Diabeticka noha

Príspevok v téme: Diabeticka noha
Rupert

Ahojte,
moj otec ma uz cca 30 rokov cukrovku a poslednych 5 rokov mal otvorenu ranu na palci na nohe. Teraz sa mu to zhorsilo tak, ze mu idu amputovat cely palec.
Neviete mi poradit ako sa mu da pomoct, aby sa mu potom ta rana ked mu amputuju palec zrastla? Niekto mi hovoril, ze su nejake vitaminy, co pomahaju hojeniu ran.
Za kazdu radu dakujem.

dada87

Co to je za chorobu prosim vas? Ma to moj dedko, kozna lekarka sa vyjadrila, ze to je bezne u stareho cloveka, predpisala maste.To bolo vsetko :-(

RNG

O sedem rokov stale ta zmes jemneho praskoveho cukru a kokosaku s par kvapkami praveho citricidalu(tj takeho, co jasne hovori, ze obsahuje quaterniane zluceniny, nielen polyfenoly) mi hoji rany, co by sa inac premenili na zapalene vredovite oblasti.
Inac pracuje to aj na podkozne hnisanie pri acniach, aj na ruzu(tj vredy sposobene stafylokokami)atd.
Pomohlo mi to zahojit aj rez po operacii zlcnika, aj neskor nanasane na jazvu zrychlilo podkozne hojenie.

Kristina R.

Tiez nosim tie vlozky od MEDICOVI. Pracujem dlhe roky v Holandsku a tam su hradene poistovnou, takze ma nestoja nic. Lekar mi ich odporucil ako vybornu prevenciu proti vredom na nohe.

danieladanka

Mojmu otcovi velmi pomohli ortopedicke vlozky medicovi... da sa povedat ze vdaka nim neprisiel o nohu... len je ich treba nasadit vcas...doktor ich sice nepredpisuje lebo je to u nas novinka ale daju sa zohnat na internete.. precvicuju cievy na nohach aj ked clovek ma nohu v klude a tym prestanu odumierat... www.medicovi.sk maju tam odkaz na diabetes a vlozky ktore su na to vhodne

dusanuds

Termín Diabetická noha jednoducho budí v pacientovi strach z hrozby amputácie.
Syndróm diabetickej nohy je daný metabolickými zmenami pri diabete - cukrovke, ktoré v oblasti DK postihujú a následne deštruujú cievnu stenu malých aj veľkých ciev, poškodzujú nervové vlákna, kožu, podkožie, spojivové tkanivo a v rozvinutých štádiách aj kosť.
V našej ambulancii najčastejšie liečime štádiá s vredom a infekciou v oblasti prstov a päty, asi v 1/2 prípadov príde pacient už s RTG zmenami na kostnom tkanive v zmysle zápalu kosti (tzv. osteomyelitída).
Najvážnejšie prípady prichádzajú v štádiu gangrény, kedy je naozaj potrebné odňatie (amputácia) postihnutej časti nohy chirurgom, najčastejšie ide o články prsta resp. celý prst. Horšie je, keď pri chorobných zmenách dôjde k takej deštrukcii tkaniva, že je indikovaná amputácia v predkolení alebo v stehne. Našťastie, tieto prípady sú v súčasnosti zriedkavé.
Počet diabetikov na svete a aj u nás vzrastá. Ide o chronické ochorenie s periódami zlepšenia a následne zhoršenia v závislosti od mnohých faktorov, liečba by mala mať za cieľ periódy zlepšenia udržiavať čo najdlhšie a prevencia komplikácií je zásadná.

Obraz diabetickej nohy je daný tým, ktoré tkanivá má pacient najviac poškodené. Vždy sú poškodené takmer všetky (cievy, nervy, spojivové tkanivo, koža, kosť), len miera deštrukcie je u jednotlivých tkanív rôzna. Podľa toho rozdeľujeme diabetickú nohu do typov: 1. angiopatická (deštrukcia postihuje prevažne cievy), 2. neuropatická (deštrukcia postihuje prevažne nervy) a 3.neuroischemickú (poškodenie postihuje cievy a nervy v rovnakej miere)

Diabetická angiopatia: Postihnutie ciev a to najmä steny tepien sa týka veľkých ciev – makroangiopatia a aj kapilárnej siete, teda vlásočníc – mikroangiopatia. Ak veľké cievy vplyvom zhrubnutia svojej steny (mediokalcinóza) neplnia svoju funkciu, dochádza k poruchám prekrvenia nôh a k ischémii dolných končatín. Pacient ma bolesti, často krát musí počas chôdze zastať po prejdení určitého úseku, po krátkej prestávke opäť obdobne dlhý úsek dokáže prejsť. Najvážnejším príznakom sú kľudové ischemické bolesti, kedy veľké tepny nedokážu zabezpečiť prekrvenie DK ani v pokoji. Posledným štádiom nefunkčnosti tepien DK je gangréna.

