Vela nezodpovedanych otazok

Príspevok v téme: Vela nezodpovedanych otazok
LifeIShort

Ahojte,
neviem ci tento moj vylem bude pochopeny a ci na neho pride aspon nejaky ohlas ale skusim to.

Vela krat sa trapim pre rozne veci ktore nedokazem pochopit a neviem najst odpovede na svoje otazky.
Najviac ma vsak trapi otazka bytia a zivota. Nie preto zeby som nevedel najst jeho zmysel, nie preto ze by som sa mal zle, prave naopak.
Vela ludi mi pride divnych.
Nechapem ako sa niekto moze zmierit s tym ze tu ma odzit trebars 70-80 rokov zivota a dovidenia.
Svet bojuje o ropu, nerastne suroviny, nabozenstvo pritom zabuda na fakt ze akokolvek sa takato vojna skonci, skonci sa aj zivot cloveka.
Ludia chcu vlastnit majetky gigantickych rozmerov, alebo chcu ovladat inych ludi ci pozemky. Ja sa pytam naco? Aj najvacsi vladca sa dozije len trebars do 80? To mu staci? nechapem to.
Miesto toho aby sa spojili a zacali pracovat na technologiach, kolonizacii vesmiru, tu riesime detinske otazky.
Ak by sme vedeli kolonizovat vesmir pre kazdeho jedneho je tam planeta podobna zemi. Bijeme na malom uzemi. A niet z toho ziaden osoh ani progress, naopak len marnime cas.
To je jeden typ spolocnosti.
Druhy typ ako by fungoval podla nejakeho algorytmu prezit ale tiez sa nezamysla do buducnosti a problemy riesi len v kratkych casovych usekoch. Neriesi to ze zomrie a ani ine faktory, zije tu a teraz pracuje, uziva si pozitky. Vam to staci? takyto zivot? Ja mam vzdy pocit ze to nie je ono. Hlava sa s tymto fakto nevie zmierit, vie ze to nie je nemozne.
No podla mna ak sme niektori dostali tu schopnost uvazovat o tom ze chceme prekonat fyzikalne veliciny, procesy, ak sme dostali schopnost uvazovat o nesmrtelnosti, o tom ze okrem zeme je miliarda inych galaxii, potom musime byt predurceny aj tieto hadanky rozlustit.
Momentalny zivot ponuka miliardy moznosti ako ho prezit, otvorenim vesmiru to vsetko znasobime.
Chcel by som rozlustit tieto otazky, chcel by som vediet rozlohu vesmiru, co je po jej krajoch, v com sa tato hmota nachadza, ake su suvislosti medzi okrajmi vesmiru, su vobec nejake okraje?, odkial sa tato hmota z ktorej vznikli planety nabrala kedze viem si predsvit ako vznikal zivot a planety ale neviem si predstavit ako z nicoho mohlo vzniknut nieco.
Niekdy ma trochu stve ze som sa nenarodil par storoci alebo tisicroci neskor, ludstvo je podla vsetkeho strasne v plienkach a som smutny ze sa nedozviem odpovede na moje otazky, aj ked zijem stastny zivot, kiez by trval vecne...
Podla mna ako ludia mame na viac, na kvalitnejsi zivot ako zijeme, dlhsi, rozmanitejsi... ostava len dalsou otazkou kedy sa konecne prestaneme venovat malichernostiam a zacneme pre svoj druh naozaj nieco robit ako team z ktoreho mozme profitovat vsetci.

lost

Ale mna velmi bavi provokovat :P

tak ti dam jednu otazku:

kde je hranica fyziky a Boha?

myslim to tak, ze co by si uz povazoval za bozstvo? kolko vedomosti, alebo nadludskych sil by musel mat? mohol by to byt clovek, alebo zasadne mimozenstan..

pytam sa preto, lebo ludia pochopitelne smeruju dopredu, ako inteligencne tak aj fyzicky..

a kde su hranice? myslis ze neexistuje nieco take, ze sa nejaka ina rasa pred nami, za tie miliardy rokov (vezme si kolko sme my spravili za 2000 a potom za poslednych 200, resp. pripomina to miernu exponencionalitu) cize za tie miliardy rokov , kolko by toho stihla ina rasa? vezmi si, ze by boli len 500 rokov pred nami.

samozrejme dalo by sa hodnotit, ze "to je fyzika" - ano, ale co ak je niekto maestro vo fyzike a dokonale ju ovlada (v danej casti vesmiru kde zije) ? ako by si ho nazval?

