Ezoterika a Boh

Príspevok v téme: Ezoterika a Boh
princess321

zdravim... citam si nejake knizky o ezoterike, dost ma to chytilo, ale este samozrejme nemam hlbsie vedomosti, mam vo vela veciach nejasno... chcem sa spytat, ci je ezoterika proti Bohu (krestanstvo, katolictvo)... prosim neurazajte a nerobte si srandu, ja verim a chcem nazory od ludi, ktori sa v tom naozaj vyznaju... vdaka:)

hildegarde

Laxius, všetko je v tom úryvku napísané:
Boh hovorí Kainovi:
Či neprijmem aj teba, ak budeš robiť dobre?
Boh neprijal obetu Kaina nie z rozmaru, alebo preto, aby ho skúšal či dráždil, ale preto, že mal na to dôvod - a tým bol hriech Kaina (konkrétne akým spôsobom zhrešil proti Bohu, biblia nepíše). Boh mu hovorí, že ak bude konať dobro, prijme jeho obetu rovnako ako Ábelovu.

prezyvko

myslím že v tom príbehu Boh skúšal Kaina, jeho žiadostivosť a závisť. aj keď si myslíš že ti niekto krivdí, nehnevaj sa naňho a nezáviď druhým. ovládaj sa, inak môžeš skončiť v zlej uličke. si zodpovedný za svoje činy. nakoniec Kain zabil Ábela.

aj bych uviedol analógiu, vezmi si napríklad matku a 2 synov. 1 syn jej dá modrý kvet, druhý červený. ten s modrým si všimne že mama sa usmiala o niečo krajšie na toho s červeným kvetom. no nemal by to mame zazlievať, hnevať sa na ňu a závidieť bratovi. zrejme má radšej červenú farbu a ani si neuvedomila že sa rôzne usmiala. veď ich oboch miluje rovnako.

tak som to aspoň ja pochopil :)

Laxius

hildegarde. CO tak rozmyslat? Napisem TI sem uryvok z biblie, pribeh ktory urcite poznas, no nerozmyslas nad nim:

1 Adam poznal svoju ženu Evu, ona počala, porodila Kaina a povedala: Dostala som muža od Hospodina. 2 Porodila aj jeho brata Ábela. Ábel sa stal pastierom oviec, ale Kain obrábal pôdu. 3 Po istom čase priniesol Kain obetu Hospodinovi z poľných plodín. 4 Ábel obetoval prvorodené zo svojho stáda s tukom. Hospodin priaznivo zhliadol na Ábela a na jeho obetu, 5 ale na Kaina a na jeho obetu tak nepohliadol. Kain sa veľmi nahneval a tvár sa mu zamračila. 6 Hospodin povedal Kainovi: Prečo sa hneváš? Prečo sa ti tvár tak zamračila? 7 Či neprijmem aj teba, ak budeš robiť dobre? No ak nerobíš dobre, pri dverách číha na teba hriech a jeho žiadostivosť, ale ty ju máš ovládať.

Tak mi vysvetli, o co horsi bol Kain ako Abel? Bol snad horsi, len obrabal podu a nepasol ovce? Nebol snad Kain rovnako bozi syn ako Abel? Preco sa Bohu nepacila Kainova obeta? Co je zle na tom, ze clovek obraba podu a donesie obetu z toho co robi?

Som krestan. Nie rimsko-katolik. Som ale krestan a veriaci v Bohu. Nebol snad Kain tak ako Ty a ja vytvoreny na bozi obraz? Co zle spravil Kain, ze sa Boh na jeho obetu nepozrel tak ako na Kainovu? Preco mi ziadny katolik nedokaze dat odpoveda na moje otazky? Nerozpravajte mi o pohnutkach Kaina, ked sa o nich nic v biblii nepise a je to len domyslene. Cakam odpovede len na to, co biblia uvadza. To co RKC k tomu pribehu pridala, ma nezaujima. Zaujima ma len to co je v biblii. A podla toho co tam citam, tak Kain bol pravom nahnevany. Je azda menej, ze on dava obetu z toho co robi? CHces mi hildegar povedat, ze bohaty ludia, ktory davaju vacsiu obetu, su pred Bohom milsi ako chudobny ludia, ktori len obrabaju podu?

