Obsedantno - kompulzívna porucha, som na dne, nezvládam to

Príspevok v téme: Obsedantno - kompulzívna porucha, som na dne, nezvládam to
loserwithstupidmind

Zdravím.

Som na dne z toho ako sa každý deň snažím bojovať so svojimi vlastnými myšlienkami. Nezvládam to, je zo mňa troska bez vidiny lepšej budúcnosti. Mám 16 rokov a táto choroba sa zo mňou ťahá od mojich 13 rokov. Ku psychológovi ísť nechcem, mám z toho strach, nechcem o svojom probléme rozprávať. O OCD nevedia ani moji rodičia, ktorí by mi ani neverili, lebo ich už natoľko poznám. Nechcem skončiť na liekoch, ani chodiť na terapie, lebo to ešte viac umocní vo mne pocit, že som obyčajný stroskotanec, ktorý celý svoj život bude bojovať so šialenými myšlienkami. Neustále ma napádajú myšlienky, ktoré sú úplne nezmyselné, neprajné, napr.že niekoho preklajem, že niekoho urieknem, že potom niekto ochorie, že sa stane niečo zlé, že niekto havaruje...bojím sa svojím pohľadom, alebo svojimi myšlienkami niekomu počarujem. Samozrejme, že k žiadnemu človeku nepociťujem zášť, na nikoho nežiarlim, ale aj tak ma napádajú tieto hrozné myšlienky. Stále sa modlím rôzne modlitby ktoré sa týkajú zrušenia prekliatí, stále prosím Boha o odpustenie, nech sa na mňa nehnevá, že ma takéto myšlienky napádajú. Ja nikomu nechcem ublížiť, ale naozaj nedokážem pochopiť, prečo práve mňa, ktorá sa snaží ľuďom pomáhať, napádajú takéto hrozné myšlienky. Strašne sa bojím, že ozaj aj napriek zrušeniu týchto prekliatí a neprajných myšlienok sa stane...pritom tie myšlienky sú nelogické, nepravdivé, úplne ale úplne bludné, furt ma otravujú a kazia mi život. Nevládzem sa xyz razy modliť, už ma unavuje to isté opakovať dookola, nie je to normálne, ja si to plne uvedomujem, ale ten strach a tie hlúpe myšlienky ma ale predsa napokon donútia sa furt modliť, lebo sa ozaj bojím že sa niečo stane. Neviem, ako mám tie myšlienky zastaviť...prečo musím takto trpieť? Obmedzuje ma to v učení, aj na školských záchodoch sa modlím, je to HROZNÉ. Pomôžte mi prosím Vás.

loser*

Bella ahoj :) Som rada ze aspon niekto je ochotny stale so mnou stracat cas a pomahat mi :) patri ti obrovska vdaka...naozaj

Tak ma napadlo...nemohli by sme spolu byt v kontakte cez mail? Napisala by som ti mozno viac svojich pocitov a obsesii ktore mam, lebo sa necitim prilis dobre to rozoberat tu na verejnom fore. Samozrejme nechcem ta otravovat ..pochopim ak odmietnes. Uz si mi aj tak dost pomohla v mojom tazkom boji. Akurat som opat po asi hodinovej kompulzii, tak vidis ze stale "bojujem". Mne velmi pomohli aj videa od Antonina Dolaka, ktory sa po 17 rokoch vyliecil presne cez pristup ze sa prestal myslienok bat. A taktiez s nimi prestal bojovat...a mozno to je moja chyba..ze bojujem ...a viem ze je to vopred prehrany boj. Je to tazke ozaj...snazim sa brat inspiraciu, motivovat sa...ale najhorsie je ze uz ani kompulzie mi nepomahaju...vacsinou pri modleni ma napadne xxx hroznych myslienok aj voci Bohu...a to ma priserne naplna uzkostou...ved ked ma napadaju hriesne myslienky voci Bohu tak potom co je horsie? To je uz vazne hriech najvacsieho kalibru. Uz ani ocd ma nedokaze ospravedlnit. Viem ze za ocd budem niest nasledky...viem ze raz sa mi to vrati :( a toho sa desim...takze fakt tie kompulzie uz ani neprinasaju ulavu
..uz ostavaju iba obsesie a z nich prameniaca uzkost...takze fakt to je katastrofa

Takze zakladom je zbavenie sa strachu? To je naozaj tazke, snad sa mi to niekedy podari...

