Ako naucit psa aby nekakal po byte?

pretty

ja som zo psikom chodila velmi často von aj ked len nachviločku...a ak spravil svoju potrebu vonku vždy som ho pochvalila a dala nejaky pamlsok..kludne stačila aj jedna granulka niekedy :)mám ho už 5ty rok a zatial sa mi nestalo že by spravil potrebu vo vnutri ked mal asi tak 1 rok,vždy šiel rano nejak o 6 potom až ked som prišla zo školy o15tej a vždy vydržal tu dobu vo vnutri a nevycikal sa.a stale v tie iste hodiny som s nim chodila....teraz sa mi vlastne pyta sam pretože stoji pri dverach a pišti :).treba trpezlivosť :)

Deria

o je, to ste urobili dobry skutok, ze ste ho pritulili! po tom, co pises, nemyslim, ze zil iba vonku. mozne je, ze zazil nejaku traumu, kym sa k vam dostal, chudak. ako ho oducit spinit v byte? klasickou a osvedcenou metodou: ukazat mu to, razne mu povedat "fuj!" pouzi vzdy to iste slovo. musi vediet, ze sa naozaj hnevas. a ked sa vyspini vonku, zakazdym ho pochval a daj mu nejaku odmenu. to znamena, ze vzdy, ked ides vencit, maj pri sebe nejaku dobrotu. tu mu ale treba dat hned, len co sa vyspini. dolezite je, ze tak musis robit zakazdym a v tom aj vytrvat, pokial sa nenauci.

mia

Psika mame mesiac a pol.Nasla som ho pri praci pod oknom v dazdi ako sa schovavat pod potrubim,Zobrali sme ho na noc domov.Stym ze teda mu skusime najst domov,Boli s me aj v utulku ci niekto nehlasil stratu psa.tak sme ho dali kastrovat a je unas.chodime snim von vzdy predtym nez odchadzame.ale ak to je dlhsie tak aj tak tam malacku a kopku spravi.iked vieme ze vydrzi napr v noci.a este snim mame problem v a ute stale vraca,co jeblbe lebo s fenou casto chodime kade tade a vzdy ked sa da tak chodi snami teda aj krpaty chodi ale kazdu chvílu stojime a cistime auto.Je to snim tazke ale je to maznak a saso.A aj s fenkou si strasne dobre rozumeju.Mame ho radi.Potrebujem iba nejaku radu ako ho to odnaucit- ako nato.

Deria

mia, ak zil psik predtym iba vonku, tak to trochu potrva, kym sa to upravi. ocividne ho vas odchod natolko rozrusi, ze mu to vyvola nutkanie cikat. a mozno je to panika, ze musi byt v byte dlhsie zatvoreny alebo sa boji, ze ho opustite. chod s nim von predtym, nez odidete z domu a nedavaj mu moc zrat, lebo tym padom musi viac pit a cikat. ako dlho ho mate? dufajme, ze ho nedate len tak niekomu alebo do utulka, myslim, ze to po case prejde.

mia

Dobry mame podobny problem so psikom az nato ze sme ho nasli a uz to nieje stena ale ma asi rok.evidentne predtym v byte nikdy nebol.je to taky maly havko cca 10 kg a mame este jednu fenku.pekne sa chodi von vencit aj sa vypyta ale akonahle odchadzame z bytu a nechame ich doma zavretych tak to nieje ani minuta a hned sa pociKnRCka a ak sme v praci tak je tam hotovy zachod pritom ked sme doma tak mu staci rano a navecer.inak sa nepyta.zrat dostavaju raz denne nekolko su pobaja dospely.uz sme zneho zufaly a stale nam cika na dve miesta uz sme susili vsetko mozne,na par dni s a tu ukludnilo a dnes zase... vie neikto poradit preco to robi? inak je strasne mily a miluje ludi stale by bol snami.a aj vie ze robi zle ale aj tak sa proste vycika alebo vykaka prosim e o radu lebo ked to pojde takto dalej tak ho budeme nuteny niekomu dat co by mi bolo strasne luto ...

Deria

Martinmlm, zas som sa niecomu priucila!:)

Najlepsie je naucit psa na pravidelnu hodinu, kedy dostane zrat a takisto sa osvedcilo, chodit pravidelne (v urcenu hodinu) vencit. Pes si tym padom zvykne na urcity rytmus. Ak sa vyspini v byte, samozrejme mu to treba ukazat (ale nepchat mu do toho cumak!) a povedat razne "fuj". On vie, ze urobil zle prv, nez to fuj vyslovite. Najlepsie je ist vencit asi 2 hod. po krmeni. Akonahle sa vyspini vonku, treba ho pochvalit (stale pouzivat to iste slovo, napr. dobryyy!) a hned mu dat nejaku odmenu, staci maly kusocek mäsa alebo hydinovej salamy, teda to, co je pre neho nezvycajne chutne. Toto treba opakovat a treba byt konzekventny, lebo akonahle raz vynechate odmenu po vyspineni, pes bude iritovany a zacinate vlastne odznova. Samozrejme, nemozeme psa trestat za to, ak zlyhame my, napr. prideme neskoro domov a pes musel drzat 8 a viac hodin alebo ak ma hnacku. Nehovoriac o stenatach a velmi mladych psoch, ti potrebuju 3x denne krmit (porcia sa im rozdeli na 3 casti) a tym padom ich je treba aj par krat za den vencit.
Ak je psik bojazlivy, treba ho nejako odputat od strachu, napr. jeho loptickou a akonahle urobi to, co chceme, hned ho treba zase pochvalit a odmenit. Odmeny su vlastne najjednoduchsou a najrychlejsou metodou, ako psa niecomu naucit, iba to treba vzdy dodrziavat a denne trenovat.

martinmlm

Ja som môjho hava2 naučil tak, že som chodil cikať von aj ja, a keď videl že ja cikám tak aj on. Teraz má urobené svoje dvere v mojich dverách a si chodí kde chce a kedy chce.