Cukrovka 1.typu a invalidný dôchodok

radana

Pre 17-trosku by som ta poopravila-jazdit po dialnici bez dialnicnej znamky a stat na vyhradenom parkovisku pre ZTP mozes vtedy,ak mas v posudku vyznacene,ze osoba ZTP je odkazana na individualnu dopravu a teda vlastni po novom parkovaci preukaz a po starom este do roku 2013 tzv.modre znacky oznacujuce vozidlo,ze sa tam prepravuje osoba ZTP odkazana na ind.prepravu.Pri tychto modrych znackach je potrebne nosit so sebou aj kopiu rozhodnutia z uradu,kde je uvedene,ze osoba ZTP pobera aj kompenzacie na "benzin"..

17

manzel ma diabetes II.Dostava dietne asi 16Eu,preukaz ZTP-biely co znamena:
jazdit po dialnici bez dialnicnej znamky,parkovat na miestach urcenych invalidom,zlavnene cestovne,vstupy do zamkov,ZOO,(proste vsade kde je to pisane),neplatime koncesionarske poplatky(ak si DIA.dlhsie a platil si,mas narok na vratenie od kedy mas ZTP njviac 5 rokov dozadu) a pobera ciastocny invalidny bez obmedzenia (ma poskodenie ocnej sietnice,uziva DOBICU),Odvadza z platu 2%do soc. poistovne namiesto 4%(treba hlasit zamestnavatelovi).To je asi vsetko.

hybe

Dik za vysvetlenie ohladom preukazov,takte skusim si zajst na postu...a nevies,ci je to aj niekde oficialne spomenute to oslobodenie od koncesionarskeho poplatku pre ZTP? aby som vedel reagovat ak sa budu ondziet,Presov je totiz trochu natvrdly v tychto veciach.
Inac na letnom kupalisku som raz vyuzil preukaz na zlavu aj ja...mam ZTP bez pasiku,ale nesledujem to,kde sa da vsade pouzit ten preukaz,hej este ma napadlo,ze raz som ho pouzil na vsrup do haly,kde boli niejake trhy,myslim,ze som sa vtedy pri vstupe do haly zo srandy opytal,ci mi nepomoze taky preukaz a ukazal som ho a oni,ze ano :)
Ja den diabetu neviem ako oslavim,necham sa prekvapit sam sebou :-)) mozno sa viac zamyslim nad tym vsetkym okolo liecby diabetu...

miškovamama

Pre všetkých :
preukazy ŤZP sú dva, jeden biely a druhý s červeným pásikom, čo znamená ŤZP so sprievodcom. Na odpustenie od koncesií majú nárok obidva druhy. My máme ten biely a dokonca to má môj maloletý syn. Aj keď nie je vlastník bytu, koncesie máme odpustené, lebo býva so mnou v domácnosti.
Treba sa infomovať na pošte,postup ako som písala, nie v t-com.
Preukaz s červeným pásikom znamená to, že keď ideš napr. autobusom, ty ako chorý nad 15 rokov veku to máš za polovičnú cenu a sprievodca zadarmo. Dá sa to využiť aj na niektorých kúpaliskách či iných akciách.
V prípade ďalších otázok rada odpoviem, nám tiež pri tom vybavovaní pomohli takí, čo v tom už vedeli chodiť.
Pekný 14. november - svetový deň diabetikov. Ako to oslávime ???? Navrhujem čokoládovú tortu s čokoládovými sviečkami..... To bol fór.

hybe

to som nevedel,lebo raz som bol v telekomunikaciach (t-com) a tam mi povedala pani,ze potrebujem preukaz ZTP,ktory ma cerveny pruzok ak chcem zlavu na telefonny program...ty mas preukaz bez cerveneho pruzku? (to je asi preukaz pre nevidiacich alebo ludi niejak telesne postihnutych) dik

miškovamama

hybe a NDM1
ak máš preukaz ŤZP, ešte nemusíš platiť koncesionárske poplatky za TV a rádio. Nám to dokonca dodatočne vrátili od termínu rozhodnutia o ŤZP. Stačí ísť na poštu s inkasným lístkom, spísať odhlášku, a prefotené rozhodnutie o ŤZP a žiadosť o vrátenie preplatku poslať na adresu, ktorú Ti dá poštová úradníčka.
O ďalších veciach zatiaľ ani ja neviem, sme ešte "čerství" DM1, ak niekto vie viac, nech sa nám ozve. Ďakujeme

hybe

Ja robym z dlksimi ci kratsimi prestavkami,lebo presne ako pises ak je toho na mna vela tak musim vypnut,oddychnut si,aby som z toho zivota aj nieco mal,aby som aj trochu citil ze zijem a tych zopar zarobenych penazi ma aj tak z biedy nedostane,patrim k nizsej strednej vrstve obyvatelstva,neviem ako to ostatni inzulinari zvladaju,ako ziju...
Na dietu k cukrovke dostavam mesacne okolo 16€ (500sk) tak ako kazdy kto si poziadal o tento prispevok,aj ked ma na to narok kazdy diabetik pichajuci si inzulin,min tri krat tak aj tak to musi este schvait niejaky urad v Bratislave....asi ludia zo socialnej poistovne,len o tom prispevku asi ludia nevedia
Ja som tiez dlhe roky (12 rokov) nevedel o tom ze mam ohladom cukrovky na nieco narok,lebo nikto ani nepipol az raz som nieco zapocul v MHD kde sa o tom rozpravali dve tetky a tak som nesmelo sam dosiel poziadat na socialne o prispevok na dietu a tak som po dodatocnom predlozeni zoznych papierov ho dostal hned asi o tyzden :)
k tomu prispevku na dietu mi pribalili aj preukaz ZTP a tak mam cestovne zlavnene priblizne na polovicu,ostatne vyhody nevyuzivam,ani sa o ne nezaujimam

NDM1

Ahoj Hybe,ďakujem Ti za Tvoj názor na
túto tému.

Ak si zamestnaný nie je to pre Teba dosť
zaťažujúce a stresujúce?

A ešte by som sa Ťa chcel opýtať,či
využívaš aj nejaké oprávnené nároky
z dôvodu DM1,napr.príspevok na diétu,
preukaz ŤZP,prípadne ešte niečo iné.

Ďakujem,ahoj.