Červenanie - ako tomu zabranit?

Príspevok v téme: Červenanie - ako tomu zabranit?

Mojím problémom je červenanie - strach zo začervenania sa v určitých situáciách. Je to nepríjemné a trápne zároveň. Napr. červenám sa skoro vždy, keď sa ma niekto niečo osobné spýta, keď mám v spoločnosti povedať svoj názor, teda skoro vždy. Je to veľmi ponižujúce. Ak môžte pomôžte, ďakujeeeeeeem.
------------------------

NtrM

Poznam to,neverim si vo vela veciach kvoli tomu.

Myslim si,ze vela ludi co sa ti smiali sa v zivote niekedy zacervenali,mozno este ako male deti,mozno doma,ale dalej to neriesili,zabudli na to,nebrali to nejak tragicky,cervenanie sa je sucast ludi,neviem presne aku funkciu splna ale urcite existuje kvoli niecomu,len u nas je to v nezdravej miere:(

Myslim ze je to aj odraz doby,kedysi ludia ked nemali co jest,vobec ich nenapadlo zamyslat sa nad niecim takym,teraz vela ludi rozmysla sposobom co si o mne ostatni pomyslia,ako zaposobim,co mam urobit a povedat tak, aby sa to ostatnym pacilo a strasne vsetko riesime.

Ja sa nejak nezamyslam preco ja ano a ostatni preco nie,kazdy ma nieco ine co ho trapi,u nas je to cervenanie,ak by sme to vyriesili zase by to bolo nieco dalsie atd:)

sofiaLV

ntrm som na tom podobne ako ty ibaze zatial som len na strednej ... a nenavidim ked mi to niekto pripomona, smeje sa na tom .. vtedy mi je na nic aj cely den lebo viem ze som /zlyhala/ neovladla som to .... Neviem , snad ma chapes, ale perfektne to valcuje sebavedomie a chut s tym zit a bojovat dalej ... Alebo si to len moc pripustam , neviem uz fakt , neviem preco ja ANI a oni NIE!!!!!!!! Ni eje to podla mna fer..

NtrM

Zdravim,tiez mam tento problem,mam 20r a este stale sa cervenam,vtedy ked ma napadne myslienka,nieco ako"len aby som nebol cerveny",alebo "urcite budem cerveny"ked sa na vysokej hovori ze bude treba robit prezentaciu hned ma napadne-cerveny:D

Takze podobne ako vy,rad by som sa toho zbavil,lebo to zacina byt horsie a horsie a napada ma to castejsie.Ked sa zabudnem a bol som nieco prezentovat nezmeni sa moja farba vobec.
Ale dajme tomu ked idem na ustnu skusku a napadne ma-to bude ale trapas ked budem cerveny,urcite aj som a neopusti ma to celu skusku:D
Vela som si z toho nerobil,nikto mi to nepripomina aj ked to vtedy citim,len zacina to byt trochu horsie:(
A aj ked si to rozanalyzujem ze nie je dovod sa cervenat,staci na ti nemysliet,vsetci su rovnaki a o nic lepsi ako ja a je to len preto ze ma to napadne,neda sa toho zbavit kurva:D

Zacinam si o tom nieco zistovat aj cez tuto diskusiu a myslim ze kedze je to cinnost nervovej sustavy,ta musi vylucit pri tej myslienke nejaku latku do krvi ktora sposobi to roztiahnutie ciev,kde je potom viac krvi a nasledne to vytvara ten red efekt:D
Takze by teoreticky stacilo tu latku zablokovat a keby som vedel ze proste sa mi cervenat neda,nebudem postupne ani na to mysliet a bude to zase Ok.

Veda by na to mohla dojst,vyriesila by problem vela ludi,ktori by za to boli nesmierne vdacni:)

Petko 12

ahojte,..ani neviem ako mam zacat,..uz dlhsie chodim na toto forum ale az teraz som sa rozhodol aj ja nieco napisat,..velmi som sa snazil potlacit to cervenanie ale neide to,,.cim viac sa snazim tym je to horsie,..cervenanie je moj problem uz od zakladnej skoly,..na strednej skole sa mi to stavalo iba obcas,..ucil som sa velmi dobre a mal som aj viac sebavedomia, alebo som to mozno az tak nevnimal,..a ked som nastupil na vysoku je to tu zas,..cervenanie, myslel som si ze som na celom svete asi sam s tymto problemom,..stale ked mam vyjadrit svoj nazor v spolocnosti, cervenam sa, ale uz aj pred kamaratmi ktorych poznam velmi dlho, neviem preco sa mi to stava, je to velmi frustrujuce,...uz sa aj bojim chodit niekde vonku s kamaratmi alebo niekde do podniku, lebo viem ze urcite sa zas budem cervenat ked sa s niekym budem rozpravat a bude sa na mna pozerat viac ludi,..a stale si zo mna niekto vie pekne spravit srandu a nezabudne dodat,..\" ty co si taky cerveny... \" vacsina prispevkov co citam je od dievcat,..vela dievcat je hanblivych a cervenaju sa,..a podla mna je to mile,..ale ked sa cervena chlapec, neviem ci je to az take mile,..a to je dalsi moj problem,..velmi by som si chcel najst dievca,..ale len co sa na mna dievca usmeje hned sa cervenam,..alebo staci len ked som v spolocnosti dievcat,...velmi sa bojim, ze koli tomu ostanem navzdy sam,..lebo ziadne dievca to nepochopi,..casto cestujem zo skoly domou vlakom, a vzdy ked si prisadne nejake pekne dievca, stale si predstavim ake by to bolo, mat take dievca, ale viem, ze koli cervenaniu sa jej nikdy ani len neprihovorim,...velmi koli tomu trpim a neviem ci sa to vobec nikedy zlepsi,..ak by chcel niekto so mnou popisat o nasom probleme, velmi rad popisem...mozme aj cez pokec ak by niekto chcel :-) budem velmi rad :-)

