Čo je to Dyslexia?

Súvisiaci obsah

spec.ped.

Nie nie Bianka....to je sice obcas prejav dysgrafie ale nie je to len o tom.Je to komplikovana porucha učenia -čítania.

radokaz

U mna bola dislexia zistena pred 3 rokmi a to uz mam 19 takze si vite predctavit ako to bolo na zakladke kazdy si myslel ze som idiot alebo co, ale ked som bol na vysetreni IQ ukazalo sa ze mam nadpriemerne IQ a intelekt. Dolezite je aby sa to zistilo co najskor lebo ak sa to zisti neskoro ako u mna tak to moze byt dost velky probnem.

myshina

ja som chodila so synom k psychologičke vyrástol z toho akutát má problémy s i a y a le na to sa neumiera ked bol malý písal dikara namiesto gitara a henrík mieto rebrík.Má 20 a nikto to na nom nevidí je super chalan tak čo.

drusila

chcela by som sa opýtať.. minule som spolužiačke hovorila aký mám problém s učením, že aj keď sa niečo naučím a viem to, na písomke zlyhám a za deň-dva si už učivo nepamätám, iba viem o čom som sa učila, ale neviem si vybaviť poučky prípadne gramatiku..povedala mi, že mám dislexiu.. je aj môj problém určitým stupňom dislexie alebo nie?? mám 18rokov..

lenka22

dolezite je aj to ako sa k tomu dietatu sprava jeho triedny ucitel/ka, ak ho vie povzbudit a nepripomina mu zbytocne tuto jeho "chybu" tak sa dieta vies vsetko pekne naucit, len treba k tomu mat pekny pristup :))

ahojka

Ahojte,ked sa mi mýlia, a prehadzujú niektoré písmená pri čítaní cudzieho textu nahlas, znamená to, že mám dislexiu_

serrra

túto diagnozu stanovuje špeciálny pedagog.
On urči rozsah dyslexie a nastolí IVVP - individuálny výchovno - vzdelávací plán pre dieťa. Nemusí ísť o veľku odchylku od normy, ak sa to podchytí stav sa zlepší a všetko je ok,,,ak chceš vedieť viac serrra@pobox.sk
poradím ak viem - špec.pedagog...

zuzana

Ahojte,

len vam chcem napisat, ze dislexia nemusi vobec znamenat problem... A v jednoduchosti znamena, ze dietatu sa len pletu niektore pismenka napr. b d alebo m n... nevie ich rozlisit... ja mam dislexiu a beriem ju ako moju sucast... a ani dislexia mi nezbranila v tom, aby som si splnila svoje sny a dnes dokonca studujem na dvoch vysokych skolach sucastne, takze dislexia nemusi byt problemom... Ale velmi zalezi od pristupu rodicov,ako sa k tomuto "problemu" postavia... potom je dolezity psycholog a logoped... dietatko sa casom moze naucit citat a pisat... len to chce vela prace trpezlivosti... zial dislexia ostava na cely zivot.. daju sa jej priznaky iba zmiernit... ale ked je dobry pristup, tak sa mozu zmiernit az tak, ze ini ludia si to ani nemusia vsimnut... pri dietati je najdolezitejsie, aby sa ucilo citat spevavou formou a citalo vzdy nahlas (aj ked sa hambi)... je na to velmi dobry tzv.citacik, ktorý ukazuje iba jedno slovo, aby dieta nerusil cely text... netreba po nom chciet, aby hned citalo plynulo (ja som sa plynulo naucila citat az na strednej a dlhsie a cudzie slova su problemom dodnes) ... je dobre upozornit pedagoga a oboznamit s vecou aj celu triedu, aby vedeli o co ide, ale to je ulohou pedagoga... treba si dat pozor tiez na priistup pedagoga, alebo nie vzdy vychdzaju v ustrety... ak ma dieta taksiu formu, tak by malo byt skúsane,len ustnou formou... zaklad je u rodicov, ze dieta nesmu lutovat, zvyhodnovat, nikdy nenadavat, ze ine a hlupe... musia byt nanho prisny dozerat na to, aby vela citalo a nahlas... iba trenigom sa to da zlepsit... dieta nesmie citi, ze je ine... je rovnake ako vsetky ostatne, len svoj ciel dosahuje inym sposobom... PS. s dietatom sa bude treba ucit velmi dlho... zalezi od formy "poruchy" niekedy az aj po strednu skolu ak nie viac... :-)