Čo je to Dyslexia?

Súvisiaci obsah

pastelkaa

Ak má dieťa diagnostikovanú hociktorú dys a je integrované do bežnej základnej školy, neexistuje, aby jeden učiteľ toleroval a druhý netoleroval......lebo ak má dyslexiu, potrebuje pomoc aj na matematike, hoci len prečítaním slovnej úlohy, lebo potom môže domrviť celý príklad, len kvôli tomu, že to nedokáže sám prečítať tak ako má....treba to riešiť a nie nechať tak, dieťa je integrované, treba bojovať o to, aby malo na to aj vhodné prostredie.....ďalej treba navštevovať aj špeciálneho pedagóga, ktorý vám odporučí stratégie ako sa s dieťaťom učiť, niektoré školy majú aj školského špec. pedagóga, ktorý sa venuje deťom v tých predmetoch, v ktorých majú problém, máte na to právo, treba to využiť, lebo nie je normálne sa učiť s dieťaťom 5 hodín denne....a s niektorými "dys - kármi" sa treba učiť aj na VŠ, nie je na tom nič zahanbujúce ani zlé...držím prsty všetkým rodičom a deťom, nech natrafia na tých správnych ľudí, ktorý im pomôžu....

evagod

môj syn bol prvý krát u psychologa v decembri 2005, pretože sme riešili rodinné problémy a videla som na ňom zmenu a veľké zhoršenie v škole. diagnostikovali mu krátkodobú pamäť a disortografiu. potvrdenie od psychologa je na 2 roky. po dvoch rokoch sme boli znovu na vyšetrení a k tomuto mu pridali diskalkuliu, a dislexiu. takže máme 3 dis. hodnotenie mali aj v škole, mal nejaké úľavy a nie na všetkých hodinách, záleží od pedagoga. aj ked mu dávali kratší diktát - napr 5 viet, tak mal aj tak nejakých 15 chýb v tak krátkom diktáte. takže viem že slovenčina - 0 bodov. detto matematika, fyzika. ale päťky v žiackej úúpne normálne. nie som síce zástancom nejakých úľav, pretože ak si dieťa zvykne na to, že horšiu známku ako trojku dostať nemôže, tak sa nebude ani učiť a vie, že hrošiu znmku ako trojku na vysvedčenímať nebude. hlavne staršie deti - chlapci v pubertálnom veku to zvyknú zenužívať, ale v živote potom pohoria. Super výsledok je, ak má dieťa snahu. ani nie tak rodič. ja som sa s ním až do 8.triedy učila. potom som to vzdala, pretože sa mi zdalo už s deviatakoj sa uči - choré. a tak to aj vyzeralo. všade píšu - rodičia musia deťom pomáhať - áno pomáhať, a nie sa učiť namiestonich. učifvo som mu musela predčítavať - dejepis,, zemepis, prírodopis, matematiku vysvetliť - takže som sa to musela najskôr naučiť ja a až potom mu to vyssvetlovať. niekedy nám učenie trvalo aj viac ako 2 hodiny. a to je veľmi vyčerpácvajúce. takže držím palce všetkým rodičom s deťi, ktoré majú dis...

kukikuk

dali444, nie je normalne aby sa siestak ucil 5-6 hod. denne. Musi byt uplne pretazeny a vycerpany! Kedy relaxuje, hra sa, ide von? Na tvojom mieste by som sa skusila poradit s detskym psychologom...

dali444

Prosím vás, čo sa u nás zlepšilo? Všetky \"výhody\", ktoré aj možno pred pár rokmi boli, padli pred zhruba poldruha rokom novelou zákona. Diktáty, ktoré sa dovtedy nemuseli známkovať, sa bez milosti známkujú, celý polrok sa na každom predmete skúša všetko učivo na každej hodine, ako keby na základke permanentne robili štátnice, a čo je vrchol, neočakávané skúšanie v deň písania 3 náročných písomiek sa využíva ako trest, ak decko nesedí po zazvonení v lavici na zadku. Obaja rodičia sa venujeme učeniu šiestaka cca 5-6 hod. denne, + súkromná učiteľka angličtiny, ale pár zákerností od učiteľov a celé snaženie je v háji. Môžem povedať, sme z toho celá rodina tak na mašľu.

