Septoplastika

Mardig

Zdravím všetkých ľudí, ktorí tento článok čítajú.Podelím sa s vami o moj príbeh oeprácie nosnej prepážky - septoplastiky.Pred pár rokmi mi moj ORL doktor diagnostikoval septum vybočené doprava, v preklade nosová priehradka vybočená do prava + hypertrofia nosových mušlí, v preklade zvačšenie nosových mušlí.Takže asi vám nemusím hovoriť, ako sa mi ťažko dýchalo, to je kapitola sama o sebe.Takže som sa rozhodol podstúpi´t operáciu v celkovej anestéze.Rozhodol som sa pre nemocnicu Košice-Šaca.Prvý deň: Príjem o 8:30.V prvý deň pobitu v nemocnici som absouloval jednoduché vyšetrenia.Doktor alebo doktorka mi ukázala rentgen, a porozprávala mi o mojom probléme, a o priebehu operácie.Ďalej mi vysvetlila riziká.S mojím podpisom som bol poučený o všetkom.Idem na izbu.Tam sa bližšie zoznámujem so spoluúčastníkmi zájazdu.Pomaly zisťujem, že niesom jediný kto ma vybočenú nosovú prepážku.Cítim sa lepšie, keď viem že niesom jediný s takýmto problémom.Celý tento deň mal pre mňa ľahký priebeh.Nič moc sa nedialo.Akurát na nekonečné debaty a obavy, ktoré som počúval od kolegov z izby.Nič si z toho nerobím, nemám ani najmenši strach.Príjmam veľa tekutín, lebo viem že ďaší deň tak skoro piť nebudem.Druhý deň: Ráno prišiel pán primár aj s húfom sestričiek na vizitu.Povedal nám jeden vtip a odišiel si po svojom.Postupne namňa prichádzala určitá predoperačná nervozita.Počujem zvuky lehátka, ako sa približuje k mojej izbe.A je to tu.Z toho sa už vycúvať nedá, hovorím si.Dostal som náladovku-malá tabletka, a čakal som asi 15 minút na izbe kým zaberie.po 15 minútach si pomňa prišiel sanitár, a odviezol ma na druhé poschodie, kde ma pripútali o operačný stol.Náladovka už účinkovala v plnom prúde.Potom som dostal do žili hadičku, cez ktorú mi doktori pustili anestézu, zo slovami:"teraz sa vám bude točiť hlava".Myslím že mali pravdu.O malú chvíľku mi anesteziolog čosi prikladá k nosu, a hovorí: "Sladké sny".Po každom nádychu sa moje vedomie viacej prepadá do hlbín nevedomia.Po piatom nádychu už o sebe neviem.Zobúdzam sa pri preprave na mojú izbu.Som trocha omámený, ale rýchlo to vyprcháva.Onedlho ma navštívil doktor, ktorí ma operoval.Povedal mi že som sa pri zákroku prebudil z narkozi, že mi asi mali dať silnejšiu anestézu.Len som sa pousmial,a bol som rád, že to už mám za sebov.Nos mám komplet vyplnený tamponádov.Taký pocit tlaku v nose a čele.Ďalej ma príšerne bolí hrdlo-od dýchacej trubice.Každé prehltnutie slín je ťažké a bolestivé.V tú noc som spal asi 2 hodiny.Tretí deň: Zobúdzam sa skoro- asi o 5:30.Je mi zle, mám teplotu, bolí ma hlava.Celkovo som podráždený, a nervozny.Doktor na vyberanie tamponády až o deviatej.Vyberanie tamponády je trošku nepríjemné, ale hneď po vybratí prichádza veľká úľava sprevádzaná krvácaním z nosa.približne 4 hodiny od vybratia tamponády mi nos krvácal v nepravidelných intervaloch.Bola to taká riedka krv-svetlo-červená.Dostal som antibiotiká + nejaké oblbováky do žili. Či som chcel, alebo nie.Ďalej som dostal 3 roztoky do nosa, s ktorými si mám preplachovať nos.V oťapenosti som zaspal ako malé dieťa.Štvrtý deň: Posledný deň.Lekár prišiel okolo obeda, skontroloval mi nos, dal mi nejaké doporučenia ohľadne hojenia, a povedal, kedy mám prísť, na vyberanie folií z nosa.Sestra spísala kartu, a pustili ma domov.Záver: momentálne mam nos dosť citlivý, jedna facka, a možem ísť na operáciu znova.V nose mám množstvo chrást.Doba úplného zhojenia nosa je 3 týždne.Operáciu hodnotím velmi pozitívne.každému odporúčam podstúpiť ju.Už teraz sa mi dýcha lepšie ako predtým, a to mám v nose folie a chrasty.Čo sa týka personálu, veľká spokojnosť.Nemám im čo vytknúť.Operoval ma doktor MARDŽEJ.Som mu vďačný za tento zákrok.Teším sa až sa mi nos zahojí, a začnem konečne športovať.Takže nebojte sa operácie.Smelo do toho! Prajem vám veľa zdaru.

