Čo je to Dyslexia?

Súvisiaci obsah

kyblik_

pre tych co si nevedia predstavit ako mozu vidiet text ludia s dyslexiou tak tu je mini odstavec:)
FMENOLNAENA SLIA LSUDKEJ MLYSE
Pdloa vskumyu na Uinivrzete Cmabrigde, nleezazi na tom, v aokm praodi su pnmeisa v sovle uolenze, jdiena dleitoza vec je, aby pvre a pslodene pmeinso bloo na saovrnpm mesite. Oastnte mzou byt ulnpe rdzaonzhae a nariepk tmou to mzoes bez prblomeov prteacit. Dodvoom je, ze lkudsa mseyl ncieta kzdae piensmo zavlst, ale svloo ako cloek. Dbore nie?

kyblik_

luluaa a ked s nim ty pises diktaty rovnako robi chyby? a su to len ciarky ci dlzne alebo ma problem aj s inymi? moze to byt fakt len zalezitost koncentracie a to sa da tiez trenovat, ako funguje ked zacinate spolu pisat doma? ked sa este sustredi rovnako robi chyby?
a co sa psychologicky tyka, nemozte skusit nejaku inu ktora ma aj poobednajsie hodiny? toto moze naozaj maleho deptat, mat odpor vobec nieco riesit a mozu vzniknut aj ine komplikacie

kyblik_

dominicka to co popisujes tak je prejav dyslexie (vecsinou v spojitosti aj s inou dys) iked aj co sa tyka koncentracie tak to ide ruka v ruke s tym...a iba tieto dve pismenka? co tak p/q alebo m/n,...a ked citas alebo niekto ti cita text (co poznas/nepoznas) porozumies mu? da sa to aj doma precvicovat ale najlepsie by bolo zajst s tym k psychologicke
- este aj dysmuzia a dyspraxia existuje, ale tie su menej zriedkave, vseobecne sa dys vyskytuju v kombinacii navzajom a nedaju sa uplne odstranit, ale je mozne roznymi cviceniami spravit pokroky

luluaa

Môže mi niekto poradiť?
Som mamou 8 ročného živého chalana, momentálne druhák na ZŠ. V prvej triede
mi jeho triedna učitelka odporúčila návštevu psycologičky, lebo je hyperaktívny,nemal problémy s učením, len čítanie je trochu slabšie a v diktátoch ignoruje dlžne, i podla triednej má enciklopedické vedomosti z rôznych oblastí ,bola som snim u psycologičky. Tá mi povedala že jeho problém je v tom že je lavák a má pravé oko, a že v druhej triede bude k nej chodiť na cvičenia- že to chce len precvičovať. V druhej triede, teraz si ho psychologička bráva z vyučovania /čo mi dosť vadí/ precvičuje s ním SJ ale aj matematiku, pritom z matematky syn nedostal nikdy horšiu známku ako 1, písomky ktoré písali má zatial vždy na plný počet bodov, aj ked zhodnotím SJ, tak od začiatku roka písali cca 12 pravopisných cvičení a z toho v troch mal 4-5 chýb, väčššinou dlžne, bodky, z čítania má 1 a 2. Začal trpieť tým že sa mu spolužiaci smejú že chodí k psychologičke a ja mám odpovedať na otázku " Mami čo mám zlepšiť v matematike ked mám samé jednotky" a ja neviem. Ak je možné napíšte svoje skúsenosti rodiča, lebo ja naozaj neviem či je v dnešnej dobe nutné chodiť s dieťaťom k psychologovi ked má pár chýb v diktátoch, samozrejme ak je to treba nie som proti, ale tiež nech to nie je na úkor vyučovania a nie abi sa synovi deti vysmievali. Pýtala som sa aj psychologičky že budem so synom k nej chodiť v poobedných hodinách do ambulancie, ale ona poobede nepracuje. Chcem byť zodpovedný rodič,ale neviem ako dalej postupovať abi som neublížila viac ako pomohla.

thoraldr

pozor nielen dieta....mam 16 a dom dislektik, disgrafik, disortografik a diskalkulik a vzdi aj budem.....je to porucha ktora nieje iba detska...je dedicn..unas v rodine sa to dedi...mam to po mamke a ta to ma po dedovi a a dedo dalej a dalej az neviem pokial...takze pozor...
iba k tomu...ak poznate cloveka ktori ma taku gramatiku ako ja alebo horsiu neznamena to ze je zaostali a je zbitocne mu stale tlct do hlavi ako je lenivi...ako dieta som mal na svoj vek visoko nadpriemerne iq a dodnes mam ( nechvalim sa iba visvetlujem) a predsalen som maval problemi kolko krat prejst rocnik pretoze citelia jaksik bud nevedeli alebo nechceli vediet co mi je...preto odkazujem ucitelom hlavne na zakladnich skolach...dajte si tu trosicku namahi a skuste si otom nieco precitat a neberte toho ziaka ako ostatnich ked on nieje ako ostatny...mozno nieje dobri cojaviem v matematike ale moze bit virazne lepsi v niecom inom...mne osobne vzdi isiel dejepis...a hudba...nakoniec som pri hudbe aj zostal a studujem klasicki spev a ide mi to...

thoraldr

caute ludia. ako vidite aj ja som dislektik a disgrafik...mozete to odpozorovat z mojej gramatiki....okret tichto dvoch poruch existuju dalsie dve a to si disortografia a diskalkulia...ja nosobne som sa narodil zo vsetkimi 4rmi...najmenej mam disortografiu a najviac diskalkuliu:
prejavi- ako vidite gramatika je otrasna...niekedi si stiham uverdomovat co pisem ale castokrat to jaksik nejde...potom velmi castokrat si pomilim pismena, cisla a proste vela veci. kvoli tomu som napriklad o par dni zmeskal nabor do jednej skupini...potom diskalkulia sa prejavuje tim ze nedokazem spocitat mince. ked mi date hrst minci tak sa zblaznim......popravde je to cele dost zle a dost obmedzujuce

poliewoocka

Nie, ze nevie pisat, ale myli si pismena, poprip. vynechava, zamiena, nedava za vetou bodku, myli si velke pismena, zacina vetu s malymi pismenami a pod.

pusate

ja som tiež dislektička a je to dosť blbé ja strááášne pomaly čítam a pletú sa mi písmená,je zázrak že vôbec chodím na gympel s takou poruchou,ale som štvorkárka a najhoršiaz triedy,mám síce vymoženosti,že mám viac času na písomky a tak ale mooc ťažo sa mi s tým učí a najhoršie je pre mňa povinné čítanie a čítať s porozumením,nikdy neporozumiem na prvý krát...

domincicka

Ahojte, moja byvala spoluziacka je dislekticka a nikdy by som to na nej ani nespoznala, len sa horsie ucila, ale ked sa ucila dlhsie (dost dlho) tak jej to islo velmi dobre. Este citanie jej neslo dobre citala velmi pomaly a nesmelo. Aj jeden spoluziak cital zle a ucenie mu tiez neslo ale na vysetrenie asi nesiel... Niesom si ista ale podozrenie na dislexiu mam aj u mna: mylim si male pismena "b" a "d", problem mi robí aj citanie neznamejsich a dlhsich slov, gramatika, a ucenie... neviem sa sustredit a ucivo velmi lahko zabudnem... je mozne ze mam dislexiu?