Mikroangiopatia je postihnutie vlásočníc kapilárnej siete. Dochádza k hypoxii tkaniva, teda nedostatočnému okysličovaniu a zároveň k prekysleniu oblasti pre nedostatočné odvádzanie produktov metabolizmu buniek a tkanív nohy. Dochádza k opuchu (najčastejšie lymfedému), začervenaniu (rozšírenie tepno-žilových spojok), bolestiam až tvorbe vredu.

Tvorba vredov je daná nielen mierou neprekrvenia, ale aj tlakovej záťaže. Preto vredy vznikajú najčastejšie pod 5. záprstnou kosťou alebo na palci nohy. Týchto tzv. predilekčných miest na nohe je viac a vyžadujú zvýšenú starostlivosť.

Diabetická neuropatia sa prejavuje viac menej u každého pacienta inak, niektorí pacienti majú presne lokalizované bolesti alebo výpadky citlivosti, iní zase pociťujú nepresne lokalizované bolesti, alebo sa príznaky menia, často mravenčenie strieda bosť až necitlivosť. Pacienti si v rôznej miere necítia končeky prstov, resp. môžu byť tieto miesta viac citlivé na dotyk. Najťažším variantom sú pálivé, traumatizujúce bolesti nôh, ktoré sprevádza Syndróm nepokojných nôh alebo kŕče v nohách, najmä v noci. Ak aj pacient nemá žiadne bolesti, môže byť prvým príznakom prejavov cukrovky pacientmi popisované tzv. „chudé nohy“, dané atrofiou svalov pri chronickom diabete
.
Diabetická osteoartropatia je postihnutie kĺbov a kostí pri diabete. Vplyvom porúch metabolizmu kolagénu sa väzivá a kĺbové štruktúry menia, uvoľňujú a nie sú také pevné. V neskorších štádiách dochádza až k zrúteniu klenby nohy, stav nazývame Charcotova osteoartropatia. Prepad klenby nohy môže byť až taký veľký, že vziká tzv. kolísková noha.

Syndróm diabetickej nohy v našej ambulancii.

Do našej ambulancie najčastejšie prichádzajú pacienti s úrazom. Pričom nie je vždy plne zrejmé, že dôvodom sú poruchy motoriky a dotykového vnímania.
Významnou mierou pomôže odhaliť tieto ešte bezpríznakové štádiá neurologické vyšetrenie. Ide o pacientov, ktorý si často ani neuvedomujú počínajúce prejavy porúch inervácie dolných končatín. Popisujú zvýšenú únavnosť a svalovú slabosť, neistý postoj alebo chôdzu, poruchy vnímania chladu a tepla DK, pocity suchej kože.
Taktiež veľkou skupinou sú pacienti, ktorý o svojom ochorení dobre vedia, poruchy motoriky aj poruchy vnímania dotyku a chladu si plne uvedomujú. Ale tkanivá ich dolných končatín sú zraniteľné diabetickým poškodením a aj malé udretie, poškriabanie alebo popálenie vedie k výraznej zápalovej reakcii.
Ďalšou veľkou skupinou pacientov sú pacienti s diabetickým vredom na nohe alebo predkolení. Najzávažnejšou komplikáciou, z ktorou sa stretávame je ulcerácia (vred) až gangréna najčastejšie na končekoch prstov, palca, pod V. záprstnou kosťou nohy alebo na okrajoch nohy.

Diagnostika Syndrómu diabetickej nohy sa okrem klinického obrazu opiera o laboratórne vyšetrenie prejavov zápalu (CRP, FW, počet leukocytov – WBC), ALP, bakteriologické vyšetrenie. RTG vyšetrenie odhaľuje kostné zmeny. Ultrazvukové vyšetrenie periférnych tepien dolných končatín odhaľuje mieru porúch prekrvenia v oblasti veľkých ciev.

Liečba Syndrómu diabetickej nohy.
V prvom rade sem patrí korekcia glykémie resp. kompenzácia diabetu. Pacient nemôže pociťovať permanentný smäd, chodiť často močiť, trpieť na svrbenie, únavu a slabosť. Úprava diabetu korekciou glykémie, buď inzulinoterapiou alebo PAD, tieto príznaky odstráni. Primárne liečbu diabetu riadi diabetológ. Ak je glykémia nekorigovaná, ani lokálna liečba nie je účinná tak, ako by mohla byť.

