Čo je to Dyslexia?

Súvisiaci obsah

mada1542

Ja mam asi lahku formu dislexie, pomali som citala a zamienala pismenka pri citani na hlas(aj dnes mam ten problem s citanim na hlas) a nikdy ma tym nestresovali ani ucitelia, ani rodicia, len som nebola jednotkarka ale dvojkarka a neskor so slovenskeho jazyka 3. Dnes pracujem v odbore, ktory co som vystudovala na vysokej skole a tiez nie s cervenym diplomom, ale vystudovala som. Takze si myslim, ze ak ma dieta lahku formu dislexie tak to nieje tragedia a da s tym zit, nie sice uplne normalne ale da. A myslim si, ze dieta si s tym dokaze poradit aj same, aj ked odborna pomoc urcite tiez nieje k zahodeniu, len ako 9rocne dieta by som sa od hamby prepadla, keby som mala chodit k psichologovy, tak ako ked som mala chodit na strojcek, ze mam krive zuby.

borovica

Dislexia sa dá zistiť zájdi za dobrým psychológom a dá sa aj odsrániť, len si to vyžaduje veľkú trpezlivosť a poctivo cvičiť každý deň tie cvičenia, ktoré ti dajú.

kyblik.

vzdy sa s tym da nieco robit, ale cim je clovek starsi tym je to tahsie ale da sa, len to treba precvicovat a samozrejme odbornik
v BA poznam odbornicku ale ta pracuje len s detmi, tak v tom asi neporadim
nejde to uplne odstranit ale pohnut sa s tym bude dat :) drzim palce

anna račková

Ahojte, chcem sa spýtať či sa dá dislexia a disgrafia neako liečiť aj u dospelých. Mám 32 rokov a pravopis mi robí veľké problémy. Plynule hovorím dvoma cudzími jazykmi, ale keď mám niečo napísať je to katastrófa. Prosím o kontakt na odborníka v Ba. Anka

alicia

Dá sa s dyslexiou niečo robiť, treba preladiť mozog - edukinestézia. Preladenie znamená naučiť sa využívať jednotný mozog.

alicia

Deti, ktoré ako maličké dlho lozia štvornožky naučia sa využívať obidve mozgové hemisféry naraz. Tie u ktorých je toto obdobie krátke, alebo vôbec nie je, nenaučia sa spolupráci dvoch hemisfér a tým k nej neprichádza ani počas učenia. Teda u detí ktoré nedokážu používať naraz pravú a ľavú polovicu mozgu dochádza k dyslexii.
Preto je dobre aby mamičky nechali svoje detičky čo najdlhšie loziť štvornožky.

thoraldr

lulla: no ja osobne somm maval problemi z dlznami, ciarkami, bodkami za vetoou a hlave y a i a to mam obrovsi problem dodnes....s oravopisnich cviceni to bol brutal co som mal chib a v diktatoch som bezne maval tak 30- 40 chib....to bol dost brutal....
ale ked sa niekomu pretu ciarki a tak este to nemusi bit dislexia....ale zasa moze a je to celkovo prevdepodobne pri jeho intelekte podla toho co hovoris......omne si v skole misleli ucitelia najprv ze som iba lenivi mna neposlali ani k psichologicke..tam sme isili z mamkou zaseba a hned na prvom sedeni ma diagnostikovali...ale mam stim ajtak negativne skusenosti bo na zakladnej skole nato asi 80% doslova kaslalo ajked otom vedeli...ale da sa to prekonat a skoncit stim aj dobru skolu takze velki problem tio nieje akurat treba ucitelou doslova donutit abi sa tomu venovali pretoze akonahle to beru iba ze ma to ale neajem tak sa ziak moze trapit kolko chce....ja sam som mal zopar taki ucitelou...ale zelam samozrejme vela stastia synovi :)

kyblik_

lulaa vyzera to fakt na poruchu pozornosti este aj ked pises o hyperaktivite
poslem ti zopar cviceni (vyber si ktore budu pre neho najvhodnejsie- co sa veku a zaujmu tyka)
su to cvicenia pre ludi s poruchami ucenia ale kedze aj je tam v dost velkej miere zahrnuty trening a rozvoj koncentracie tak to bude aj pre vas, su to super cvicenia tak by ho mohli bavit ja by som ich stale robila:)) a mozes si podla nich potom vyrabat podobneho typu aby mal viac druhov (ak ho to bude zaujimat) alebo vytvorit si podobneho stylu s tematikou ktoru ma rad:)
daj maila poslem:)

luluaa

kiblik_ dakujem za reakciu, ked robím s malým ulohy doma tak je podla mňa trochu pomalý ale inak ok, ked robím s ním diktáty a dá si záležať tak sú aj bez chyby, ked sa mu nechce tak a hlavou je niekde inde, tak je to s chybami- aj inými.
Ale pri rozhovore s triednou v matematike nie je ani pomalý, skoro vždy medzi prvými a na SJ sa asi nesústredí, zahladí sa npr. von oknom a potom nestíha ulohy kontrolovať a neopraví si chyby, lebo aj ked robí chyby tak ked si text skontroluje tak si chyby nájde, samozrejme nie vždy všetky.Aj tredna povedala že ide o nesústredenosť. Vieš nejaké cvičenie nadoma na sústredenie sa.Lebo ked ho niečo zaujima tak pri tom vie stráviť vela času, npr. baví ho stavanie zo stavebníc a z plasteliny - velmi dôverihodne so zameraním na detejly vie postavit to čo videl a zaujalo ho, strašne ho zaujimajú velké stavby ktoré do detajlov postavý a vie o nich kvantum informácii tak isto o dinosauroch a prírode so svojimi vedomosťami niekedy dá do pozoru aj mňa, lebo u nás sa na dobrú noc nečtali rozprávky, ale enciklopédie.