají, když na sebe hledí do zrcadla. Hledají často „domnělé“ nedokonalosti. Otázka proč? Připadám si já sám sobě ošklivý, nebo mi to někdo řekl? Tak to by asi měla být první otázka pro nespokojence sám se sebou. Občas člověk narazí i na příspěvek jsem „zrůda“, tak i toto jsem četl, to už je hotová sebenenávist.

Než si začnu definovat co je to krása, a ošklivost, tak si v prvé řadě musím uvědomit, kdo vůbec způsobil, že si někteří lidé připadají takto nehezcí, že se tím tolik trápí, že pohrdají sami sebou, a někdy to mívá i tragické následky.

Společnost-lidé, ale v dnešním světě navíc i reklama, se snaží ukázat jakýsi prototyp krásy, vidíme ženy modelky, muže modely, herce, zpěváky (ženy i muže) a mnoho lidí podlehne tomu, že takto má vypadat ideál. Ale já si mnohem často uvědomuji tu subjektivitu krásy, vidím často lidi (nebo jsem viděl) kteří jsou mnohem krásnější a jsou ti běžní lidé, ani si to často neuvědomují, nemají žádnou popularitu, žijí běžné životy. Ono totiž tu reklamní nebo modelingovou agenturu (spíše daného fotografa, vizážistu) zaujmou nějaké specifické rysy daného člověka, a nemusí to být vysloveně „krásný“ člověk. Spíše zajímavý.

Ale teď vlastně co je to ta fyzická krása? Často se mluví o symetrii tváře, jemných rysech. Někdo ji vlastně definoval, že jakýmsi ideálem je vlastně průměrnost, vše je jaksi vyváženo, ale málo kdo to tak má? Kdo má krásné vlasy, čelo, oči, nos, ústa, rty, zuby, bradu, ruce, nohy? A mohl bych pokračovat dále. Je třeba vši nalézt alespoň něco.

Krása, fyzická, ale i právě ta duševní, to je především pokladnice podnětů pro umělce. Krása, ale i ošklivost, ta skutečná, objektivní. Mnozí lidé o ní nemají ponětí, tak si namlouvají, že jsou oškliví. Asi každý z nás viděl obrazy, sochy, ale vůbec různá ztvárnění (dnes přibyl i film) kontrastů mezi krásou a ošklivostí. Definice krásy z období antiky, nebo středověku nemusí být shodná s tou dnešní. Ale je to právě umělec, který dokáže vybrat (pokud je to skutečný mistr) takové lidské typy, kde se všichni shodneme, že ta žena, nebo ten muž jsou krásní. Celá antická mytologie je plná takových příběhů, a kdo by neznal příběh, kdy se Narcissus zamiloval sám do sebe, odtud pojem Narcis, to není jen krásná květina, to je výraz i pro samolibého a pyšného člověka. Spoustu motivů najdeme i ze středověkého i pozdějšího křesťanského umění, jak se zobrazují světci za mlada (světice), jsou krásní. Ale peklo, je plné ošklivých a hrozivých bytostí-démonů, proč tak má vypadat, to víme, aby lidé měli strach, a nehřešili. Ale ty „podzemní“ podsvětní bytosti jsou mnohem staršího původu, ještě dále ze starověku.
Mě, už v dětství velice ovlivnil příběh (a to byl jeho účel) Kráska a netvor (a všechny jeho verze, včetně té děsivé, alegorické verze Panna a netvor-Juraj Herz, už jsem o tom tady psal). Tak to je příběh přesně o tom, jak krásná dívka, může svojí dobrovolnou obětí vysvobodit původně krásného muže ze strašlivého zakletí. Spíše bychom to ale měli vidět jinak, ona nalezne krásu v něčem, co není na povrchu krásné, krásu v duši, a tím toho netvora promění, ona ho tak chce vidět. Ve filmu od Herze, je to mnohem složitější, nemá to smysl zde rozebírat. Jen je to spíše jakási naděje pro většinu mužů, že žena to opravdu dokáže. Žena dokáže proměnit zvíře, ve skutečného a jemného muže, zní to jako idealizace, ale možné to je, v pohádkových příbězích vždy. Jsou samozřejmě i příběhy, kdy naopak žena vysvobozena, vrácen její vzhled, to původní podoby. Chtěl jsem jen napsat, že skutečná ošklivost, je doslova zrůdnost, které se lidé bojí, nechtějí se na ní podívat, ale tem, kdo to dokáže překonat, kdo dokáže vidět něco více, třeba objeví i skrytou krásu, já vím, toto je už příliš idealistické, a v podstatě to tak ani nemá být. Obecně zlo je symbolizováno ohavností fyzickou, ale známe i pravé opaky. Mnoho lidí jen prostě nezná to vysloveně ošklivé, tak se zbytečně ztotožňují s něčím, co nejsou.

