Cukrovka 1.typu a invalidný dôchodok

radana

karioll,preco hanbil?Ved za to,ze si chory sa hanbit nemas co.Nakukla som tam narychlo a je to definovane takto-ze na prispevok na dietne stravovanie mas,ked mas---) diabetes mellitus typ I., diabetes mellitus typ II. inzulidependentný s komplikáciami,

Neviem,aky typ mas ty,ale aspon ten preukaz si urcite vybav.Ked mas preukaz ZTP nemusis napr.platit koncesionarske poplatky.......Aspon takto to trosku zmierni ten dopad...

radana

karioll,ked ti mozem poradit daj si ziadost a potom uvidis,co ti schvalia a co nie.A aj ten preukaz ZTP mozes vyuzit-mas zlavnene cestovanie v hromadnych prostridkoch,v Blave mestsku dopravu zdarma,zlavnene vstupne na hrady,zamky,kupaliska......
Ja tam nakuknem tiez,ako je to na tej stranke definovane a potom ti napisem,len teraz uz musim utekat...

radana

pre 17-este by som chcela dolozit ohladne tych dialnic,dialnicnej znamky a kopie rozhodnutia o kompenzaciach---

Diaľničné známky pre osoby s ŤZP - výnimky z platenia úhrady za používanie diaľnic

Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale
1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.

Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v SR.

Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou.

ZDROJ: MDPT SR (www.telecom.gov.sk)

karioll2

ved som pozeral a nevidel som to tam,nejde mi o 16eur,hoci kazda koruna potesi,bol som na radlinskeho v ba,tam je ten urad no a tam mi povedali,ze nic,ale ze mozem mat preukaz ztp,co som ako spravne jesitny chlap odmietol samozrejme

radana

Karioll,pozri na www.csz.sk v sekcii kompenzacne prispevky,tam je to podrobne rozpisane,kedy mas a kedy nie narok na prispevok na dietne stravovanie,ci sa to vztahuje aj na to,ze si nepichas inzulin.Ale to sa mi zda nejake mimo,vsak ked si diabetik,aj ty musis dodrziavat dietu,ci si inzulin pichas,alebo nie..My doma diabetika nemame,takze taketo podrobnosti az neviem,ale jedno je iste,ze panie na uradoch,ked ides pytat kompenzaciu ta necakaju s otvorenou narucou.Skusal si si uz podat ziadost na UPSVaR.Lebo jedna vec je,ako rozhodne posudkovy lekar a druha,co povie uradnicka za stolom...

radana

Karioll,ked neprekracujete ty a posudzovane osoby s tebou troj nasobok zivotneho minima na osobu-teraz myslim prijem tvoj a tvojej manzelky,podaj si znova ziadost,pri diabete mas narok na prispevok na dietne stravovanie.

karioll2

ja mam maly prijem,bol som žobrat na urade prace soc.veci a rodiny a nedali mi nic,ze na nic nemam narok,a pritom som najchorejsi diabetik v republike

radana

Karioll,teraz neviem,ci myslis na ZTP preukaz,alebo na prispevok na dietne stravovanie.Pri prispevku na dietne stravovanie,nesmies prekrocit urcitu hranicu prijmu-3-nasobok zivotneho minima.Predtym to bolo len dvoj nasobok a od noveho roku uz troj nasobok..