No, asi ako 10 rocna som jazdila na koni, v jednom klube, moc sa mi nedarilo, furt som sa aj bala ze spadnem z kona, ze ten trening nezvladnem... A ked sa ten trening podaril tak som to vsetko hodnotila a opakovala si to...ten priebeh treningu atd...a zaroven som sa modlila a dufala ze aj dalsi trening bude fajn...a odvtedy mi to zostalo....asi to ma teda povod v tomto

loser*

Bella ahoj :) Som rada ze aspon niekto je ochotny stale so mnou stracat cas a pomahat mi :) patri ti obrovska vdaka...naozaj

Tak ma napadlo...nemohli by sme spolu byt v kontakte cez mail? Napisala by som ti mozno viac svojich pocitov a obsesii ktore mam, lebo sa necitim prilis dobre to rozoberat tu na verejnom fore. Samozrejme nechcem ta otravovat ..pochopim ak odmietnes. Uz si mi aj tak dost pomohla v mojom tazkom boji. Akurat som opat po asi hodinovej kompulzii, tak vidis ze stale "bojujem". Mne velmi pomohli aj videa od Antonina Dolaka, ktory sa po 17 rokoch vyliecil presne cez pristup ze sa prestal myslienok bat. A taktiez s nimi prestal bojovat...a mozno to je moja chyba..ze bojujem ...a viem ze je to vopred prehrany boj. Je to tazke ozaj...snazim sa brat inspiraciu, motivovat sa...ale najhorsie je ze uz ani kompulzie mi nepomahaju...vacsinou pri modleni ma napadne xxx hroznych myslienok aj voci Bohu...a to ma priserne naplna uzkostou...ved ked ma napadaju hriesne myslienky voci Bohu tak potom co je horsie? To je uz vazne hriech najvacsieho kalibru. Uz ani ocd ma nedokaze ospravedlnit. Viem ze za ocd budem niest nasledky...viem ze raz sa mi to vrati :( a toho sa desim...takze fakt tie kompulzie uz ani neprinasaju ulavu
..uz ostavaju iba obsesie a z nich prameniaca uzkost...takze fakt to je katastrofa

Takze zakladom je zbavenie sa strachu? To je naozaj tazke, snad sa mi to niekedy podari...

No, asi ako 10 rocna som jazdila na koni, v jednom klube, moc sa mi nedarilo, furt som sa aj bala ze spadnem z kona, ze ten trening nezvladnem... A ked sa ten trening podaril tak som to vsetko hodnotila a opakovala si to...ten priebeh treningu atd...a zaroven som sa modlila a dufala ze aj dalsi trening bude fajn...a odvtedy mi to zostalo....asi to ma teda povod v tomto

bella21

loser, ak nechceš tie myšlienky, už ani nemusíš nič riešiť. Keď ich nechceš, nič sa nemôže nikomu stať. Slová, ktoré sa Ti vynárajú v mysli typu "preklínam" alebo podobne, sú len prázdne slová, nemajú žiadnu silu. Stačilo by, keby si tomu uverila a odvážila sa pre to netrápiť.

OCD sa volá aj choroba pochybností. Človeka zožierajú tie myšlienky a chce mať preto 100%-nú ak nie 200 %-nú istotu, že sa nič nemôže stať. ALE istotu NIKDY nebude mať, nejde to. Ostáva mu len jediné - a to je práve RIEŠENIE OCD: viera v to, že to, čo mu radí iný človek s nadhľadom - a to môže byť psychológ, psychiater, spovedník či iný človek, ktorý OCD netrpí, je pravda. Len ak uverí týmto radám, len vtedy nájde pokoj. Lebo pokoj sám v sebe nenájde, pretože vďaka OCD žije v temnote. Jeho myseľ produkuje úzkostné myšlienky, na ktoré jeho srdce so strachom skočí. Jeho emócie sú zasiahnuté a zranené, ale rozum nie. Keby sa odvážil spoľahnúť sa na zdravý rozum, ktorý má, aj keď mu zdá, že ho už nemá, dokázal by zvládnuť svoje emócie zranené strachom a úzkosťou a upratať nechcené myšlienky na správne miesto.

