Úzkosť

myself

Zdravim vas.
doposial som sa podobnym foram uspesne vyhybal, tak ako mi to odporucala moja terapeutka a musim povedat, ze to zrejme ma svoj vyznam, nakolko nie kazdy clovek s poruchou uzkoski, respektivne panickou poruchou je schopny absorbovat tak siroku paletu informacii a ako to uz byva pravidlom, 10 pozitivnych informacie je v tieni jednej negativnej, ktora je spostacom dalsich serii problemv. No musim povedat, ze po takmer dvojrocnom boji sa mi za pommoci mojej terapeutky podarilo ako tak vymanit z nadvlady uzkosti a uzkostnych myslienok a uz treti mesiac neberiem ziadne lieky - takze konecne si mozem dopriat aj viac ako 5 piv :) Avsak, aby to zasa nebolo az take velmi idealne, stale ma trapia neprijemne prejavy vegetativneho nervstva - hlavne nekonfort v oblasti zaludka a s tym spojene traviacie tazkosti. Vegetativne, inymi slovami autonomne nerstvo, sa skutocne sprava autonomme a nechce so mnou spolupracovat pri prijme potravy. Stava sa, ze i napriek tomu ze som hladny jak vlk, posadim sa za tanier a zrazu to akosi nejde. Najem sa sice v pohode ale potom to pride. Neskutocna tazoba na zaludku, a malatnost, tocenie hlavy a celkova slabost. Niekedy sa to spusta uz pri samotnom prijme potravy, toci sa mi hlava, som slaby ale hladny, takze chut do jedla musi byt uspokujena.
Aj napriek tomu, ze som si bol na 100% isty, ze ide o vycinannie vegetativneho nervoveho systemu podujal som sa na gastro vysetrenie (hadica do zaludka a pod), ktore bolo samozrejme negativne. Teraz to riesim tak, ze pred hlavnym jedlo si vzdy supnem pankreolan na podporu travenia a je to celkom ok, az na tu malatnost a neznesitelnu unavu 1-2 hod po obede.
Priciny tejto disfunkcie su mi jasne a velmi rad by som sa vyhol dalsej liecbe nejakymi antidepresivami a pod, preto by som vas chcel poprosit o radu, ci nahodou nemate skusenosti s podobnymi tazkostami a ako sa ich da zbavit.
Dakujem vopred za vase cenne rady

myself

Zdravim vas.
doposial som sa podobnym foram uspesne vyhybal, tak ako mi to odporucala moja terapeutka a musim povedat, ze to zrejme ma svoj vyznam, nakolko nie kazdy clovek s poruchou uzkoski, respektivne panickou poruchou je schopny absorbovat tak siroku paletu informacii a ako to uz byva pravidlom, 10 pozitivnych informacie je v tieni jednej negativnej, ktora je spostacom dalsich serii problemv. No musim povedat, ze po takmer dvojrocnom boji sa mi za pommoci mojej terapeutky podarilo ako tak vymanit z nadvlady uzkosti a uzkostnych myslienok a uz treti mesiac neberiem ziadne lieky - takze konecne si mozem dopriat aj viac ako 5 piv :) Avsak, aby to zasa nebolo az take velmi idealne, stale ma trapia neprijemne prejavy vegetativneho nervstva - hlavne nekonfort v oblasti zaludka a s tym spojene traviacie tazkosti. Vegetativne, inymi slovami autonomne nerstvo, sa skutocne sprava autonomme a nechce so mnou spolupracovat pri prijme potravy. Stava sa, ze i napriek tomu ze som hladny jak vlk, posadim sa za tanier a zrazu to akosi nejde. Najem sa sice v pohode ale potom to pride. Neskutocna tazoba na zaludku, a malatnost, tocenie hlavy a celkova slabost. Niekedy sa to spusta uz pri samotnom prijme potravy, toci sa mi hlava, som slaby ale hladny, takze chut do jedla musi byt uspokujena.
Aj napriek tomu, ze som si bol na 100% isty, ze ide o vycinannie vegetativneho nervoveho systemu podujal som sa na gastro vysetrenie (hadica do zaludka a pod), ktore bolo samozrejme negativne. Teraz to riesim tak, ze pred hlavnym jedlo si vzdy supnem pankreolan na podporu travenia a je to celkom ok, az na tu malatnost a neznesitelnu unavu 1-2 hod po obede.
Priciny tejto disfunkcie su mi jasne a velmi rad by som sa vyhol dalsej liecbe nejakymi antidepresivami a pod, preto by som vas chcel poprosit o radu, ci nahodou nemate skusenosti s podobnymi tazkostami a ako sa ich da zbavit.
Dakujem vopred za vase cenne rady

