Chcem žiť netradičný samotársky život, dá sa to u nás?

Príspevok v téme: Chcem žiť netradičný samotársky život, dá sa to u nás?
Barunka

Chcela by som sa odsťahovať niekam na samotu a žiť jednoduchý život. Proste nechodiť do práce, nemať despotického šéfa, neriešiť typické problémy tejto novodobej spoločnosti, jednoducho žiť skromný život niekde na chalupe pri lese, dopestovať si svoje, chovať zvieratká atď. Dá sa to u nás? Jednoducho, ide o otázka typu sociálne, zdravotné poistenie, úrad práce atď. Asi treba byť samoplatiteľ, však? Tak isto, ide o postoj ľudí, nemám poňatia, akú lokalitu si vybrať, aby ma tam nepovažovali za magora a aby tam žilo málo ľudí. Tu na západe keď to niekomu poviem, tak sa na mňa pozerajú, akoby som spadla z jahody.. :( So introvert a táto spoločnosť a to, ako funguje, ma dosť unavuje...

agartio

Ako mat vyhrev vody z vlastnej elektrarne

www.srsolar.sk

Je to cca na 25r. zivotnosti, boiler ma 15r. zivotnost. Takze mysliet aj na pripadnu rezervu.

Cenu instalacie tam odhaduju na 2500 eur.

agartio

Velmi dobre tipy ako pestovat bez chemie a ochranit si zahradu pred skodcami:
www.ekoporadna.sk

Vidno, ze sa nema pestovat monokulturne. Velmi dobry typ je ten indiansky sposob pestovania, kukurica, tekvica a fazula.

Kratky prehlad co s cim:
kapustu a zemiaky oddelene.

kapusta - jej rast podporuje rozmarin

cesnak, cibula, por a pazitka:
spolu s ovocnymi stromami
spolu s kapustou
spolu so zemiakmi a rajcinami.
-so strukovinami nie.

strukoviny-maju bakterie na korenoch co viazu dusik a to vyhovuje:
tekvici a kukurici

cervena repa - pomimo strukovin (spolu s cibulovinami)

oregano a bazalka - k rajcinam a zemiakom

chren - zvysuje odolnost zemiakov

***
zemiaky - nasadit spolu s chrenom, cesnakom, cibulou, pazitkou, oregnom a bazalkou
na odpudenie pasavky nasadit po okrajoch alebo medzi zemiakmi salviu a vratic
rajciny - samostatne spolu s cesnakom, cibulou, pazitkou, oregnom a bazalkou
kapusta - samostatne, spolu s rozmarinom
cervena repa - spolu s cesnakom, cibulou a pazitkou
tekvica - spolu so strukovinami
kukurica - spolu so strukovinami. Po okrajoch nasadit slnecnicu
strukoviny - so salviou

Proti skodcom:
Borák - láka do záhrady hmyzích predátorov a medonosný hmyz a zároveň odpudzuje "škodcov". Je teda ideálnym a nepostrádateľným spoločníkom v záhrade.
Šalvia - láka do záhrady medonosný hmyz a odpudzuje "škodcov" napádajúcich strukoviny.
Nechtík, Aksamietnica - tiež nazývaná afrikánka - je zázračný kvet proti "škodcom" a odporúča sa vysádzať po celej záhrade. Jej korene vylučujú prírodnú pesticídnu chemikáliu tak silnú, že pôsobí aj niekoľko rokov, nechtík má o niečo slabší účinok.

na okraje záhonov pridajte ešte zopár aksamietníc, nechtíkov, či muškát v črepníku

ebi77

stačí odísť do afriky medzi domorodcov, kde nemajú nič ani elektrinu a všetko si vyrábajú sami...
kto si to chce vyskúšať? a budete mať netradičný spôsob život bez despotického šéfa a bez typických problémov novodobej spoločnosti, páči sa :)

agartio

Este co sa tyka zasob, tak urcite doporucujem kupit si sol a cukor do zasoby. Ak to padne, tieto veci sa uz budu zhanat tazko, dokonca si myslim, ze sa s tym bude po nejakom case obchodovat, zacne to byt vzacne.

