Ist ci neist?

Príspevok v téme: Ist ci neist?
Marcela24

Referendum sa blizi a ja neviem ci ist alebo nie. Ako hlasovat by som vedela na tretiu otazku ale na prve dve neviem co dat. Neviem sa vyjadrit k prvym dvom. Co vy? Maju homosexuali pravo vychovavat deti ktore by mali mat otca a mamu alebo nemaju pravo? Je status manzelstva hodny aj pre homosexualov alebo nie? Ako ste rozhodnuti, ist ci neist? A preco neist a preco ist? Ako hlasovat? Ak mate odvahu mozte odpovedat aj ako budete hlasovat. Kto nema co k teme povedat rozumne nech sa zdrzi prispievania. Chcem len logicke uvahy.
Dakujem

odpovedam

typicky slovenska rodina otec+matka+deti je len jeden z modelov rodiny. Na svete ich existuje desiatky. Dokonca nas model rodiny je vo svete mensinovy. Cize ochrana rodiny ako institucie neobstoji. Modelov rodiny je vela, v zavislosti od kultury.

Vezmi si, ze nasi najdavnejsi predkovia mali podelene ulohy a otcovia deti nevychovavali. Zeny zili spolu a spolocne vychovavali vsetky deti spolocne - akoby by boli vsetky ich a neprihliadalo sa na pokrvnost. Otcovia spolocne lovili zver. To je len priklad. V inych modeloch su vychovavane male dievcata zvlast a mali chlapci zvlast. Inde sa zije spolu v dome so svokrou, ktora je s bratom manzelky hlavou rodiny, inde je to zase inak.

Takze homosexuali ziadnu rodinu neohrozuju. Rodina ma rozne formy a to, ze 75% manzelstiev na slovensku nefunguje je len dokaz toho, ze takyto model zlyhal. Problemy treba riesit a nie ukazovat prstom na mensinu, ktora za to nemoze.

0vecka

2 odpovedam jj to kriticke myslenie je zaklad... a tiez imho by sa taketo otazky mali riesit aj v suvislosti s inymi.. napr svatby homosexualov su dost podobne ako svatby medzi bielymi a cernochmi atd proste je to urcity socialny vyvoj ktory ani mocna RKC nezastavi

balia

mrzí ma, že homosexuálne cítiaci ľudia berú vyjadrenie človeka, že je za rodinu, ako útok voči nim. Oni predsa tiež vyrástli v rodine. Len otázka je, v akej. Pretože v niektorých rodinách sa dejú deťom zlé veci. Je to však osobná chyba rodičov a nie inštitúcie akou je rodina. Ak otec sexuálne zneužije svoje dieťa, nie je na vine rodina ako taká, ale ten otec, lebo nezvládol svoje rodičovstvo. Taký človek vôbec nemal vstupovať do manželstva, keď nevedel zvládnuť svoju sexualitu. Jeho deti sú poznačené a výskumy dokazujú, že mnohé potom inklinujú k homosexuálnym vzťahom. Medzi homosexuálmi je veľa sexuálne zneužitých. Je len málo tzv. jadrových homosexuálov, t.j. od narodenia. Zrovnoprávnenie homosexuálnych zväzkov nič nerieši, pretože tým akoby spoločnosť povedala, že ten vzťah je správny. Nie je správny, lebo vznikol ako dôsledok prežitej traumy z minulosti.

Odpovedam, embryo, nič proti vám nemám, necítim žiadnu nenávisť voči vám. Zaškrtnem však 3x áno, lebo takto je to dobré pre každé dieťa. Neznamená to, že sa automaticky stávam nepriateľom každého gaya alebo lesbičky. Ja to takto nevnímam. Mrzí ma, ak vy náhodou áno.

odpovedam

pravda sa stala zo spravdojaskeho dennika taboidom - bulvarom, cize co sa tyka doveryhodnosti, tiez by som si clanky overovala. ale to ja robim stale.

z toho clanku vyplyva len to, ze caplovic je presvedceny krestan a nesuhlasi, aby sa o pravach lgbti ucilo na skolach. O blizsom obsahu sa tam nepise, takze ja osobne vobec neviem, co bolo v tych ucebniciach nebzpecne a ideologicke. ideologicke mi pride, ze privrzenci vacsinoveho vierovyznania na slovensku sa snazia presadit svoje bez ohladu na nazory ostatnych. ako vieme, cirkev vzdy bojovala proti sexu a robila z neho neprirodzene tabu. ja s tymto nesuhlasim a nesuhlasim ani s jeho cenzurou. necudujem sa vsak, ze su protesty. tak, ako v kazdej spolocnosti su hlasy suhlasne, tak aj nesuhlasne. no ja sa vzdy priklanam k nazorom odbornikov a ked je dokazane, ze sex, orientacia je zapisana v DNA a ze deti vychovavane homo parmi su tolerantnejsie, maju lepsi prospech v skole a su stastnejsie, toto nikomu predsa neublizuje. Toto je strach z nepoznaneho, nie apokalypsa sposobena homosexualmi alebo nebodaj ohrozenie hetero rodin.

odpovedam

v prvom rade referendum nijako neriesi situaciu rodin. siri nenavist voci homosexualom a nepravdive info o homosexualoch a sexualnej vychove. napriklad pripady z norska ci nemecka. cokolvek, co siri strach a anticipuje upadok spolocnosti, je vacsinou hlupost. relevantny zdroj nestranne informuje a necha na cloveku, aky nazor si vytvori. ja na propagandu reagujem velmi agresivne, pretoze najviac ma zaraza, ze sa tu bavime o sexualnej vychove, ale viac by nam trebalo nauku o kritickom mysleni. registrovane partnerstva a adopcie deti vsetkymi bez ohladu na orientaciu ziaden upadok nesposobili. skor naopak. pozrite si studie a vyskumy. strasit pred tymto naozaj zmysel nema. ak aj referendum prejde s vacsinou odpovedajucou ANO, tak aj tak o niekolko rokov sa situacia zmeni, spolocnost sa posuva a je naivne cakat, ze status quo tu pretrva.

balia

odpovedam, na našich ZŠ a SŠ sa pravdaže takáto sexuálna výchova, ako dávam linky neučí, našťastie. Ale snaha bola. Mala ísť do škôl učebnica sexuálnej výchovy, avšak vtedajší minister školstva (jemu česť) Dušan Čaplovič ju odmietol schváliť a podpísať. Na tú knihu išlo 15 000 eur z európskych fondov. Táto agenda tu na Slovensku, zobuďte sa. Stále sa snažia prijať Stratégiu rodovej rovnosti a tam je sexuálna výchova podľa vzoru západu zahrnutá.

spravy.pravda.sk

Aj noviny pravda sú nespoľahlivé?

laura321

ano, taketo diskusie boli vzdy velmi citlive.., ine reakcie som ani neocakavala. a peniaze minute za toto trapne referendum, ktore ani neprejde mohli byt pouzite tam, kde to treba /ale najskor by aj tak skoncili v niecom vrecku/, toto ma na celom referendu najviac rozculuje, ze su tu ovela vaznejsie problemy, ako toto riesit.

embryo

laura36: ospravedlnujem sa ti (aj zakladatelke temy) za krute obvinenie, nejako som si ta s nou spojil :-)

kedze som na "zaostalom" zapade plnom "obmedzenych ludi" tak sa referenda nebudem moct ucastnit, nastastie bude vysledok uplne rovnaky...