Lokálna chirurgická liečba záleží od lokálneho nálezu. Chirurgické ošetrenie vykonávame ak treba v lokálnom znecitlivení. V prípade počínajúcej gangrény alebo diabetického vredu predkolenia alebo nohy odstránime odumreté (nekrotické) časti kože a podkožia (debridement, nekrektómia), v niektorých prípadoch aj kosti. Vykonávame výplachy rany antibiotickými roztokmi.
V prípade potreby aplikujeme na chirurgicky ošetrenú ranu MILaserové žiarenie (Rikta), ktoré uzatvára A-V spojky a tým zlepšuje prekrvenie postihnutého ložiska (viď prezentácia). Toto žiarenie urýchľuje hojenie, zlepšuje prekrvenie a uzatváranie defektu. Podávame celkové antibiotiká len ak je to nutné. Najmä pri zápalových komplikáciách a osteomyelitíde.
Na domáce ošetrenie predpisujeme moderné zdrav. pomôcky (Cerdak, Aquacell, atď.) a kvalitné lokálne pôsobiace liečivá (napr. Ialugen, Actilite, atď.) vždy v závislosti od typu pacienta, jeho lokálneho nálezu a skúseností, ktoré máme z ošetrovaním jednotlivých typov rán. Z počiatku vykonávame preväzy a chirurgické ošetrenie 2 až 3 krát týždenne, neskôr jeden krát za 7 až 10 dní, pričom preväzy realizujeme cestou ADOS alebo vyškolením rodinných príslušníkov.
V prípade, že stav je v pokročilom štádiu ischémie, pacienta odporúčame prijať na oddelenie cievnej chirurgie, kde podstúpi ďalšie vyšetrenie, najmä CT angiografiu a následnú chirurgickú liečbu.
Po zvládnutí zápalu a infekcie je vhodné liečbu zamerať na tvorbu granulácie a epitelizácie, aby sa defekt resp. chronická rana čo najskôr uzavrela. Ta týmto účelom existuje viacero postupov.

Medikamentózna liečba diabetickej angiopatie je taktiež veľmi dôležitá, pretože prekrvenie rozhoduje o osude končatiny. Vazodilatanciá (Trental, Agapurin, Enelbin) sú lieky, ktoré rozširujú cievy, avšak aj tu treba mať na zreteli, že ak sa otvoria tepnovo-žilové spojky (arterio-venózne shunty), krv síce prúdi končatinou vo väčšej miere a rýchlejšie, ale do periférnych tkanív, kde ju najviac potrebujeme sa nedostáva, pretože sa „skratkou“ vracia späť. Taktiež na tieto lieky nereaguje cievna stena postihnutá atheromovými plátmi (zvápenatená), avšak kolaterálne cievne riečisko môže zvýšiť svoju kapacitu. Toto všetko treba zohľadniť a spolu s pacientom niekedy jednoducho overiť.
Medikamentózna liečba diabetickej neuropatie je v rukách neurológa, v zásade treba užívať vitamíny skupiny B (napr. Milgamma, Magne B6), preparáty s kys. alfa-lipoovou (Thiogamma), rôzne antioxidanciá.
Medikamentózna liečba diabetickej osteoartropatie spočíva v antiosteoporotickej liečbe ortopédom, vitamínmi skupiny B, D a A, antioxydantami (vitamíny E a C) a minerálmi (vápnik, horčík, atď).
Po zvládnutí prejavov akútnej ischémie alebo gangrény, po zvládnutí infekcie a stabilizácii hodnôt glykémie je veľmi dôležité upraviť životosprávu a začať so zvýšenou starostlivosťou o dolné končatiny.
Predovšetkým je dobré absolvovať pedikúru aspoň jeden krát mesačne. Nosiť ortopedickú obuv. Ortopéd môže diabetikovi predpísať ortopedickú obuv na mieru.

Je vhodné sa zamerať na obnovu funkcie hormonálneho, cievneho, nervového a kostno-kĺbového systému, tu jednoznačne dominujú bioregulátory Epiphamin®, Vasalamin®, Cerebramin®, Chondramin® a Thymusamin®.
Diabetická noha je traumatizujúci pojem a amputácia nočná mora, preto jej treba zmysluplne zavčasu predísť. Možnosti sú!

matamalavba

Môj otec si preskákal presne to isté. Teraz má ranu už ok. Pomohli mu v Martine, konkrétne dr. Edward Huľo.
Ten sa priamo špecializuje na diabetické defekty.
Liečil nás aj spádový chirurg, ktorý tvrdil, že je všetko OK, ale nebolo.. Diabetik patrí do rúk odborníka.

Váš otec má nárok na liečbu v Národnom diabetickom centre v Ľubochni, kde majú oddelenie diabetickej nohy. Odosiela tam diabetológ. Na takéto poamputačné rany dávajú špeciálny kompresor, ktorý ranu stiahne a ona sa zacelí... za cca 3 týždne!

Samozrejme je to všetko hradené poisťovňou. Ked ho budete objednávať, tak si tam zavolajte, nedajte sa znechutiť, ak dlho nedvíhajú a potom sa nedajte odbiť. Ja som ešte posielala aj mail a fotografie do diabetologického centra... nakoniec ho prijali veľmi rýchlo...

Držím palce!

ak budete potrebovať radu, napíšte mi na gadget2@azet.sk môžem poradiť, aké prípravky dávali otcovi a ktoré sa nám osvedčili