čítačka

...pri závažnosti týchto ochorení nezapojíte odborníkov a neskutočnú trpezlivosť rodičov ,hodiny čítania ,fotografickú pamäť na vybrané slovíčka( hoci dieťa je oslobodené od diktátov)nedosiahnete nič :( .
Môj syn má 20 rokov ťažkú dislexiu a disortografiu ta že viem čo hovorím.

jeremy005

Hello píšem sem pretože bi som sa vás chchel spítat tích čo máte s touto poruchou broblémy rád bi som sa o tomto poradil a poprosil vás keby ste mi niekto pomohli mne sa pri písaný pletú píssmená a stále musím po sebe opravovat texty Prosím napíšte my email...

luciferka

emma99 mna si sa nedotkla, ja som len chcela trocha obhajit aj nase skoly, pretoze si myslim, ze uz to smeruje tym spravnym smerom, len to ide asi pomalsie......je pravda, ze "stara skola" niektorych ucitelov nepusti, a nenechaju sa nahovorit na nove metody, ale stretla som sa s napr. uzasnou starsou pani ucitlkou ktora to s detmi s roznymi "dyskami" vedela a ako jedinu ju respektovali a aj ich nieco naucila......neda sa vsetko hned, a tiez si neviem predtavit to, aby tieto deti pisali na pc v skolach v nasich podmienach to po prve, a po druhe, musel by sa zmenit aj postoj ostatnych rodicov "zdravych" deti, pretoze tie prenasaju svoje postoje na svoje deti, a deti ked vidia, ze on pouziva kalkulacku, alebo ma dovolene to, ze nepise dikaty, tak to chce aj ono, a nechape preco to je tak, rodicia sa tiez nahuckaju a koniec ( ja osobne som toto videla ked som chodila ja na zakladnu ) ..je to o tolerancii, o osvete, o porozumeni, a to bude este beh na dlhe trate.....myslim ze rodicia najviac pomozu detom aj sebe, ked vyhladaju nejakych dobrych odbornikov a sami si tiez nieco nastuduju, aby pochopili svoje deti a aby vedeli ake maju prava ale aj povinnosti....

emma99

luciferka,nebolo v mojom zaujme polemizovat o roku 800 co sa tyka slovenska,a urcite som nechcela nikoho urazit.Ja i napriek tomu ze zijem v zahranici uz 7 rokov sa citim slovenka a nedam nan dopustit.Reagovala som na predchadzajuce komenty niektorych ucastnikov diskusie.Moja najlepsia priatelka zije na slovensku a ma 3 deti s tymito problemami.Najstarsi ma 18 rokov,takze ma dlhodobe skusenosti zo skolami na slovensku.Musela vymenit detom niekolko skol aby nasla tu pravu.Ale ma to stastie ze zije v Bratislave a ma tuto moznost.Nie vsetci si to mozu dovolit hlavne ti z mensich miest a dedin.Bohuzial ak diskutujem s priatelkami zo slovenska este stale u nas pretrvava tzv.postkomunisticky styl,vela rodicov i ked su nespokojni radsej preferuju neist do skoly sa postazovat aby si potom na deti ucitelia nesadli.Mam taky pripad v rodine s mojim synovcom.V piatej triede ho ucitelka z anglicstiny nechala prepadnut a moj brat to chcel nechat tak i ked sme vedeli ze chlapec sa sustavne pripravoval.Po mojom stalom naliehani ho nechali preskusat komisiou a urobil skusku na dvojku.Mila pani ucitelka skoro prisla o miesto.Podla mojho nazoru mala naozaj o to miesto prist.Chlapca prelozili do inej triedy a konecne rad chodi do skoly a uci sa zrazu na dvojky.Chcela som dat hlavne radu rodicom ze takyto pristup nie je spravny.Urcite sa najdu aj skveli ucitelia ale je este vela takych ktori beru dislexiu ako lenivost deti.A zaroven som chcela informovat s vlastnej skusenosti co by mohlo pomoct casto bezradnym rodicom nic viac a nic menej.Ak som niekoho urazila omluvam sa.

luciferka

emma99, mas pravdu, ze u nas starostlivost o tieto deti nie je taka ako v zahranici, ale nehnevaj sa nie sme v roku 800......myslim, ze je to ovela lepsie ako volakedy, uz len v tom, ze sa o tom hovori, detom je dovolene pouzivat kalkulacku, popripade nemusia pisat diktaty, zacina byt normalne, ze do skoly dochadza specialny pedagog a monitoruje tieto deti, uci sa s nimi zvlast, ziaci maju vypracovany individualny plan.....mozno to nie je ako v taliansku a urcite to nie je ani u nas este na vsetkych skolach bezne, ale myslim, ze je tu snaha pomoct tymto detom, a pokial su v skolach ucitelky, ktore to nerespektuju, resp. nevedia co s tym, treba dieta vziat niekam inam, dnes je uz moznosti vela.....len sa treba pytat a chodit, je vela centier specialno - pedagogickeho poradenstva, kde pracuju s detmi, rodicia tu dostanu navod ako oni maju pracovat s detmi.......dolezite je vyhladat odbornika, ktory zvazi co a ako dalej, a pomoze rodicom a dietatu s prekonavanim prekazok......

emma99

radim vsetkym rodicom ak mate akekolvek podozrenie na dislexiu je dolezite vyhladat odbornika.cim skor tym lepsie.