skor ci neskor sa tiel zbavime a budeme cista energia, ci uz vyvojom, alebo nejakou udalostou alebo spominane pocitace - to uz nie je ludske, i ked ani Bozske..

ide mi o princip, preco Bozstvo ako ake vylucujes, a co presne v nom vylucucjes a neuznavas, ci stvoritela ako takeho, alebo nejakeho uja s bradou, alebo co presne?

som vedeny ako krestan mimochodom, ale nechodim do kostola castejsie ako zo slusnosti pred rodinou.. cize som skor v tom spodnom piatom-desiatom percentile.. ale nikdy by som si nedovolil tvrdit, ze nieco "nad" neexistuje, alebo existuje.. pride mi to samo o sebe ako viera v nieco, viera ze neexistuje.. ako to mozes vediet? to ze to nevidime neznamena to ze to neexisutje.. je mnoho teorii ktore hranicia s abnormalnymi vecami a takmer dokazuju ze "nad" existuje.. (stale sa bavime v rovine ze existuje vyssia forma zivota/existencia a nie bradaty ujo, aby si ma chapal)

to by bolo celkom ironicke, ak by nas ciel ako ludi bolo nejake povznesenie v istom slova zmysle (tj, opustit telo a existovat ako cista energia) - z fyzikalnych zakonov to nemozne nie je ;) a ty by si tu nesmrtelnost dosiahol a potom si si spomenul na ludi, ktori ti hovorili na zaciatku temy ze nieco "nad" existuje :D

alebo este 1 otazka..
ak veris na evoluciu, vezmi si co by si spoluobcania povedali, ak by si im povedal, ze raz budeme mat nohy a ruky a budeme mysliet a komunikovar verbalne a budeme si vyrabat nezive veci..

;)

ak na evoluciu neveris, ako sme sem prisli ?

lost

napriklad, ides k zubarovi, chces ist k novemu, cerstvemu co ma v hlave vsetku teoriu v hlave, alebo k 90 rocnej babke, co sa 80 rokov venuje zubom?
ona ma tych teorii menej, ale ma skusenosti..

aj to potvrdzuje nieco, ze nie vsetko sa da naucit z ucebnic a tym padom nie vsetko je vo fyz/bio ucebniaciach..

ale este otazka k mrazeniu
kedy prisli na ten spravny sposob? ved mrazenim sa clovek instantne zabije, kedze lad zmeni strukturu buniek a posuniech ich tak, ze ta neposklada uz ani genius z aehokolvek roku 100000...

ale uz by som si mal dat ranajky :P

lost

A ozaj,s tou kapacitou mzgu, mohol by si kolonizovat vesmir a ovladat ho ako teraz ovlladas napr pocitac, lenze klada galaxia bude predstavovat 1 pixel na ploche..

na to aby si taketo nieco voladal by si musel preniest svoje vedomie do superpocitaca, co nie je problem.

tvoj vykon (mozgu teda u PC) by musel byt ale enormny, bol by si to stale ty?

potreboval by si pomocnikov (pc maintenance) a aj sluhov - mozno nanoroboty, ktory by plnili rozkazy, napr "polej tuto planetu, vykos tuto atd..)

a aj keby, nepriblizoval by si sa uz k slovu Boh ?

(tj. nepisem to podrobne lebo by toho textu bolo strasne vela, ale teoreticky, cim viac zijes, tym viac poznas, tym viac poznas, tym viac si svojimsposobom Boh, ale povedal si ze to neexistuje, takze znegoval si vlastny ciel, co mi prislo velmi divne..)

lebo vacsne zostat v tele by bolo nemozne z kapacitnych a praktickych dovodov.. to by nudilo, pretoze by si skor ci neskor stagnoval, aj keby si nasiel mikrocip, ktory by bol velkosti ryze a taky krystal by si dal do mozgu a mal by si neobmedzeny vykon aj priestor na pamat/myslienky a spomienky..

a vies si vobec predstavit ten chaos? na co by si si spominal? ak by si mal 1456 rokov, spominal by si na nieco z minuleho leta, alebo predminuleho, alebo 150 rokov stareho alebo 739 rokov stareho alebo na detstvo?

