Na co maju diabetici narok?

adriana

Pre Marcu:Príspevok na dietne stravovanie 500 korún sa vybavuje na sociálnom oddelení príslušného obvodného úradu-malo by to byť oddelenie kompenzačných príspevkov.Najprv choď tam,a oni ťa už usmernia,pravdepodobne ti dajú ich tlačivo,ktoré by ti mal vypísať obvodný všeobecný lekár,ktorý síce nemá ani potuchy o tvojej chorobe,ale dá ti papierik pre diabetológa,že ho žiada o lekársku správu a on ti to potom podľa toho vypíše.Na ten príspevok musíš spĺňať určité podmienky,hlavne tvoj príjem,aj s manželom nesmie presiahnuť asi 3 násobok životného minima,ale nepočítajú sa do toho štátne dávky ako dôchodok,materská,prídavky.Všetko ti tam povedia.Keď ti toto schvália,máš automaticky aj preukaz ZTP.Na invalidný dôchodok je postup podobný,iba podávaš žiadosť priamo v sociálnej poisťovni,a tam nie je podmienka príjem,ale zdravotný stav-napr.nestabilné glykémie,časté hyper a hypoglykémie.Ale najlepšie urobíš,keď sa tam vyberieš osobne.Držím palce.

adriana

ODVOLAŤ SA!Ja som bola pripravená na dlhú cestu odvolaní,pretože mi každý predtým hovoril,že pokiaľ nemám komplikácie,tak nemám nárok.Našťastie od podania žiadosti do schválenia prešli iba 4 mesiace,a po dvoch rokoch ma predvolali zase,akože prehodnotenie stavu,čo je mimochodom veľmi vtipné z ich strany,pretože o vyliečení cukrovky som nepočula,je to iba byrokracia,aby mali čo robiť.A teraz to už mám do odvolania.Určite by som to hnala ,až na ministerstvo,keby mi to neschválili.Takže len pevné nervy!

adriana

Je naozaj hrozne,ze pri tom,ako sa trapime,nam nikto neporadi,na co mame narok.Ja mama aj ztp,aj čiastočny invalidny dôchodok.Na ztp,kazdy rok musim chodit davat čestne prehlasenie,že namam príjem vyšší ako
3 násobok životného minima.Bývam v Košiciach,tu máme mhd zadarmo,len si musíme od nového roku vybaviť bezčípovú kartu,to stojí 160 Sk,a platí to 5 rokov,na dan z nehnutelnosti máme 50% zlavu,to od nového roku,pred tým sme vôbec neplatili.Od koncesionárskych poplatkov sme oslobodení,na železničnú a autobusovú dopravu,by sme mali mať 50% zľavu.Príspevok na diétne stravovanie je 500 korún mesačne.Invalidný dôchodok,som len skúsila si dať žiadosť,a potom som sa dozvedela,že už len to,že som na inzulíne,mám nárok na invalidný dôchodok.Ani lekár,ani úrady,nikto vám dobrovolne neporadí,a ja pri tom,za tie peniaze kupujem prúžky do glukometra,pretože pri 4x podávaní inzulínu,mi 50 ks.nestačí,a doplácame predsa aj za inzulín.Dúfam,že som niekomu pomohla.

dr.dr

Tu na Slovensku sa clovek len moze "smiat". Neznalost zakona neospravdlnuje. Doktor a sestricka by nemali vediet o tych davkach atd., to nieje ich robota. Ale ludia na socialnych uradoch mlacia, tak jak keby davali zo svojho. Ja mam preukaz ZTP uz 4 roky a to vraj som ho mal mat uz davno. Keby som sa nezacal informovat, tak ho mozno ani doteraz nemam. Ja tiez by som chcel vediet naco mam narok, ake zlavy apod. Lebo niekomu nic nieje a berie toho jak keby mal pred smrtou a miekto je vazne choty a este mu aj zoberu.

kamosko

marienočka isto je prispevok na dietu 900sk mesačne?? myslel som že 500sk ktore zaviedli a plati to už asi dva roky je jednotny pre všetkych...

marienočka

moj otec ma cukrovku 17 rokov začal si pichať inzulín ai pred 4 rokmi. prvých pár týždňov sme mali striekačky a to bol v tom čase v nemocnici a hneď nam lekár dal pero. Príspevok na dietu ma každý kto si pichá inzulín, (nezáleží koľko krát denne si pichá) len to treba na úrade práce žiadať na základe lekárskej správy od diabetológa. Príspevok na diétne stravovanie je 900 korún mesačne.

kiti

mohol by niekto poradiť či sa v najbližšej dobe v okolí BA, TR, nekoná nejaké stretnutie poprípade prednášky s tématikou diabetes mellitus.vopred Vám pekne dakujem.

daniela222

Dobri ludia, nie je tam niekto kto ma glykemicke pruzky accu-check go navyse a podaroval by mi nejake?Mam uz 29 rokov cukrovku na inzuline a potrebujem si castejsie merat.Ak sa niekto najde, piste na danka280@post.sk