Parkinsonova choroba

hela 468

Rasto v prvom rade jednaj s mamkou ako s uplne zdravim clovekom,vidim to na svagrinej o ktoru sa staram.Ked s nou jednali ako s chorou islo to velmi dolu vodou,teraz mam velku robotu to napravat,vzdy mi hovori,ze ja som jej pevna vôla na cvicenie .Lieci sa uz 9 rokov,ale teraz je pohyblivejsia ako na zaciatku,pokial jej pripominam ,"pobyb je zivot" a pobyt medzi ludmi zas liekom na dušu.V zaciatkoch uzivala Madopar a Mirapexin 0,7mg v 5 davkach,ked dosiahla dohru davku oboch pridali jej minuli rok Stalevo,v zaciatkoch uzivania Staleva boli problemy,ale teraz je to ustalene,uziva v presnych casovych rozpisoch všetky 3 lieky.

hela 468

Gitka dakujem za povzbudenie,je to ozaj tazke,bolo aj horsie,zaciatky boli velmi tazke,pokial som chodila do roboty a svagrina mala pre nu poslusnu opatrovatelku ,bolo to s pohyblivostou velmi zle,neverila si,ani na vychadzky nechcela chodit,ze neprejde,mali sme urceny ciel cesty,ktory sa kazdy den o kusok predlzoval.Najprv nechcela chodit medzi ludi,co sa hanbila ako je postihnuta,lebo ma aj skoliozu,co sa prejavuje viac ako kamos parkinson,po miernim dohovore,sa odvazila ist medzi ludi a teraz ide bez problemov.Ked ideme dalej tak kusok peso,kusok na invalidnom voziku,kusok zase tlaci vozik ona.Mame to pestre.Ako dlhorocna ucitelka hudby ma vela znamych,takze je rada,ked v meste postretava ludi,ktory ju oslovia.pre psychiku myslim,ze je velmi dolezite neuzatvarat sa za dverami bytu.

Gita

hela468, z vášho príspevku som vyrozumela,
sa staráte o švagrinú, ktorá má Parkinsonovu chorobu, je to náročná práca fyzicky aj psychicky a zasluhuje si obdiv. Veľká škoda, že sa vaša švagriná bráni pohybu a cvičeniu, ubližuje tým
sama sebe. Pohyb a cvičenie sú veľmi dôležité pre spomalenie postupu choroby, aspoň 15 až 20 minút denne, aby sa rozhýbali kĺby a uvoľnili svaly.
Po pár týždňoch pravidelného cvičenia by sama zistila, že sa cíti lepšie. Z
vlastnej skúsenosti môžem povedať, že
keď som počas hospitalizácie necvičila,
stav sa mi veľmi zhoršil a trvalo niekoľko týždňov, pokiaľ som sa dala znovu dokopy.
Skúste presvedčiť švagrinú, aby skúsila nejaký čas pravidelne cvičiť a sama zistí, že je pohyblivejšia a cíti sa
lepšie. Držím palce, aby sa vám to podarilo.

Gita

Pán Rasťo, teší ma,že vám moje rady aspoň
trochu pomohli. Čo sa týka stravovania,
neviem o tom, že by existovala špeciálna
diéta pre parkinsonikov, alebo, že by bola zakázaná nejaká potravina. Je len potrebné upraviť príjem stravy, ktorá obsahuje bielkoviny (mäso, mäsové výrobky, mliečne výrobky)tak, aby nebola podávaná v čase užitia liekov, ale pol hodinu až hodinu pred užitím
liekov a pol hodinu až hodinu po užití,je to dôležité preto, aby sa nestrácal účinok liekov. Ešte sa doporučuje jesť veľa ovocia a zeleniny,aby sa predišlo zápche a zvýšený príjem tekutín. To je v skratke všetko, čo sa týka stravy.