Lenka778

Ja som podstúpila pred pár dňami septoplastiku nosa na súkromnej ORL klinike v BB. Musím povedať, že s prácou personálu som bola spokojná, fakt bolo vidno, že to nebolo štátne zariadenie - mali sme super starostlivosť. ale tá bolest....
Ja osobne som bola na tomto zákroku kvôli krivej nosnej prepážke a nemohla som dobre dýchať, počula som že to bude boliet ale nerátala som s tým, že to budem tak zle znášať. po prebudení z narkózy som cítila strašný tlak v hlave/komplikoval to aj fakt že sa liečim na vyšší krvný tlak/, ktorý ma ničil celé dva dni kým mi nevybrali tamponády z nosa. Suché pery, hrdlo, strpnuté zuby a len dýchanie cez ústa neboli nič príjemné ale ten tlak bol veľmi nepríjemný. po vybratí tamponády som skolabovala, pretože mi prudko klesol krvný tlak. vyberanie sa dá lepšie zvládnut, ked si dáte pred tým niečo od bolesti, ja som si dala novalgin.
je to asi subjektívne ja som tento zákrok zvládala veľmi zle, veľmi ma to celé bolelo, krvácalo a som neprestajne unavená a vyčerpaná. najviac ma trápi, že absolútne necítim chut jedla ani pachy, čo ma značne deprimuje. stalo sa to aj vám??
o 4dni idem na vyberanie dlah z nosa, tak uvidím čo to dá a ako sa mi bude dýchat :) v každom prípade, druhý raz by som už na tento zákrok nešla, radšej budem chrápat a horšie dýchat.

hike

Ja som tiez absolvoval septoplastiku v bb.Prepazku som mal vyhnutu na jednu stranu a dost sa mi zle dychalo nosom.Musel som casto dychat aj ustami a to nebolo dobre,pretoze hlavne v noci som dychal ustami a rano som mal sucho v ustach a o suchych slizniciach ani nehovorim.Maval som dost caste zapaly hrdla lebo mi stale zatekal taky diskretny hlien z vrchnej casti nosa do hrdla a to mi drazdilo siznicu v hrdle.Tak som sa na to dal.Operacia prebhla fajn,treba vydrzat hlavne prve dni ked mate v nose tampony a dychat musite len ustami.Opuchnutie nosa,tlaky to treba vsetko zvladnut.Vyberanie tamponov nie je sice nic prijemne lebo ked vam ich vyberaju tak mate pocit ako keby tahali tampon z nejakeho obalu ktory nema konca.Po operacii vam tam zatlacia naozaj pekne dlhe kusy.A neskor este vyberaju z nosa tie platnicky co narovnavaju tu prepazku.To tiez neni prijemne hlavne ked tam po niekolkych dnoch jemne prirastu,ale da sa to vsetko zvladnut,hlavne ze to pomoze.Ci mi to pomohlo ani velmi neviem lebo neskor som mal v praci nehodu a just som trafil nos.Isiel som hned na orl kliniku a tam mi povedali ze je vsetko ok.Po dlhsej dobe mi iny krciar povedal ze prepazku mam vykrivenu takze v oktobri idem opat na zakrok.Drzte sa.

Elea

Ahojte aj mňa čaká tento zákrok, u mňa to nie je kvôli dýchaniu ,ale mňa začalo bolieť ucho . Dlho som si myslela že je to prievan ,ale keď bolesť prešla a nastúpili pravidelné tlaky (klopkanie) v uchu nedalo mi to. Lekár si myslí že keď odstránime tento problém , prejde aj tlak z ucha. Máte niekto takúto skúsenosť?

Sasa55

A vyberanie tých umelych dlah z nosa možem prirovnať k trhaniu zuba. Dosť ma to bolelo, a mala som pocit že sa mi nezmestia von cez nosne dierky

Sasa55

Aj ja môžem potvrdiť že je to strašny pocit po operácii, povedala som si, že nikdy viac. Keď sa nemôžete kvoli tamponom nadýchnuť, každe prehltnutie citite v ušiach ktore zaľahnu, vkuse suche pery a na ten pocit po prebrati nikdy nezabudnem, zle mi bolo, ledvy som sa pohla, vracala som krv, ktora steka pri oeperáci do žaludka, no som myslela že to už nikdy neskonči a zle mi bude do konca života. Ale jak naschval musim isť znova pretože sa mi prepažka znova pokrivila sama od seba a ťaha mi špičku nosa do strany. Takže si idem pretrpieť všetko odznova.

Smindy

Keby som vedel o co sa jedna nikdy by som si to nedal urobit.Mozno je to len subjektivny nazor.Ja som to zvladal celmi tazko,na operaciu som sa tesil,anesteza uplne super,no to co prislo po prebudeni nechcem uz nikdy zazit,najskor som myslel,ze umriem od smadu,nechceli mi dat ani kvapku vody,vraj 2 hodiny po operacii sa pit nesmie,ked som to prezil a konecne som sa napil prisla ta ukrutna bolest nosa, od 15:30 co som sa prebral som slzil do druheho dna kym mi nevybrali tamponadu,strasny tlak na nos.K vyberaniu tamponady podotknem len,ze to bol jeden z najhorsich pocitov v mojom zivote.V ambulancii som skoro omdlel,osetrovatelky ma brali na izbu.Potom bolest zacala ustupovat a kedze krvacanie prestalo pustili ma domov.Teraz lezim doma,beriem antibiotika a cakam na vyberanie dlah.Nechcem nikoho strasit ale ja som to prezival velmi zle,no uz teraz citim,ze sa mi dycha lepsie.

Bol som hospitalizovany v nemocnici v PP a starali sa o mna ako o babatko,kolektiv lekarov a sestier uplne super.Mozem len odporucit!

katyb

ahoj mna operovali v poprade primar Sopko a som velmi spokojna ako to dopadlo takze sa nemas coho bat mna to nebolelo vobec a tych par dni o operacii je blbych lebo sa neda dychat nosom ale po vybrati sep.dlah sa ti ulavi a ten pocit ze sa mozes volne nadychnut sa neda opisat.tak ti prajem nech ti to dobre dopadne

Alena01

Katyb
kto ťa operoval ak sa možem opýtať? Aj ja by so chcela isť na tuto operáciu, už to odkladam 5 rokov a konečne som sa odhodlala isť,