Sol nad zlato.
A cukor bol kedysi tiez vzacny, pred 18 storocim sa pouzival len na medicinske ucely.
Rovnako zasoby medu by som si urobil este teraz. Niesu to az take drahe veci.

Potom uz na zimu sa budu dat zavarat, robit dzemi s cukrom... a nebude hrozit ze to splesnivie.

Ta spotreba nebude velka, vsetko to ide uskladnit na neobmedzeny cas, cize kludne sa da urobit zasoba na cely zivot na jednu osobu.

sol sa da maloobchodne kupit za 25 centov, za rok spotrebujem napr. 3 kila soli, to je len hruby odhad. Cize zasoby soli na 100 rokov by ma stali 75 eur. S tym, ze potom bude fakt nad zlato.
Cukor povedzme 2 kila na rok, aj ked nieco budem zavarat a robit dzemy, pri 1 eure za kilo, na 100 rokov ma cukor bude stat 200 eur.

Med to uz bude horsie, ale keby som isiel priamo za vcelarom, a urobil mu ponuku, ze kupim viac, napriklad ak chcem 3 kila medu na rok, tak na 100 rokov si kupim 300 kil, urcite by isla zjednat dobra cena, aj pod 5 eur/ kilo. 1500 eur za med na 100 rokov. Ale mat med bude velka vyhoda, je zdravy a daju sa tym perfektne ochutit rozne veci.

agartio

Ten odstavovac som spomenul aj preto, ze kvalitnymi stavami a postami na nich sa da vyliecit vela chorob, aj vyhladovat parazity celkom dobre. Mam to prakticky overene.
Ked uz nebude lekar ani zdravotna starostlivost k dispozicii, a mal by som po ruke odstavovac a MMS, vobec by som sa nebal. Keby prislo hocico, tak automaticky prestanem jest a zit iba na stavach, kludne aj mesiac. A potom MMS, ktore je po poste do precisteneho tela mimoriadne ucinne.
Je to dolezite, ked clovek ochorenie na nieco, velmi zoslabne, a potrebuje pit napriklad liter stavy denne, tak na rucnom odstavovaci uz nemusi mat energiu vladat to odstavovat. Ale ak bude mat clanky, ktore mu zasobia odstavovac, tak aj uplne zoslabnuty iba stane z postele
a odstavi si potrebnu davku stavy.

Pamatam si, ako jeden znamy hovoril, to este zil na dedine bez prudu, ako raz liecili mrkvovou stavou niekomu ochorenie pecene. Tak vyzeralo to tak, ze makali na rucnom odstavovaci, kym on lezal. On by to v tom stave ani nevladal.
Hovoril, ze odstavit 2 litre mrkvovej stavy na rucnom odstavovaci bola aj dost fuska. Ze sa striedali rodinny prislusnici. Ale na elektrickom to je za par minut hotove, zvladol by to aj tazko chory.
V kazdom pripade hovoril, ze po par dnoch na mrkvovej stave sa mu neskutocne zlepsilo zdravie.

Inak urcite by som mal aj rucny odstavovac samozrejme, taky Healthy Juicer vyzera dobre, a neni ani tak drahy. Kupil by som si rovno dva alebo tri, lebo dnesne vyrobky uz nevydrzia 100 rokov, ako tie od nasich pradedkov, co boli na niekolko generacii. Tam viem,z e tie kovove odstavovace co pouzivali vydrzali aj viac generacii.

agartio

Inak este jedna dolezita vec, pre tych co chcu odijst a zit sebestacne bez pripojenia na elektrinu.
Nieje uplne zle mat nejaku elektrinu po ruke z vlastnych zdrojov.