nesmrtelnost otvara nekonecne vela otazok :P

lost

A len tak mimochodom, existuje teoria ze butterfly efect :)
tj. aj 1 cinan co nevysiel 20 metrov z domu/z obce moze zmenit svet.
nemuso t byt priamo, moze to byt tak, ze povie nejaku inspirujucu informaciu bratovi, on to povie spoluziakovi s dalsiou informaciou, on ucitelovi ktory to povie riaditelovi, ten to povie manzelke a ona to povie kolegyne atd a nejak sa to dostane do vyssich kruhov, napr do vlady, a ta ovplyvni celu provinciu a ta nasledne ovplyvni spat vladu, ktora moze ovplyvnit hociaky narod, ba aj cely svet..

beriem to ako gravitaciu Zeme, kedze mas rad fyziku, asi vies ze gravitacia nasej krpatej Zeme siaha az na koniec vesmiru..

zvlastne ze?

kazdy 1 atom ovplyvnuje druhy a ak by si co i len 1 vymazal/rozbil - uplne zmenis vesmir..

to by ma zaujimalo, kolko gramov antihmoty by stacilo na znicenie Zeme :D

i ked 1 gram by sme podla zakonov neziskali rychlejsie ako za povedzme 10 tisic rokov :)

lost

LifeIShort

ak by si si aspon dal poradit, tak by som povedal ze no ehm ok, ale ty nie..

uvedomujes si ze prave toto robis chybu?

v tychto myslienkach sa pohybujem uz vyse poldruha dekady ;) a to mam menej ako ty.

ale mozem dat fantasy k tej nesmrtelnosti :D

- teoreticky a to je pomerne na dosah ruky mozeme odburat bunky ktore su zodpovedne za starnutie/degeneraciu tela..
tymto by sa vek zvysil skor na 130 (160 asi nie..) co je pomerne realisticke a velmi dosianutelne..
lenze.. lenze tymto sa dosiahlo maximalne tak to ze organy pracuju OK a budes "fit" ako 30 rocny v 130 rocom tele, skor ci nejskor vonkajsok zostarne extremne (koza atd..) a bude ti to nanic :)
cize zakopli sme o problem c 0001 - ktory sa ale nejak da vyriesit, nejak zregenerovat zovnajskor atd..
lenze aj ked sa nam podari ziskat skutocnu 100% nesmrtelnosti, tj. nestarnost organizmu, tak tu je extremne vela problemov, ktore je tazke si co i len predstavit, priklad:
spadnes zo schodov, zlomis si nou..
co teraz? :) mozno sa ti to lahko zregeneruje, ale:
co ak prides o tu nohu/ruku?
donekonecna budes invalid?
asi nie - teoreticky mozeme pouzit tu vodu z maternice a teoreticky sa v tom moze ruka noha naklonovat resp dorast..
lenze dalsi problem moze byt ten, ze musis tu novu cast tela naucit ovladat (cize znovu chodit/pisat) atd..
tymto sme sa dostali na 500-1000 rokov zivota a stale je to OK..
lenze, dalsi problem je ten, ze mozog ma omedzenu kapacitu a pracuje na takom principe ze starnutim sa zmensuje..
co s tym?
mno teoreticky mozeme zacat implantaciou nejakeho USB kluca alebo flash disku..
neni problem a ideme dalej..
lenze o par dalsic rokov mozeme celit napr asteroidu a povedzme si uprimne, take nieco clovek tazko zastsavi, ale aj keby, vzdy musi celit napr zmene klimy atd.. cize bude problem s jedlom atd, overpopulaciou atd..
tolko problemov by mohlo nastat, co by bolo treba vyriesit, ze mi ver, ze ani 5000 rocny zivot by nebol nuda ;)

zasekol som sa na tom, ako si pisal ze cloveka tvori mozog a staci ho skopirovat.

co je OK ale nastvalo ma to, ze to nie je az taka pravda.. cloveka vobec nerobi len cely mozog, to nie je take jednoduche ze copy paste atd..

z 95% ak nie viac co je v nasom mozgu je balast, zbytocnost, ktoru sa uci kazdy clovek jednotlivo, je to ako pisat knihu v stredoveku, bez copy paste tlace.

k veci:
do dnes som si este nie vedomi toho, ze vedci odhalili KDE sidli v mozgi nasa osobnost... vobec to nemusi byt dusa cloveka, tym nezatahujem ziadne nabozenstva..

urcite je aj jedno, ze koho srdce v cloveku bije, ale proste nevieme kde ta osobnost je, cize preto si myslim, ze je ludstvo este blbe.