loser, Tvoj rozum a schopnosť zdravého a logického úsudku je v poriadku, sú to city, ktoré sú zasiahnuté. Vďaka strachu všetko zveličujú a opakovane Ťa terorizujú úzkosťou. Ak by si aj teraz išla k psychológovi či psychiatrovi, inú radu, ako spoľahnutie sa na jeho slová, by si ani nedostala. Snažil by sa zracionalizovať Tvoje obavy a úzkosti a ukázať Ti, že sú neopodstatnené. Že bez ohľadu na počet a typ obsedantných myšlienok, sú tieto myšlienky "bezzubé", nemôžu nikomu nič spôsobiť, žiadne zlo, ak ich ani Ty sama nechceš. Toto je najjednoduchšia rada, ktorá funguje, len sa musíš odvážiť tomu uveriť. Ak budeš nad tým pochybovať, ostávaš vo svojich pochybnostiach a sama ich nie si schopná odstrániť. Keďže máš túto chorobu, ani Ti nič iné neostáva, ako spoľahnúť sa na rady druhých, lebo oni vidia to, čo Ty kvôli OCD nevidíš. Aj keby si sa odsťahovala, niekam zmizla, prerušila kontakty s ľuďmi, nič by Ti to nepomohlo, lebo tie myšlienky a svoj problém by si si niesla stále so sebou. OCD je choroba a tá sama od seba nezmizne. Ako pri inej fyzickej chorobe, musí prísť nejaká účinná látka, ktorá chorobu vylieči, a bez nech sa chorý nevylieči. V prípade OCD to nemusí byť nevyhnutne fyzický liek (napr. antidepresíva), to čo skutočne lieči je práve zmena myslenia, ktorej sa brániš, lebo jej nedôveruješ. Nie je to výčitka, skôr možno podnet na zamyslenie, či by si to predsa len s tou dôverou v to, že sa nič nestane, neskúsila. Veď si už takto vydržala nejaké týždne a bola si so sebou spokojná. Je to boj so sebou, ale nič cenné sa bez boja nedá získať.

Čo sa týka sociálnej fóbie, aj tu je riešenie v tom, čomu sa tak veľmi brániš. Nie utekať od iných, ale naopak, nadväzovať kontakty, vystavovať sa situáciám s inými. Žiješ vo svojom mikrosvete a možno si hovoríš, že takto je to pre Teba bezpečnejšie, ale to je klam. Viem, čo hovorím, sama som tak roky žila. Koľko dobrých príležitostí som zahodila - len pre to, že som sa hanbila iných a tak som radšej neašpirovala na to, na čo som mala a čo by som, keby som nemala fóbiu, rada skúsila. Po rokoch a po vyliečení Ti hovorím: máš pred sebou more príležitostí a skúseností, ktoré by Ťa obohatili a urobili šťastnou, ale o ktorých netušíš a ktoré odmietaš, lebo máš strach. Je to naozaj veľká škoda a o nejakých pár rokov Ti to bude ľúto, že si toho veľa zahodila a nevyužila. Verím, že to nebude až keď budeš mať takých 40, lebo čas sa nedá vrátiť späť. Ak by si chcela, mohla by som aj o tom niečo napísať, ako z toho von.

Napadlo ma ešte: kedy sa Ti tieto obsedantné myšlienky začali? Spustila ich nejaká nepríjemná udalosť v Tvojom živote?

loser*

dobrý deň :)

nechcem túto tému nechať neaktívnu, zvlášť preto lebo naozaj mi trvalo dosť dlho opísať môj problém, a verím že sa tu určite ešte nájde niekto kto má/mal podobný problém ako ja, nakoľko ocd je dosť rozšírená choroba.

Poprosím len rady skúsených ľudí, nie komentáre a hlúpe názory.

MUBOR

JE TO PORUCHA V MOZGU TU POMOZU LEN LIEKY A NIE ZIADNE RADY ...TO AKO KEBY STE RADILI CUKROVKAROVI , ZE SI MA VSUGEROVAT INZULIN , LUDIA UZ TO KONECNE POCHOPTE

loser*

Ja by som osobne najradsej uz ani dalej ani neriesila ako sa z toho dostat, najradsej by som urobila nejake radikalne rozhodnutie, napr sa odstahovala, niekam zmizla, prerusila kontakty so vsetkymi ludmi...ale viem ze to nie je mozne. Iba trpim, viem ze si za to mozem sama, ale fakt odmietam pomoc odbornikov...an nad samovrazdou som uz rozmyslala, ale stale dufam ze sa vyliecim

loser*

Filip to dobre vystihol.

Bella: mrzia ma tie tie slova, verim ze mi Salmonella odpusti, ale to jej prekliatie cloveka zasiahlo. Asi aj fungovalo, som so vsetkymi rozhadana, tak jej to vyslo.

loser*

Filip to dobre vystihol.

Bella: mrzia ma tie tie slova, verim ze mi Salmonella odpusti, ale to jej prekliatie cloveka zasiahlo. Asi aj fungovalo, som so vsetkymi rozhadana, tak jej to vyslo.

Filip TT

bella, zakladatelka vysvetlovala hned v prvych reakciach v tejto teme - k lekarovi nechce ist, lebo ma socialnu fobiu. Spomina, ze raz bola hospitalizovana a vtedy si povedala, ze nikdy viac.

Rodicom sa to boji povedat, lebo jednak by ju nepochopili a keby ju pochopili zaviedli by ju k lekarovi.

Nevie vychadzat s inymi, lebo ma socialnu fobiu, ma malo skusenosti s interakciou s inymi ludmi, nikomu nedoveruje, je uzavreta vo svojom svete. Pravdepodobne sa stale zaobera len sama sebou. Je vystresovana.