Pijete mlieko?

damian

Vsade okolo je xemia, to uznavam. Ale treba si vyberat aspon to, co skodi menej. Zelenina, ak ked mozno s pesticidmi (minuly mesiac mala EU zakazat asi 22 najpouzivajejsich pesticidov a uplne zakazat xemicke postreky), je predsa len zdravsia ako mlieko a maso, kde okrem pesticidov (co tie zzvierata pozrali) su aj hormony, antibiotika a bohvie co este.

Ak ludia budu ziadat (DOPYT) biopotravu, statu a ekonomike nezostane nic ine, ako tu biopotravu produkovat. Problem je, ze ludia su uz ako zvierata, kaslu na to, co im ekonomika da do ust. Neziadaju (CHYBA DOPYT) biopotravu a ekonomike je vyhodnejsie pre zisk pestovat potravu podporovanu xemiou. TEDA, ak sa ludia nespamataju a nebudu ZIADAT zmenu a navrat k prirode, budeme si moct vyberat len medzi zlym (zivocisne) a menej zlym (plody s pesticidmi).

dobra vila

Damian, ja ti verim, ze je to silne chemicke skodlive. Ale okey, dajme tomu, ze ho vylucim, hej?! Co potom...co jest, co s nim kombinovat, co chystat... atd. Jedna vec je vylucit a druha je moja, nazvyme to nevedomost, lebo sice by som sa rada zdravo stravovala, jednoducho nemam prehlad! Nerozumiem sa do toho, neviem co s cim, kedy ako, preco toto nie, preco toto ano, v akom pomere. Atd. Nevravim, ze jem stravo, to asi nie, ale viem, ze nejem ani moc nezdravo. Jem ovocie, zeleninu (mozno tie dusicnanove, teraz si asi nic nevypestujeme cez zimu), snazim sa obmedzovat sladkosti, pijem 100% dzusy, caje, dusim si nejaku tu zeleninu. Obcas si hodim delenu stravu, to kvoli tomu, aby som nezatazoval zaludok atd. Bohuzial, nerozumiem sa do toho, tak to robim iba "takto od ruky"

dobra vila

Damian, ved ano... To vravim, ze pre mna je mlieko neodmyslitelnou sucastou, ale aj nevyhnutnostou (by ma zaujimalo cim nahradzas mlieko ty. Ved k priprave mnohych teplych jedal neodmyslitelne patri). A zas sa len opakujem, ale vies, je to tak, mlieko skodi, maso skodi, zelenina skodi, ovocie skodi. Vsetko skodi, co si len sam nepripravis/nevypestujes. Jednoducho to tak je.

damian

Inac, tie vase buchty, knedle, sisky, rozky, lupacky a ine, su tak vzdialene od zdravej stravy, ako to vase mlieko z kravy, co lubite a ste na nom zavisli a myslite si pevne, ze patri k zdravemu zivotu. Ale nie je to tak, bezpochyby.

mlieko

Aj moja rodina prestala pouzivat mlieko v takom rozsahu ako ho pouzivala pred tym ... A nemyslim ze je to az taky problem ... zvyknut sa da na vsetko

damian

Dobra vila, co si napisala, je nic ine, ako len dokaz zavislosti SK naroda na mlieku.

Xvalabohu niektori, ako ja a moja rodina, sa tejto zavislosti po rokoch (ja po 29 rokoch) zbavila a ziju si zdravsie.

mlieko

Mlieko nie je len mliekom. Mlieko u každého druhu cicavca je unikátne a špecificky prispôsobené výživovým požiadavkám toho konkretného cicavca. Napríklad, kravské mlieko je niekoľkonásobne (3 az 4 krát viac) bohatšie na proteíny ako ľudské mlieko (čo zaťažuje ľudský organizmus). Obsaahuje 5 az 7 krát viac minerálov (čo tiež zaťžuje ľudský organizmus). Kravské mlieko tiež obsahuje veľmi málo základných mastných kyselín (hlavne dôležitú linoleovú kzselinu) v porovnaní s ľudským mliekom. Nízkotučné kravské mlieko neobsahuje dôležitú linoleovú kzselinu vôbec. Zkrátka, kravské mlieko nie je dizajnované pre človeka.