Nieje zle, kym tu este je tato spolocnost, doriesit si solarne clanky.
Minimalne na nabitie si baterii, napriklad taka baterka na svietenie je velka vyhoda. Samozrejme si urobit aj zasobu kvalitnych akumulatorov.
Takisto sa da cez solarne clanky doriesit vyhrev vody. Su rozne navrhy na tzv. ekodomy. Mat teplu vodu je velka vyhoda, inak potom bez plynu a elektriky sa bude dat tepla voda vyrobit jedine na peci na drevo alebo uhlie.

Takisto, nabijatelnost baterii zabezpeci take na prvy pohlad drobnosti, ako hudba, moct si vypocut hudbu bude velka vyhoda. Ono sa to nezda, ale psychicky to bude velmi narocne, a hudba, aspon u mna, mi vela krat spravila naladu.

Potom by som si este urcite zistil moznost nabit si nejake vacsie akumulatory, co dokazu potom zasobit nejaky spotrebic plnymi 220V, ako zo zasuvky. Ten prechod od moderneho zivota na uplne samotarsky, aky sa zil pred zavedenim elektriky, bude poriadne drsny, a na zaciatok prve roky by nebolo zle mat moznost obcas si pustit nejaky spotrebic.
Mna napadol napriklad taky odstavovac, sice sa to da aj rucne, ale dobry odstavovac nema velku spotrebu a urobi dobru kvalitnu stavu velmi rychlo, pokial nejaky solarny clanok zadarmo zasobuje elektrinou, tak by som si vedel predstavit ze si kazdy den odstavim nejaku zeleninu ovocie, ale rucne by sa mi to asi nechcelo kazdy den robit.

Este ma napadlo, ze nabit si vysielacku bude tiez velka vyhoda v praxi, ak takto pojde zit viac ludi. To uz napr. nemusia byt mobily casom, v praxi sa to nezda, ale ked sa niekam pojde, a dvaja ludia nemozu ist spolu ale musia sa rozdelit, tak vysielacka je velka vyhoda.

Ja keby som odchadzal, urcite si nastudujem vsetko ohladne solarnej energie, na strechu si umiestnit solarne clanky, co vyhrievaju vodu, a zistim si moznosti uskladnenia energie, plus premyslim, ktore spotrebice by sa dali zasobovat.

ta3

Jedulka
este musim upresnit, ked hovorim ze sa mi v zivote uslo len velmi malo lasky, tym myslim lasku od muza, lebo mam dve deti a velmi vela kamaratov, ktori ma maju skutocne radi

ta3

Agartio
musim s Tebou iba suhlasit

Jedulka
ale no, zase nerob zo mna Matku Terezu, podla kalendara mam uz dost rokov a kadeco zazite, tak ked mozem rada poradim, mala som od utleho detstva tvdy zivot a to ma preskolilo lebo nebola som vzdy taka, no dnes som naozaj tolerantna, ohladuplna, mam pochopenie pre kazde trapenie, nepoznam slovo zavist a co sa tyka velkeho srdca, to je paradox ktory mne samej je zahadou, totiz v zivote sa mi uslo tak malo lasky, inak ma potesilo, ked vravis ze viem pisat, lebo cas uz dozrel a do Vianoc urcite zacnem pisat roman tak dufam ze bude uspesny, zazila som toho tolko co by sa nevoslo ani do troch romanov a ak clovek pise o tom co skutocne zazil, ide to od srdca a citatel to okamzite pozna, inak dakujem Ti za uznanie, my dve sme na rovnakej vlnovej dlzke, preto aj ja s oblubou citam vsetky Tvoje prispevky

agartio

ta3, osobne si radsej 6 hodin zamakam na poli na seba, alebo s niekym rovnako ladenym a pozitivnym, nez sa niekde potit pod krutovladou tyrana.

mne fyzicka robota nikdy nevadila, a v prirode uz vobec nie. Vzdy mi len vadilo pracovat pre hlupaka, a ignoranta, co si to nevazi. To ma vzdy neskutocne vycerpavalo. A rovnako v kolektive zmrdov, co sa len odsudzuju, ulievaju sa, vsetko vidia negativne a hlavne, neguju vsetky dobre napady. A za chrbtom sa ohovaraju! To je velmi caste.