Kolonoskopia

daniela22

na buduci tyzden idem na kolonoskou a predtym mam vypit 4 litre saratice nemate stym skusenosti niekto? dakujem

DarinaB

ja som bola na kolono 2x a vždy mi pani v lekárni ponúkla výrobok X-prep. To sa vypije naraz - 1 ml na 1 kg váhy pacienta. Účinkuje to tak za 3-4 hodiny. Celá fľaštička má asi 1 dcl, ale ako hovorím, pije sa to v pomere k váhe.

miska133

Tak super, bola som sa spýtať, a teraz sa už dáva aj také preháňadlo, ktoré sa rozrába v troch deci! To je skvelé pre nás, žalúdkarov.

miska133

Prosím vás, neviete, či neexistuje nejaká alternatíva k tej tekutine? Niekto tu písal, že ak to človek nevypije, nič na kolonoskopii neuvidia, ale čo ak má človek také žalúdočné problémy, že je nemožné prijať také množstvo tekutiny do tela?
Ďakujem

gabinab

Ahoj, chcela by som len vetkym tym, ktory sa chystaju na kolonoskopiu povedat, ze sa skutocne nemusia nicoho obavat, bez problemov sa to da zvladnut. Ja som kolonoskopiu absolvovala vcera a mala som naozaj z vysetrenia obrovsky strach. Dostala som informacie, ze vysetrenie horsie zvladaju utlejsi ludia. Ja mam 28 rokov, 158 cm a 52 kg. Vysetrenie som absolvovala s injekciou, sice necitila som po injekcii ziadne zmeny, ale vysetrenie prebehlo uplne v pohode za 20min. bolo po vsetkom. Bolo to dokonca zaujímave, ked doktorka kluckovala mojim crevom a rozpravala o tom, co vidime na obrazovke. Bolesti som nemala - mozno 2 krat som pocitila vacsi tlak, ta bolest nebola vobec velka. Horsie pre mna bolo pitie FORTRANSU den vopred, to bolo velke sebazapieranie :-). Takze vsetkym ktorych vysetrenie caka drzim palce nech to dobre dopadne a hlavne prosim nebojte sa toho vysetrenia. Vobec to nie je take stasne, ako vsetci rozpravaju. Hlavne treba, aby bol clovek kludny a pokojne dychal, aby bolo brusko volne a tym ani tie krce nie su velke. Drzte sa!

Dominikuska

Ahoj ludia, ja som akurat po kolonoskopii a bez ukludnujucej injekcie, pre mna najhorsie bolo vypit ten pripravok Forttrans, kentus a chut toho mam este v živj pamati, povedali že mam vypit 4 lytre,mam kolo 50 kyl 26 rokov a to som sa velmi premahala a vypila som 2 lytre a uplne to stacilo,keby som nemala take bolesti bruska ako mam tak na to nikdy nejdem,prvych 10 minut som si myslela že umriem potom už bolo fajn, tak teraz oddychujem a snažim sa na to cele zabudnut, a inak vsetkym co sa odhodlavaju a citaju skusenosti inych prajem davku statocnosti....

Milolo

Dobrý deň,

no ja som bol dnes na kolonoskopii v Bratislave, dobrovolne ako preventívka. Príprava OK, bez problémov, možno taká dieta je raz za čas dobrá. Injekciu som si nedal pichnúť, že to vydržím. Personál super, aj lekár aj sestrička. Keď začal OK, potom sme šli hore ako je kľučka a začala bolesť, nedalo sa to, tak sme to prerušili.Jednoducho bolesť, ktorá sa nedala vydržať, zablokovalo sa to ..... Škoda, ale prešiel tú najdôležitejšiu časť.

M.

Odstránili môj článok o tom, že môj otec bol na kolonoskopií a rakovinu mu nenašli ani v pokročilom štádiu. O dva mesiace zomrel na rakovinu hrubého čreva, ktorú odhalila až pitva. Vidno, že toto fórum neslúži pacientom, ale niekomu celkom inému. Prípad môjho otca sa bude lepšie vynímať v médiách, kde spomenieme aj Zdravie.sk a vymazávanie pravdivých príspevkov.

Milan 32 r.

Na kolonoskopii som bol dnes - v Pov. Bystrici, MuDr. Bajzik.
Isiel som tam s pocitom velkeho strachu. Pred zakrokom som dostal priamo do zily 2 injekcie - jedna proti bolesti a jedna na privodenie nejakeho "opiteho" stavu. Zaplatil som za ne v ordinacii 2 eura.
Musim ale povedat, ze som skoro nic necitil a vysetrenie trvalo len kratko. A asi 2 krat to na 4 sekundy silnejsie zabolelo. Dokonca by som povedal, ze som nemal ani len nejaky neprijemny pocit ani nejake nutkanie na vetry a podobne. Je to divne, ale asi ma tie inekcie dostali do takeho silneho stavu, ze vsetko akosi len tak preletelo (preto ani neviem odhadnut ako dlho to trvalo, ale zdalo sa to velmi kratke). Cize neviem ako by to bolo bez injekcii ale s nimi to bolo prijemnejsie ako vrtanie stolicky u zubara. Ked skoncili a zosiel som zo stola, tak ma motalo ako keby som bol dost solidne opity (nebolo mi zle, ale mal som problemy ist rovno).
ZAVER: Absolutne v pohode, jedine, ze to cele trva viac dni (ak ratam pripravu).
Viac ma zatazila ta priprava den pred tym a pitie hnusneho magnezioveho roztoku a stiplavy analny otvor po tom ako sa clovek musel x-krat vyprazdnovat.

bakino

v piatok som nemohol vydrzat nasiel som si tam neaky vyrastok:( strach mi nedovoli pockat tak som siel na pohotovost schirurgiu kedze som kosican tak som po dlhom zvazovani rozhodol pre sukromnu nemocnicu v mestskej casti!dost negativny zazitok!lekar mi pripadal jak miestny frajer a xcel pocut diagnozu v cakarni ci sa mu oplati vobec zahadzovat sa somnou.po rozhovore ze mam tam nieco co neviem identifikovat mi odpovedal "identifikuju sa mrtvoli" uz ked ako tak sa pozrel na to tak povedal "ze sa na to neumiera" ale ze preistotu pockame na chirurga, ako keby sa do nemocnice chodilo umierat :( OTRAS!chirurg mi povedal ze to je dermatologicky vyrastok ktory asi sposobuje celu sarapatu ale ze si pockame na vytuzenu kolonoskopiu ale ze ma ziatial prehliadne s rukou!pri tom vyraze jak mi to tam lomcoval mi hovori ci "ci som prisiel pivo za 2€( pohotovostny priplatok) no a vrchol drzosti je ze dnes som zistil ze mi dal zlu karticku poistenca :( a to som si myslel ze sukromna nemocnica bude lepsia ako statna samozrejme po vlastnorucnej skusenosti :( to aby clovek zlozil 1000€ aby sa k nemu spravali ako k ludskej bytosti a nie 80kg svini :D (sebareflexia na zaver ) a zvysovat platy na neviem kolko tisic eur by to xceli! zatial ohladom tochto vysetrenia ale aj chorobi nemam vobec dobre skusenosti!!! a je mi luto ze musim vsetkych hadzat do jedneho vreca