Na co maju diabetici narok?

majat

Som prvý krát na tejto stránke a prečítala som si viacero príspevkov, kde sa píše, že neviete na čo máte nárok, čo je preukaz Občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ako podať žiadosť o posúdenie zdravotného stavu podľa zákona o Sociálnej pomoci 195/1998 - kompenácie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na Slovensku je viacero občianskych združení, ktoré sa zaoberajú aj bezplatným sociálnym poradenstvom. Treba sa obrátiť na tieto organizácie. V každom regióne je to trochá iné, ale viem o dvoch, ktoré majú svoje organizácie po celom Slovensku. Je to Združenie diabetikov Slovenska a Slovenský zväz telesne postihnutých.
Mária

cica

no mna posudila komisia asi tak,ze mi odmerali tlak,a povedali,ze mi nic nie je.a prispevok na dietu?haha,dieta pre nich znamena,ze nemusis jest.a to picham inzulin 5 krat denne.

poradkyna

Zial, myslim, ze stale je to tak, ze na inzulinove pero ma clovek narok, az ked si picha inzulin min. 3x denne ... Hlavne, ze vsade pisu, ze aka je na Slovensku dobre zabezpecena starostlivost o diabetikov :-(..to moze vyplodit len niekto, kto o cukrovke a o tom, aky je s nou zivot,nic nevie.

kyselova

chcela by som sa opýtať za akých podmienok má pacient nárok na inzulínové pero. Sused, ktorý má závažnú diagnózu má aj cukrovku, pichá si dva krát denne inzulín a lekárka mu tvrdí že nemá nárok na inzulínové pero.

poradkyna

Ivan, treba si to vyzistit na urade prace, socialnych veci a rodiny.V zasade je najprv potrebne podat si ziadost, potom (moze to trvat aj niekolko mesiacov) Ta posudi posudkovy lekar a ten rozhodne (na zaklade zistenych %), ci si ZTP. Zavisi to aj od toho, ci mas nejake druhotne koplikacie, resp. ako mas kompenzovanu cukrovku.A to, ci mas narok na prispevok na dietu, sa potom viaze na zistovanie prijmovych pomerov v domacnosti (tj, nielen Tvojich, ale zakonom urcenych spolocne posudzovanych osob).No a tie prijmy potom nemozu prevysovat zakonom stanoveny nasobok sumy zivotneho minima (teraz presne neviem kolkonasobok). No a potom sa tie prijmy samozrejme zistuju a porovnavaju kazdy rok.

kamo

Poviem,ako to bolo u mna.Asi po 10 rokoch od začatia lecby cukrovky(inzulin 5x denne)som zasiel na socialne a poprosil som o prispevok na dietu na cukrovku(najprv to bolo 900sk,teraz je to 500sk)a čuduj sa svete oni mi to po odbornom posudeni dali a zaroven mi dali aj preukaz ZTP. S tym preukazom mam lacnejsie cestovanie vlakom a busom,z MHD je to v kazdom meste ine,napr v KE je to zadarmo , v PO sa teraz plati 5sk jedna jazda z preukazom.
Takže stači požiadať o prispevok ak ste na inzuline(neviem ci je to podmienka)No ja preukaz mam uz 7 rokov,teraz su mozno podmienky ine,neviem.Trosku ma mrzi ze mi o tom napr.sestricka alebo doktor vobec nepovedali ze mam na to narok(vsetko stale čuši),je to smutne.