Obsedantno - kompulzívna porucha, som na dne, nezvládam to

Príspevok v téme: Obsedantno - kompulzívna porucha, som na dne, nezvládam to
loserwithstupidmind

Zdravím.

Som na dne z toho ako sa každý deň snažím bojovať so svojimi vlastnými myšlienkami. Nezvládam to, je zo mňa troska bez vidiny lepšej budúcnosti. Mám 16 rokov a táto choroba sa zo mňou ťahá od mojich 13 rokov. Ku psychológovi ísť nechcem, mám z toho strach, nechcem o svojom probléme rozprávať. O OCD nevedia ani moji rodičia, ktorí by mi ani neverili, lebo ich už natoľko poznám. Nechcem skončiť na liekoch, ani chodiť na terapie, lebo to ešte viac umocní vo mne pocit, že som obyčajný stroskotanec, ktorý celý svoj život bude bojovať so šialenými myšlienkami. Neustále ma napádajú myšlienky, ktoré sú úplne nezmyselné, neprajné, napr.že niekoho preklajem, že niekoho urieknem, že potom niekto ochorie, že sa stane niečo zlé, že niekto havaruje...bojím sa svojím pohľadom, alebo svojimi myšlienkami niekomu počarujem. Samozrejme, že k žiadnemu človeku nepociťujem zášť, na nikoho nežiarlim, ale aj tak ma napádajú tieto hrozné myšlienky. Stále sa modlím rôzne modlitby ktoré sa týkajú zrušenia prekliatí, stále prosím Boha o odpustenie, nech sa na mňa nehnevá, že ma takéto myšlienky napádajú. Ja nikomu nechcem ublížiť, ale naozaj nedokážem pochopiť, prečo práve mňa, ktorá sa snaží ľuďom pomáhať, napádajú takéto hrozné myšlienky. Strašne sa bojím, že ozaj aj napriek zrušeniu týchto prekliatí a neprajných myšlienok sa stane...pritom tie myšlienky sú nelogické, nepravdivé, úplne ale úplne bludné, furt ma otravujú a kazia mi život. Nevládzem sa xyz razy modliť, už ma unavuje to isté opakovať dookola, nie je to normálne, ja si to plne uvedomujem, ale ten strach a tie hlúpe myšlienky ma ale predsa napokon donútia sa furt modliť, lebo sa ozaj bojím že sa niečo stane. Neviem, ako mám tie myšlienky zastaviť...prečo musím takto trpieť? Obmedzuje ma to v učení, aj na školských záchodoch sa modlím, je to HROZNÉ. Pomôžte mi prosím Vás.

jujha88

ahoj,
ja som veriaca, zlé myšlienky môžu ublížiť, myslím, že v prvom rade by si mal sám sebe odpustiť. A ak si veriaci, určite sú ti známe slová: Neboj sa! Vieš, keď ma bolí zub idem zubárovi, keď máš horúčku ideš doktorovi, a keď človeka bolí duša mal by ísť za kňazom , lekárom duší. Skús sa mu zdôveriť. Rovnako nie je hanbou navštíviť psychológa. Toho som navštívila aj ja, keď ma trápili isté osobné veci. A pomohol mi. Nie je na tom nič zlé, nájsť odbornú pomoc. Aj Ježišovi predsa pomohli na jednom zastavení niesť kríž.

vyliecena

Som ešte viac veriaca, ako som bola.

Modlím sa vždy keď mám potrebu. Ale nie kvôli nutkavým myšlienkam, ale kvôli tomu, že sa chcem Bohu poďakovať za zvládnutie nejakej situácie atď..
Nemodlím sa ale prehnane často.

Ale raz do mesiaca sa modlím jednu špeciálnu modlitbu kvôli ocd.

MrkvovyDzus

vyliecena: Chcem sa ťa spýtať, teraz ako si sa z toho dostala, modlíš sa ešte? Si aj naďalej veriaca alebo to všetko bola len kompulzia?