Ale proč o tom vlastně píši, muži skutečně touží po krásné ženě, a většina žen krásná umí být, umí být jemné, milé, empatické, to vše muž chce. Každý může mít svůj typ, ale většinou ani nepomyslí na to, že ho v životě může potkat někdo, koho ani ve snu neočekával, a platí, že to, co se někomu nelíbí, může pro někoho být velmi přitažlivé.

Pro všechny ty, kteří to měli trpělivost číst (mohl bych psát mnohem více, ale to si nechám pro sebe, není na to prostor, to je jen jakási osnova, co jsem napsal) jsem chtěl říci, že ačkoliv se běžně lidé do sebe zamilovávají (pokud je to láska na první pohled), často na základě fyzického zjevu, ale rozhodně ten duševní potenciál tam musí být také. Protože krásná žena, ale bez duše, představuje led, respektive růži, která ztrácí vůni, barvu, až uvadne. To není proces stárnutí, tomu neunikne většina z nás, pokud se toho dožijeme, to je že při bližším poznání onen člověk je vlastně duchem prázdný, takže tělo nemůže nahradit duši, tak to si většina neuvědomuje.

Dal jsem záměrně tomu příspěvku jinou podobu, mohl bych to napsat i několika suchými větami, ale nebavilo by mě to. Suchost a přesnost ponechme technikům, ale i mezi nimi jsou výjimky.

Dick

xxi, není mi tak ani dobře, ale to téma mě velice zajímá. A je mi velice líto, že hezké, krásné mladé ženy třeba ze Slovenska musí někdy také za takovým pásem makat, nebo že musí dělat v zahraničí pro ně podřadnou práci. To byla i jedna z věcí, která mě inspirovala k napsání tohoto příspěvku. To není přece triviální, když si žena vybere bohatého, starého a nehezkého, namísto chudého, mladého a pěkného muže? Ano, jde o charakter, o duši, ale ani krása, ani ošklivost není zárukou kvality charakteru, i nehezcí bývají arogantní, pyšní a zlý, a naopak krasavec či krasavice může být pokorný nebo pokorná, ale je to na každém člověku.

Ano, já jsem si sám odpověděl, ale chci znát názory druhých, já si nevedu monolog, jak si někdo myslí, nedělám si reklamu, netestuji někoho, nehraji s nikým, je mi to cizí. Chci diskutovat.

Každý je jedinečný, ale málokdo je opravdu ztělesněním krásy těla i ducha. Ale je hodně lidí objektivně hezkými, nebo zajímavými. Někdo má obrovské charisma, inteligenci, vzdělání, moudrost, smysl pro humor, empatii, schopnost obětovat se pro druhé-nesobeckost. To vše lze jen obdivovat.

Krásná žena musí slyšet od muže, že je ta nejkrásnější, vlastně každá žena by to měla slyše. To, že jsou nespokojené, podstupují různé operace, zbytečně. Ale já nejsem žena, neumím se do toho vcítit. chce to podporu, muže.

Když bude mistr malíř malovat obraz, musí vědět kdy skončit, aby dílo nepřepiplal, tehdy je dokonalý. A tak je to i s člověkem, mnoho lidí je se sebou nespokojených, tak ať se postaví k zrcadlu, a řeknou si, jsem krásný. Dnes si všichni mladí píšou, že jsou krásní, kdysi v minulosti se lidé spíše shazovali. To je ten rozdíl.

A povaha, to je to nejdůležitější, absolutně, to už jsem napsal.

Ale i ty zvířata si vybírají.

xxi

Tebe musí byť dobre keď ťa len takéto veci trápia. Ak by si musel bojovať o skivu chleba, každodenne makať niekde za pásom, tak by si tu toľko nevypisoval. V príspevku si si aj sám odpovedal. Lebo reklama, modelky, zidealizovanie krásy atd. Málo kto sa vidí taký aký naozaj je. Vidí sa taký ako mu to nakukali alebo si myslí že je. Každý je svojim spôsobom krásny a jedinečný. Tí čo to moc neriešia a berú sa takí ako sú tak sú spokojní. Je to ako s peniazmi . Ak si spokojný stým koľko máš a netúžiš po ich množstve viac a viac tak si spokojný. Sú aj krásne ženy a cez to všetko nie sú spokojné. Chceli by byť ešte krajšie, alebo niektoré si ťažko hľadajú partnera, lebo si myslia že ich chlap chce kvôli ich kráse a nie ich povahe.
Zvieratá to majú lepšie nepozerajú sa do zrkadla, neporovnávajú sa s inými tak ich to netrápi.

Najčítanejšie články