Co tak rozmyslat a hladat pravdu? Je to len jeden z nejasnych pribehov, ktory ma nuti rozmyslat, aj napriek tomu, ze som veriaci a krestan.

prezyvko

to môže byť tak dôkaz toho že sa tam mohla kedysi potopiť loď ktorej trosky odplavilo ďalej do mora alebo na breh. železné a pozlátené kusy išli ku dnu aj s koňmi priviazanými k nim a niekoľko ľudí sa tiež utopilo. vonkoncom to nieje dôkaz o tom že sa tam bola armáda (možno pár jedincov na lodiach) a už vôbec nie že sa rozostúpilo more.
v Biblii môžu byť niektoré udalosti skutočné, ale veľmi pochybujem o tom že všetky (alebo aspoň väčšina) sú písane tak ako sa skutočne stali. napríklad dôkazy o potope sú, ale nie o celosvetovej ktorú zoslal milujúci Boh aby zabil všetko živé, okrem jediného spravodlivého človeka Noeho a jeho rodiny (žiadna prezumpcia neviny voči miliónom detí?). to by samozrejme znamenalo že aby sme tu boli, museli by začať praktizovať incest (tak ako potomkovia Adama a Evy?).
verím v Boha, ale neverím že by niekedy masakroval ľudí alebo by chcel aby sme boli dobrí skrz strach z večnosti v pekelných mukách. ja síce nemám deti, ale ako otec by som tiež nikdy nechcel aby sa predo mnou moje deti klaňali, modlili a nekonečne prosili na kolenách tak ako to je vo zvyku v kostole. to skutočne neznie ako milujúci otec a Boh ale ako otrokár.

hildegarde

kkafik, nevieš to o mne, ale ja som začala kedysi praktizovať niečo z ezoteriky. Keď mi povedali, že je to proti Bohu, bránila som sa presne ako Ty. To nemôže byť pravda, nemôžem sa mýliť, nič na tom nemôže byť zlé. Po čase som však zistila, že JA som sa mýlila. Nehľadám na ezoterike chyby, lebo v skutočnosti ma až tak nezaujíma (ja s ňou nechcem mať ani nemám nič spoločné). Ak o nej píšem, tak je to len preto, aby som vystríhala iných. Ak v ezoterike vidíš niečo z biblie, prosím napíš, čo to je. Lebo ja naozaj z nej nič v biblii nevidím. A to nie je len môj názor. Odporúčala by som prečítať si knihy o okultizme a ezoterike, ako o nich píšu exorcisti o. Elias Vella či náš exorcista o. Maretta. Ich pomoc vyhľadávajú práve ľudia, ktorí sa do toho zaplietli až po uši a nevedeli, ako z toho von.

Jedno slovo ako podstata kresťanstva - Ježiš.

sweater.

vobec nechapem ze ludia beru uplne doslovne a doverihodne bibliu. ved kazdemu musi byt jasne ze v priebehu tolkych rokov z nej bolo kopu veci 'odstranenych', upravenych, prekladov znicenych veci. biblia a celkovo nabozenstvo sluzi na ovladanie ludi, nic viac, nic menej. akurat vcera som zacal citat knizku nejakeho vyskumnika ktory cely zivot zasvetil hladaniu povodnych textov a prekladov, veci ktore tam uvadza sa diametralne siria od jej dnesnej podoby a davaju jej uplne ale uplne iny vyznam. ved aj cele krestanstvo bolo zavedene do europy len na ovladanie ludi, keby nebolo toho dovodu ze kral chcel mat pod kontrolou svoje ovce, tak dneska by sme sa mozno rovnako modlili k alahovi a tak isto silno ho obhajovali ako tuto boha. verim ze biblia ma niekde hlboko pravdive zaklady, ale to sa vdaka tym upravam a hlupym omackam okolo, co boli popridavane uz neda rozlustit. clovek nepotrebuje nadozenstvo aby bol stastny a vedel co je 'dobre' a 'zle'