tatiana26

CHARLIE89 úzkosť je veľmi široký pojem a má mnoho tvárí...ktovie, či sú všetky už aj podchytené a popísané v knižkách :-) takže ak máš niečo ty, neznamená to, že my to máme rovnako, ale v tej pointe to máme veľmi podobné...hlavne sme si na začiatku VŠETCI mysleli, že sme sa zbláznili alebo sa ideme zblázniť alebo umierame. Skutočne všetci. Schizofréniu som riešila aj ja. Ale tú nemáš, lebo človek s vážnou duševnou poruchou ju nevie odlíšiť od normy, v tom je koreň tej choroby. Ty si normálne človek trpiaci úzkosťou a panickým správaním a čím viac budeš pozorovať tie veci, ktoré ti robia problémy - sledovať si myšlienky a neviem čo - tým väčší priestor im dáš, až ťa pohltia... takže sa prosím ťa upokoj, nič vážne ani život ohrozujúce ti nie je, len máme takpovediac pošahané hlavičky :o)A ja sa tiež rozprávam sama so sebou, nielen v myšlienkach, ale aj nahlas niekedy - hlavne, keď mi je fest zle :o)

charlie89

este som sa chcel spytat je aj normalne ked sa mi niekedy v myslienkach spontane objavuju vety slova otazky?? je to vsetko v tej uzkosti?

lubikos

Charlie...to som aj ja mal pred uzkostou...ties som cvicil v posilke venoval sa sportom strasne vela aktivit som mal...lenze musel som ubrat ...ja som mal strasne busenie srdca, nemohol som spavat a niekedy enrgie som mal az privela...ale sport ma viac stresoval ked som prisiel z treningu....pozor pisem o sebe...
Takze rozhodol som sa ze ok sport je fajn ale musim sa ukludnit zmiernit tempo..nepresilovat sa a jednoducho najst si cas na odpocinok...kedze pri posilnovani dochadzalo k zvyseniu tepu mne to osobne nerobilo dobre...takze som ubral na tom...teraz posilujem ako predtym...tanec robim, hram basketbal a volejbal,,,chodim behat....atd...proste vsetko je ako bolo p[red tym ale nechal som svojmu telu oddych aj teraz ked citim ze som unaveny myslim psychicky ...idem si lahnut, precitam si knihu...kniha by mala byt oddychovka nie dajaka drama ... proste smiesny roma...len aby som unavil oci priviedol do tela klud a prisiel na ine myslienky...a snazim si zdriemnut...proste telo potrebuje oddych...
U mna sa prejavila v depresive vasen vo fotografovani...takze fotenie je moja velka zaluba...fotim a relaxujem ak mam tazke dni...
Skus si najst nieco co ta uvolni, kde nemusis namahat tvoj unaveny mozog....TV zapni si ale tiez davaj bacha akonahle nejake vysetrovacky vrazdy,ine psycho filmy prepinaj...toto nie je to co momentalne potrebujes..pust si dokumentarne filmy o pririode atd....Jednoducho sam si najdi svoje veci co tebe vyhovuje pricom sa najviac citis uvolneny a odpocinuty...