sofiaLD

Noo gaviota mas v tom pravdu suhlasim s tvojim prispevkom ,lenze realita byva casto ina, aspon v mojom pripade. Tesim sa ked z tej triedy o 3 mesiace odidem .. Vydrzala som tam 4 roky ale stacilo. NIkdy som tam nebola sama sebou vacsina dievcat su absolutne pretvarky s ktorymi si viem povedat maximalne par viet , samozrejme cest vynimkam... Iba ked som doma, s rodinou s kamoskami ( zo ZS) som taka ina.. Taka odvaznejsia, veselsia, spokojnejsia.. Inak som fakt pomerne sebavedoma, a urcite netrpim SF lebo nemam problemy v beznom zivote len vo svojej triede a z toho da sa povedat //vysmechu// nenavidim tie posmesne poznamky na svoju tvar.. Ja viem ze horim , aj z nicoho nic, ked sa ma niekto nieco zrazu opyta, a aj preto moc nevyjadrujem svvoje nazory lebo ma to nebavi, lebo neznasam to cervenanie sa bez priciny, proste to pride behom sekundy.. A ked idem zo skolly tak total ulava... Snazim sa si z toho nic nerobit, ale ked to pride hrozne sa potom kvoli tomu trapim , citim sa mizerne ze zas sa raz niekto na mne dobre zabavil .. NA niecom coho sa ja chcem zbavit.. Len fakt nechapem preco to niekto ma , a niekto NIE!! a netusiii vobec netusi co to je ... tento problem. Casto sa veci do skoly ucim len preto ze sa bojim ze sa strapnim ked to nebudem vediet a preto sa to biflim, nebojim sa 5ky! ale toho ze ma niekto na niecom nachyta... Boze a to mam skoro 19 rokov, kurnik preco to je??? .........

mejli

hm..ako tu citam ..ma stym vela ludi problem ....no lenze ja mam este vetci ide o to ze ja sa cervenam na tvari krku a dekolte...vzdy ked ma strach take cervene flaky.....je to dost ponizujuce..a skarede.....nemozem si zobrat ani tricko z vystrihom....:( ..co sa stym da robit sak vela ludi ma strach ale nezacne sa pri kazdej hovadine cervenat och je to hrozne..

gaviota

Bojis sa, ze sa budes cervenat. Ako Ti tato myslienka pomoze neocerveniet? Nijako, strachom z tej situacie si to len zhorsujes. Co sa stane take hrozne, ked ocervenies a vsetci to uvidia? Ze to nevydrzis, neznesies, prepadnes sa pod zem? Ale povedz si, kolkokrat si to uz zazila a si tu? Trpnut, aby si neocervenela - to vobec nepomaha, ved by si teraz tento problem uz nemala. Pomoze len, ak znizis vahu, ktoru svojmu cervenaniu prikladas. No a co, cervenam sa, nech to ostatni vidia (ved uz to tolkokrat videli) a nech ma prijmu taku, aka som. Ak ma budu posudzovat len pre toto, nie su este zreli a nevedia sa vcitit do problemov inych. Je plno ludi, ktori maju takyto problem a dokazu s tym zit. Preto nebudem z toho robit tragediu. Ked ma kedykolvek v skole vyvolaju, budem sa snazit mysliet na to, co hovorim a nie ako (ci sa cervenam). Skola je o uceni, tak sa sustredim na to hlavne - aby som sa dobre ucila. To, ze sa pri ustnych odpovediach cervenam si nebudem vsimat. Ved co sa mi stane ak ocerveniem znovu? Taku situaciu som prezila x krat, takze to horsie nebude. A ci sa tym strapnim? Kde je napisane, ze ked sa clovek cervena, je trapny? Horsie by boli moje moralne nedostatky. Kolko ludi by chcelo mat len taketo problemy, skutocny zivot je o niecom inom ako o rieseni toho, ci sa niekto cervena alebo nie.

Taketo a podobne myslenie pomohlo mne. Opakovala som si to dookola, kym som tomu neuverila. Postupne mi prestalo prekazat, ze som cervena. A tym, ze som sa prestala bat tychto situacii, postupne som sa aj pri nich prestala cervenat. Je to zacarovany kruh - bojis sa, ze sa budes cervenat a cervenas sa, lebo sa toho bojis. Len vyssie popisany myslienkovy proces umoznuje vystupenie z tohto kruhu. Ako hovorievali uz nasi predkovia: coho sa bojis, toho sa chyt. Funguje to.