ale cele to odmietanie inych co si robil v 2,5 strankach mi pride take stredoveke.. tam robili presne to iste.. nechccem znovu zatahovat do toho nabozzenstvo, ale nikto nikdy danu vec neodvratil, ale teraz nemyslim krestanstvo, ci muslimstvo ci cokolvek konkretne, myslim zostavu vesmiru taku, aka je. je to mozne? ved si IT.. aka je pravdpeodobnost toho, ze je zivot taky ako je? to su otazky, na ktore malokto dokaze odpovedat a aj keby, su to len teorie :)

cize stvoritela, potecionalneho... to absolutne vobec nevylucuje..

jedine ze by existovalo neobmedzene mnozstvo paralernych vesmirov, tak pravdepodobnostne by muselo byt jasne ze skor ci neskor existuje vesmir kde je zivot taky aky ho pozname a existuje este povedzme googolplex cislo krat viac vesmirov kde zivot nie je..

mozno by som si mal docitat dalsiu polovicu diskusie, lebo som pozadu..

a mnohomyslienok co by som ti v danu noc, ak by som bol na PC, sa stratila.. hold starnem..

ajajaja

no ja ti to poviem otvorene, nemam v laske ludi ,kt. sa tvaria ,ze zozrali vsetku mudrost sveta, preto mi pride zatazko prijat od nich kritiku...keby si bol vsestranne taky rozvinuty, tak ok, ale takto, ked si len trepes svoje, i ja si budem trepat svoje...mozno s tym rozdielom ze ja aspon pripustam to ,co hovoris ty ani tu nezakazujem ,aby sa to robilo(aj ked mi je luto ,ze si tu chces zachranit kozu takto a zit takto donekonecna- bella ma v mnohom pravdu-resp.suhlasim s nou) , ale ty len stroho oznamis, Boh neexistuje, ze je imaginarna bytost.to len svedci o tvojej obmedzenosti , nevies prijat aj iny nazor ako je ten tvoj, hovorim, si prilis zahladeny do seba a velmi pysny na svoje vedomosti,...mne dokopy vadi len to, ze sa mi nieekto opovazi len tak z fleku povedat, ze ziadny boh neni.to ty nemozes vediet.

ja sa boha aj bojim ,ale je to taky zdravy strach a hlavne nechcem ,aby som svojim konanim niekomu urobila zle a on sa vo mne sklamal...lenze to ty nepochopis, si prilis zatazeny na materialno a vztahy mas asi u ....asi si este nikdy nebol tak poriadne, ale vazne poriadne zufaly a na pokraji toho ,ze si ides volat zachranku na psych.kliniku, lebo mas pocit ,ze ti z rozmyslania ide prepnut...myslim rozmyslania o zmysle zivota...MOZNO sa ti v zivote este stane ,ze padnes na hubu a MOZNO ti este bude dobry aj nejaky pre teba imaginarny boh...

nie vsetko co sa na zemi deje musis chapat ty, staci ,ze to chape on...aj napr. to ,ze sa rodia chore deti...len to by si musel pripustit,ze existuje aj nieco medzi nebom a zemou, nie len sa ma veda, technika ....ja si toto skusam vysvetlovat tym,ze mozno maju budhisti pravdu a minuly zivot existoval...toto su vsak uz velmi filozoficke otazky...

LifeIShort

mlost ->

nemas zac, dakujem za nazor.

Sejla ->

tu sa vsak mozno naskytne aj uvaha ci nabozenstvo nebolo prave vytvorene kvoli mocenskym zaujmom, dost by to aj sedelo a vobec by ma to neprekvapilo. Zamer by sedel, podmanit si co najviac ludi?

Inac mozem vediet kolko mas rokov? Iba cisto tak zo zaujmu :) Ak to nie je tajne

mlost

boha jeho. neotvoril som tuto temu v noci a na malom mobile len preto aby zakladatel prisiel. pochvalil sa. a odopieral inych teorie. do riti chalan. ty mas vo vsetkom jasno a to som precital len dve a pol strany. dik za strateny cas. karma mi to vracia. toto je za trolling a bol som ztrollovany.

Sejla

a ešte som chcela povedať, že najviac zla ohľadom náboženstva napáchali ľudia, ktorí si ho zle vyložili, prekrútili, zneužili na svoje sebecké zámery a v jeho mene zabíjali, klamali a podvádzali (s výminkou hinduizmu, čo je samo o sebe kruté a sadistické choré náboženstvo, ktoré uctieva manželov, kravy a opice ako bohov a ešte pred 50 rokmi ženy skákali do ohňa za mrtvym mužom). Každopádne, neviem, či je na vine ten, kto zle vysvetlí, alebo ten, kto zle pochopí...