charlie89

dakujem ti pekne za rady...no vies ale ono ja praveze robim sportujem vela naozaj vela robim fitness a este k tomu jogu chodim behavat ale nerobi mi to ziadnu radost...ale v minulosti mi to radost robilo myslis ze by som aj tak mal dalej robit sport aj ked ma momentalne nebavi ?

lubikos

pocuvaj Charlie....pred rokom ked som sa zvyjal v utrapach moje mysle a vtierave myslienky prichadzali tak lekar mi poradil jednu vec nauc sa s myslienkami nebojovat!!ignoruj ich !! cim viac s nimi zapasis tym viac ta stahuju myslienky a predstavy...nerozmyslaj nad tym ze preco a co ak...proste kasli na nich...skus zobrat kontrolu pod seba sameho ..viem je to tazke ale pojde to...nerozmyslaj preco mas tie hnusne predstavy,myslienky , nerozmyslaj o buducnosti a ani o minulosti....ignoruj ich ako mozes...nezamyslat sa!!!!
Toto je terapia...lieky pomozu nastartovat ale snaz sa aj ty....tuto adu davam vsetkym mne pomohla aj ked to je beh na dlhu vzdialenost ale da sa....knizka 75 sposobov ako prekonat depresiu....si zozen budes sa tam vydiet a dalsia rady ktore pomohli autorovi ale aj inym ludom....a snaz sa oddychovat najdi si cas na svoj pokoj chod do prirody....nezatvaraj sa pred sebou samym lebo len a len ty to dokazes ....takze ber lieky pravidelne a pracuj na sebe...dopraj si oddych - spanok, klud....neboj sa nie si sam....vela ludi ma tieto stavy a su medzi nimi aj velmi uspesni ludia a slavni...takze zober sa a bojuj.....hnusne myslienky a predstavy ignoruj...
Vela sil a zdravia

lubikos

pocuvaj Charlie....pred rokom ked som sa zvyjal v utrapach moje mysle a vtierave myslienky prichadzali tak lekar mi poradil jednu vec nauc sa s myslienkami nebojovat!!ignoruj ich !! cim viac s nimi zapasis tym viac ta stahuju myslienky a predstavy...nerozmyslaj nad tym ze preco a co ak...proste kasli na nich...skus zobrat kontrolu pod seba sameho ..viem je to tazke ale pojde to...nerozmyslaj preco mas tie hnusne predstavy,myslienky , nerozmyslaj o buducnosti a ani o minulosti....ignoruj ich ako mozes...nezamyslat sa!!!!
Toto je terapia...lieky pomozu nastartovat ale snaz sa aj ty....tuto adu davam vsetkym mne pomohla aj ked to je beh na dlhu vzdialenost ale da sa....knizka 75 sposobov ako prekonat depresiu....si zozen budes sa tam vydiet a dalsia rady ktore pomohli autorovi ale aj inym ludom....a snaz sa oddychovat najdi si cas na svoj pokoj chod do prirody....nezatvaraj sa pred sebou samym lebo len a len ty to dokazes ....takze ber lieky pravidelne a pracuj na sebe...dopraj si oddych - spanok, klud....neboj sa nie si sam....vela ludi ma tieto stavy a su medzi nimi aj velmi uspesni ludia a slavni...takze zober sa a bojuj.....hnusne myslienky a predstavy ignoruj...
Vela sil a zdravia

charlie89

ludia normalne ako ste mi to napisali tak do mna vosla taka euforia ze teraz viem ze niesom sam ja uz som sa bal chalani ze mam schizofreniu a neviem co vsetko ked sa sam zo sebou rozpravam a mal som predstavy ale ste ma povzbudili velmi ked ste mi teraz napisali budem sem chodit castejsie a radit sa s vami lebo vidim ze ludia ktory to prezili vedia o com rozpravam...dakujem vam vazne velmi pekne...a este som sa chcel spytat ze ked mam aj cez nejake predstavy aj ako vidim nieco ze sa rozpravaju ty ludia v predstavach je to stale v norme ??