vyliecena

Ja som mala ako hlavnu kompulziu modlitbu. Neviem ako to je u teba, ale u mna to bola katastrofa. Doma som bezne travila vecere na zachode aj dve hodiny, kde som sa modlila. Ked ma v sprche prepadli nejake myslienky, tak som sa modlila v sprche, a vobec mi nevadilo, ze dve hodiny na mna tiekla voda uplne zbytocne...hlavne ze sa modlim. V skole ani nevravim. Takmer kazdy den som hned rano pred vyucovanim dvadsat minut stravila modlenim sa na skolskych zachodoch. A ked ma niekto nahodou vyrusil, bola som schopna od uzkosti a nervov az prizabit. Ale najhorsie to bolo ked som bola doma sama. Tento cas som vyuzivala na kompulzie...dlhe a vycerpavajuce kompulzie, modlila som sa vacsinu dna a aj tak mi to nestacilo. Totalna troska som bola. Ludia boli pre mna tabu, totalne som sa im vyhybala, bolo to otrasne...ale ako vidis da sa z toho vyhrabat. Ano, je to tazke, ale nic vzacne sa lahko ziskat neda. Mne tiez trvalo kym som sa vyhrabavala z toho kruhu, na zaciatku som tiez pochybovala, ze sa z toho vyliecim, kompulzie ma neustale ovladali...ale zvladla som. Mozem povedat, ze som fakt v pohode. A to som v case liecby musela prekonavat aj rozvod rodicov, ale zvladla som to nadmieru fajn. Teraz zijem s otcom, ktory ma dost psychicky tyranizuje, casto sa hadame, ale uz viem ako sa s tym vyrovnat. Ocd ma v mnohom zmenila. Som omnoho vyrovnanejsia, pokojnejsia...kedysi som konala impulzivne, vasnivo, nechala som sa vyprovokovat...teraz ani naznak :) Ocd cloveka naozaj vyformuje, ale vlastne kazda choroba v cloveku spravi vyrazne zmeny. Odporucam ti, aby si zapracovala na svojom sebavedomi, zila v klude, nemala zbytocne stresy...ked budes zit v klude, ocd ta nebude vobec trapit. Je dolezite sa vyhybat nervozite, uzkosti, strachu...su to hrozne negativne pocity, ktore ked sa v cloveku hromadia, tak ho totalne znicia. A ked je psychika narusena, tak aj fyzicke telo ochorie. Tak klud a pokoj nech ta sprevadza :)
Tie videa su ozaj fajn, treba tomu venovat cas, pochopit o co tam ide..
A naozaj, da sa z toho vyhrabat. Pred par mesiacmi som bola totalne na dne a ani by ma nenapadlo, ze niekedy budem ja na mieste cloveka, ktory radi inemu ako sa vyliecit.

mynameis

vyliecena, vdaka za podporu. je fajn vidiet, ako sa da aj od takychto veci odrazit.
len zmenit myslenie je tazke a ked robis "kompulzie" aj ked si s niekym, vonku, tak na vyliecenie moc nemyslis.. a je tazke ich nevykonavat.. davaju ti pocit istoty, paradoxne. skusala som akceptaciu, meditacie, pozerala som videa, citala clanky.. no vzdy sa to vratilo. mam pocit, ze je to strasne hlboko zakorenene.. ale tie tvoje videa si urcite pozriem, thanx

vyliecena

Mynameis, ahoj.

Mne v najhorsich casoch pomohli videa od Antonina Dolaka, ktore najdes na yt. Mal ocd 17 rokov a dopodrobna tam vysvetluje ako s tym 'nebojovat'. Su to dlhe videa, odporucam si nato najst vhodny cas, upokojit sa, a sustredit sa na jeho slova.

Dalej som citala rozne nabozenske knihy, ktore ma ukludnovali. Obklopovala som sa len pozitivnymi ludmi, a s tymi, ktori na mna posobili negativne, som prerusila kontakt. Velmi je dolezite nevykonavat kompulzie, lebo to je uplny koniec tvojho snazenia. Vhodne je zmenit myslienky, ist von, na nakupy...nebyt sama...lebo mas nutkanie na vykonavanie kompulzii.

Mne pomohlo ked som sa viac zamerala na problemy inych ludi, a neriesila som len seba. To je to najhorsie, ked riesis iba svoj zivot a starosti..hlavne je dolezite sa nelutovat, nebrat ocd ako koniec sveta a nezivit v sebe depresivne a porazenecke myslienky a postoje. Taktiez sa nevycerpavaj roznymi hadkami, konfliktami, nezur, nenervac, neplytvaj energiou. Je dolezite byt kludna, uvolnena...to je zaklad. Vo chvilach stresu ma sem-tam navstivia nejake blbe myslienky, ale oproti tomu co som prezivala...som fakt fit. A to som nesla ani k psychologovi, ani k psychiatrovi...ani som sa nedopovala liekmi. Zaklad je zmena myslenia. Psychika je silna vec...od nej sa odvija vsetko. Len si spomen ako dlho sa s ocd uz trapis...kolko casu ti to zozralo...kolko nervov a pokoja...vzdy ked ta prepadne nutkanie vykonat kompulziu, spomen si ako velmi si trpela a trpis a ako sa chces uzdravit a vyliezt von z tohto bludneho kruhu. Da sa z toho dostat. Ver mi. Zapoj pevnu volu a zdravy rozum. City a lutost bokom. A pojde to.