vicky_025

nuž, som rada že dospievame k nejakému spoločnému názoru aj :) ezoterika môže byť zákerná. ale to len za predpokladu, keď sa človek zahráva s tým, čím nemá. ak sa snaží ovládať slobodnú vôľu ľudí, ak druhým škodí namiesto toho, aby im pomáhal... ale to sa dá aj bez ezoterických a kadejakých iných vecí predsa :)

nuž, starý zákon nebol napísaný v tej dobe, ale proste mne to ako dôkaz nestačí. neverím tomu, že toľko zákerností čo bolo vo svete by obišlo práve knihu, ktorá bola v danom čase najväčšou možnosťou manipulácie a zastrašovania.

v každom prípade netvrdím, že v biblii nie je nič čo by za to stálo, to by som si nedovolila.

nuž, je to jeden zo zákonov božích. nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. neviem teda, ako je to vo všeobecnosti... ale kade chodím, tam mi vravia že skončím v pekle, keď nie som kresťan :) a možno to len ja mám práve tú menej milú skúsenosť, ktovie :).

kafe

hilde.., vieš čo som si všimla? Ak diskutujem s človekom, čo má niečo proti kresťanstvu (Cirkvi), jeho znalosti o tom, čo kritizuje sú veľmi povrchné a skreslené. A vidí veci negatívne, lebo buď má takú osobnú skúsenosť (jednu, dve, tri) a potom len hľadá a chce vidieť chyby, nie to ako veci sú (a to nikdy nie je len čierne). Aj tvoj príspevok 13:09 je niečo podobné. Povrchne a skreslene poznáš ezoteriku, a pretože chceš nájsť niečo zlé v nej, jasné, že to nájdeš (lebo ani ezoterika neni čisté neviniatko, ktoré slúži len na dobro). Keby si sa dokázala na ňu pozrieť a vnímať ju neutrálne a nezaujate, možno by si bola prekvapená, že sú v nej veci, ktoré vysvetľujú a detailnejšie opisujú presne to, čo tvrdí Biblia. Rovnako ako by bol prekvapený ateista, čo sa ponorí do kresťanstva trochu hlbšie. Aj tam je naozaj z čoho čerpať, no myslím si, že samotní kresťania sa do hĺbky nejak neponárajú a kĺžu po povrchu. Škoda pre obe strany.

Je zbytočné diskutovať, lebo to by nemalo konca kraja. Napríklad mňa reinkarnácia vôbec nezaujíma, tiež na ňu neverím a netrhá mi žili ak niekto hej. Rešpektujem to, ale info o nej nevyhľadávam. Môže byť, že pravdu majú tí, čo na ňu veria. No a? Je to vôbec dôležité? Nie. Pre mňa je to detail, vďaka ktorému niekto nedokáže vidieť les, ale všíma si len jeden jediný strom.

Keby si mala zhrnúť podstatu kresťanstva do jedného jediného slova (no dobre, môže to byť aj pár slov), ktoré by to bolo/boli?

hildegarde

vicky, to s tým zastrašovaním netvrdím, že tak nebolo. Treba si však uvedomiť, že starý zákon bol napísaný v čase, keď cirkev ešte neexistovala. Ustanovenia proti okultizmu a ezoterike sú už v Pentateuchu - 5 Mojžišových knihách, ktoré sú základom židovskej viery a kresťanstvo tieto knihy od židovstva len prevzalo. Nepísali ich teda kresťanskí kňazi. Nikde nehovorím, že tí, ktorí praktizujú ezoteriku sú zlí ľudia. Boh vždy rozlišuje človeka od jeho skutku. Odsudzuje zlý skutok, ale nie človeka, ktorý ho koná. Ezoteriku poznám, mám o nej dosť naštudované a viem, aká môže byť zradná a zákerná. A ten človek z Afriky, kto hovorí, že skončí v pekle? Boh z Biblie určite nie.