hela468

velmi ma potes pohyb na tejto stranke.Nenavstivila som ju dlhsiu dobu a som milo prekvapena.Moj pokus o udrzanie pohyblivosti je ako vazky,ked som prisna tak sa hybeme cvicime,ale akonahle popustim je vsetko´ na bode mrazu
svagrina dokaze presediet aj cele popoludnie,potom sa prejavi stuhnutost,aj mimika je na zaplakanie.Vsetkym chorim aj ich opatrovatelom zelam pevnu volu a vela chuti do pohybu

rasto-he

Dobrý deň Vám prajem pani Gita. Píšem vám, pretože už ste nám dvakrát poradili a som Vám ja aj moja mama za to veľmi vdační. Teraz by som sa Vás chcel opýtať, či na tú parkinsonovú chorobu mojej matky je potrebná aj nejaká zvlášť výnimočná diéta alebo sda má mama stravovať tak ako doteraz. Určite vy už s tým máte nejaké skúsenosti a preto by som bol rád keby ste mi aj teraz poradili, či je potrebný ten jedálniček nejako upravit a ak áno tak čo by bolo najlepšie a čo by trebalo úplne vylúčiť z toho stravovania. Ešte raz Vám pekne dakujem a prajem vám pekný deň.

rasto-he

Dobrý deň Vám prajem pani Gita. Píšem vám, pretože už ste nám dvakrát poradili a som Vám ja aj moja mama za to veľmi vdační. Teraz by som sa Vás chcel opýtať, či na tú parkinsonovú chorobu mojej matky je potrebná aj nejaká zvlášť výnimočná diéta alebo sda má mama stravovať tak ako doteraz. Určite vy už s tým máte nejaké skúsenosti a preto by som bol rád keby ste mi aj teraz poradili, či je potrebný ten jedálniček nejako upravit a ak áno tak čo by bolo najlepšie a čo by trebalo úplne vylúčiť z toho stravovania. Ešte raz Vám pekne dakujem a prajem vám pekný deň.

jarkadz

pre RNG:Ďakujem za odpoveď.Hladala som na nete,nakoniec som našla články,dokonca aj netovú lekaren,kde to dostať kúpiť.Už len vyskúšať.Ďakujem

RNG

jarkadz, wild yam je pakoren,jedlo mexickych indianov, ktory obsahuje pomerne velke mnozstvo Diosgeninu, z ktoreho si telo vie vyrobit mnohe hormony, najma DHEA, progesteron a ine.
Ako to celkove vplyva na telo a Alzheimerovu chorobu je zatial prilis komplikovane, ale Alzheimerovi pacienti maju spravidla primalo hormonu DHEA a zvysenim jeho hladiny sa prejav Parkinsona casto zmierni.
Podobne ucinkuju komplexne aj rozne nootropika, vcitane lecitinu, huperzinu,,vinpocetinu, rybacich olejov a podobne. Tiez rozne vitaminy B

Gita

Dobrý večer pán Rasťo, som rada, že ste sa ozvali. Pýtate sa či sú na PCH dobré kúpele, určite áno, sú dobré. Pokiaľ viem, tak na choroby nervového pôvodu, teda aj na PCH, odporúčajú kúpele v Rajeckých Tepliciach. Čo sa týka rehabilitácie, tá je veľmi vhodná, povedala by som, že priam nutná.Pravidelné cvičenie by vašej mame
určite pomohlo k zlepšeniu jej zdravotného stavu, môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Musíte sa však poradiť s rehabilitačným pracovníkom alebo fyzioterapeutom, ten vám povie, čo je vhodné cvičiť a čo nie, ako dlho treba cvičiť a pod.
Čo sa týka liečby náplasťami, počula som o nich, ale nemám s nimi žiadne skúseností, takže vám k tomu neviem nič povedať, ak chcete ohľadom toho vedieť viac, musíte sa obrátiť na neurológa. Budem rada, ak vám svojimi radami aspoň trošku pomôžem a ak budete mať nejaké otázky, som k dispozícii.