Mam nedostatok zeleza, ako to mam zmenit?

Príspevok v téme: Mam nedostatok zeleza, ako to mam zmenit?
janicecka

lekarka mi odporucala ze mam jest viac hovadziny, cvikly, spenatu, pecene..ale toto vsetko uz v jedalnicku mam a napriek tomu mam nedostatok zeleza..mam brat aj nejake vyzivove doplnky? alebo viete este o nejakych jedlach ktore by som mala konzumovat? a este by ma zaujimalo ci nevadi ze jem zavaranu cviklu, obsahuje rovnake mnozstvo zeleza ako cerstvo uvarena cvikla?

artikel

Gastrointestinálne poruchy sú známe ako dôsledok nedostatku železa v organizme už takmer 100 rokov. Môže pri ňom prísť k atrofii žalúdočnej sliznice a k achlórhydrii. Príznačná je i malá absorbcia tukov, cukrov a železa samotného. Uvedené mnohotvárne obtiaže môžeme riešiť podávaním potravinového doplnku FERROMAX.

Ide o kombinovaný preparát železa viazaného na aminokyseliny, u ktorého vstrebateľnosť je podporovaná vitamínom C, zinkom a meďou. Doporučená dávka je 1 tableta denne podaná ráno.

Železo sa lepšie vstrebáva zo živočíšnych potravín, teda z mäsa a vnútorností. Niektoré zložky potravy, naopak, absorpciu železa obmedzujú, napríklad mliečne výrobky alebo fosfáty a fytáty

z obilia a zeleniny. Napriek tomu je zelenina významným zdrojom železa, takže ju netreba zanedbávať. Nemali by na ňom chýbať strukoviny, mak, kokos či kakao.

RNG

ferromax ma dobru formu zeleza, ale ma aj med a zinok a tieto nemaju byt bran3e spolu so zelezom, lebo sa ich vstrebavanie zelezom potlaci.
Na tvorenie cervenych krviniek treba aj vitaminy B-6, B9(kyselina listova) a B-12 a samozrejme mnohe aminokyseliny.
Bez nich sa tak isto netvori dost cervenych krviniek

sweet_lolitta

janicecka, ja nekonzumujem mlieko ani mliecne vyrobky a ak sa pytas na ziviny (zrejme vapnik) tak ten sa da bez problemov nahradit :)

priklady na 100g surovin/mg

kravske mlieko 100-118
tofu 120-128
lieskove oriesky 186-209
slnecnicove semena 120-140

dalej uz len zoznam: mandle, biela redkvicka, LISTOVA ZELENINA (!), orechy, petrzlenova vnat, sezam, soja a jej produkty, zerucha..atd
(nespomenula som zamerne riasy, pretoze ich zrejme aj tak nepoznate, no tu je mensi dodatok:
hiziky 1400mg/100g !
wakame 1300mg/100g
kombu 800mg/100g atd)

mlieko je absolutne plne nahraditelne, dokonca aj chutou- existuju obilen mlieka a neskutocne chutne obilne ci sojove smotany a slahacky, masla aj (nestuzene!) margariny, natierky atd.

janicecka

a keby ze jem mliecne vyrobky 3 hodiny po jedle a 3 hodiny pred dalsim jedlom tak aj potom by ovplyvnovali vstrebavanie zeleza?

artikel

Gastrointestinálne poruchy sú známe ako dôsledok nedostatku železa v organizme už takmer 100 rokov. Môže pri ňom prísť k atrofii žalúdočnej sliznice a k achlórhydrii. Príznačná je i malá absorbcia tukov, cukrov a železa samotného. Uvedené mnohotvárne obtiaže môžeme riešiť podávaním potravinového doplnku FERROMAX.
Ide o kombinovaný preparát železa viazaného na aminokyseliny, u ktorého vstrebateľnosť je podporovaná vitamínom C, zinkom a meďou. Doporučená dávka je 1 tableta denne podaná ráno.

Železo sa lepšie vstrebáva zo živočíšnych potravín, teda z mäsa a vnútorností. Niektoré zložky potravy, naopak, absorpciu železa obmedzujú, napríklad mliečne výrobky alebo fosfáty a fytáty
z obilia a zeleniny. Napriek tomu je zelenina významným zdrojom železa, takže ju netreba zanedbávať. Nemali by na ňom chýbať strukoviny, mak, kokos či kakao.

janicecka

to musim vylucit mliecne vyrobky? a to sa da len tak? nebude mi to chybat? nemusim brat nejake doplnky co by nahradzali vitaminy a mineraly z mliecnych vyrobkov? alebo nahradzat to upravenou stravou? inak z ovocia ma nenafukuje, iba zo zeleniny, ked ju jem surovu a cistu, ked ju jem k obedu tak praveze vtedy mi to nic nerobi-vtedy mozem aj surovu, a varenu ju jem denne..

sob rudolf

Hm, ak mám dodať svoju trošku do tohto ferroterapeutického mlyna... klinická biochémia nám vraví, že nezáleží na tom koľko železa spapáte, ale koľko sa vstrebe. A tu býva zväčša zakopaný psík mnohých chudokrvností. Hoci papať špenát, pečeň a sto doplnkov je milé, skutočná anémia, čiže chudokrvnosť by sa mala vyšetriť na báze príčin, nie výživových odporúčaní typu "uvidíme, či to pomôže". Ako lekárska rada mi to znie dosť vágne, takmer internetovo. Alebo ide o anémiu takého ľahkého stupňa, ktorú netreba zásadne liečiť, skôr okomentovať:).