epilepsia

Príspevok v téme: epilepsia
Jančura

Epilepsiu mi diagnostikovali v 14 rokoch,teraz 24rokov.Od tej doby som na liečbe.Patrím do skupiny možno tých šťastnejších epileptikov,lebo záchvaty nemám tak často a súvisia čisto len so zaspávaním.V roku 2003 vymiznutie záchvatov,po narodení mojho prvorodeného synčeka,no momentálne mám strach,lebo záchvat sa mi v ďalšej tehotnosti objavilt.j.23 týždeň tehotenstva.Tak dúfam,že to naozaj súvisi s tehotenstvom a vyčerpanosťou a po pôrode bude zase všetko o.k.,aby som sa mohla plnohodnotne starať o svoju 4 člennú rodinu,lebo naozaj tá doba bez záchvatov bola super,úplne plnohodnotný život.
-----------
Stručne popísaná choroba na tému "Epilepsia" www.zdravie.sk

Tibor1

ved v tom to je Muneca.. ani ja nie som lekar.. a s touto diagnozou sa oboznamujem len mesiac.. a zhanam informacie, lebo moja lekarka (v nasom okrese je jedina, takze nemam moznost porozpravat sa s niekym inym o tomto probleme..) je uz taka, ze hned predpisuje lieky.. a predpisala mi hned depakine..

no ja tvrde ani nepijem.. len to pivko.. som mal na mysli.. ja som z NZ. moj mail je Tibor100@azet.sk

a prijemnu cestu ti prajem..

muneca

ty ja ti neviem, nie som lekar a neodvazim sa ti takto radit, ja som dostala tiez lieky az po tom, co som bola bez zachvatu 2 roky a potom som ho dostala. lenze to som bola decko. ale pokial si nemal 4,5 roka zachvat, tak ako ok, mozes mat epilepsiu, ale taku miernu, ze zatazovat organizmus svinstvom ako depakin mi pride dost odveci. ja, na tvojom mieste, ako epileptik, by som tie lieky nebrala. ale to je to, co by som spravila ja. nie som lekar. a nechcem byt zodpovedna za to, ze ty potom dostanes nejaky zachvat za volantom, ak nebudes brat lieky a zabijes sa. ide ale o to, ze kazdy lekar ma na to iny nazor, ten co mi dal depakin bol priklad lekara, ktory kazdy zachvat riesi zvysenim davky. ja neviem, ale depakin su podla mna tazke lieky a davaju sa na silne epilepsie, aspon teda z toho co viem od lekarky a kamarata co ich bral. ked uz, neviem preco ti nepredpisali lamictal, to je teraz fakt najpopularnejsi liek, obzvlast u mladych ludi a znasa sa dobre s inymi liekmi. pride mi to nelogicke...ja byt tebou, by som pockala, ci este nejaky zachvat dostanem a ked by prisiel v kratkej dobe, tak by som lieky zacala brat. ale na depakin mam svoj nazor, ten by som uz nezobrala nikdy. v kazdom pripade, nikdy nevysadzuj lieky bez porady s lekarom a vzdy velmi postupne. ak si uz zacal brat, musi to byt vysadzane dlhsiu dobu.ale PORAD SA S LEKAROM!!!
k alkoholu, ja obcas pijem aj s liekmi, tak 2-3 piva, nemala by som, mala som raz po tom mensi zachvat, ale to bolo po 5 hogaardenoch so slamkou v casoch kedy som sa nevedela zmestit do koze:) teraz sa tomu snazim vyhybat, vies ako ponocovanie+alkohol+antiepileptika nie su uplne najlepsia kombinacia a da sa zabavit aj bez toho. neviem, ale s takou frekvenciou zachvatov ako ty by som radsej volila pravidelny spanok 7h denne a vzdala sa slivky, vodky a dalsich 50% napojov, ako pucit do seba depakin. aspon budes popri ostatnych chlapoch vyzerat sofistikovane, akoze nepijes:)))okrem toho, pokial mas epi a zachvaty mas provokovane a budes mat napr. pocit, ze si prilis vycerpany a ze by si mohol zachvat dostat, existuje liek EPISTATUS, obsahuje latku midazolam a je to akutna prevencia proti zachvatu, ked mas pocit ze to na teba ide, tak ten liek, tusim je to vlastne nieco ako sirup, je schopny ten zachvat zastavit, vezmes to par minut pred zachvatom. teda vraj, este som to nebrala, ale berem to so sebou teraz do indonezie, ako poistku, aby som casovy posun stastlivo zvladla:) neviem odkial si, ja byvam v prahe a mala som stastie na vybornu lekarku, tak mi ked tak daj mail, ti dam na nu kontakt a jej sa spytaj.

Tibor1

dik za odpoved Mucena.
k tomu odpadnutiu alebo zachvatu.. to je na tom. ze som ani nezmodrel, ani jazyk som si nepokusal ani nepocikal.. krce som nemal bo to by som citil po prebrati.. a k sposobu spadnutia sa vyjadrit neviem..
k liekom sa ja vyjadrit neviem lebo ich beriem len mesiac.. od toho druheho "zachvatu"..
4,5roka som zil v pohode.. ponocovanie, disko, alkohol.. atd a nic mi to nevyprovokovalo zachvat.. a to som lieky nebral.

ja som realne mysliaci clovek..
ak by som mal "zachvaty" castejsie raz rocne.. zmieril by som sa stym.. ale ak mam "zachvaty" raz za 4roky. tak neviem ci je opodstatnene brat lieky..

a mozem sa ta spytat.. ako je to s alkoholom..

dik

muneca

Pre tibora:

ja myslim, ze ano, ze je to mozne. mne zacala epilepsia v 10 rokoch, diagnostikovali mi to po prvom zachvate, nasledovala 2 rocna pauza bez zachvatov, potom 5rocna pauza, dnes mam 26 rokov a stava sa mi to trochu castejsie, ale vzdy si za to mozem v podstate sama. Priebeh epi zachvatu a odpadnutia z vycerpania je uplne iny. Pokial si mal krce (nemusi ta nutne hadzat, ja mam krce napriklad iba v rukach) a mal si pokusane pery, alebo jazyk, pripadne si zmodral, tak to urcite epi zachvat bol. Po zachvate nasleduje pocit zmatenosti, u mna to trva asi 15 minut, potom to ide do normalu. ak si bezprostredne nevedel, co sa stalo, nevedel si sa rozpamat na zakladne veci, ako co presne si robil pred zachvatom, pripadne si si nepamatal telefonne cislo, ak si chcel niekomu zavolat, tak je dost pravdepodobne, ze to epi zachvat bol. Pri zachvate spadnes vzdy prudko dolu, pri odpadnuti sa skor postupne sklatis. Mna potom vzdy boli hlava a som ospala. V kazdom pripade, mozes trpiet rovnakym druhom epilepsie ako ja, musim poklopat, v tomto som mala celkom stastie, ze zachvaty mas vyprovokovane...u mna je to nedostatok spanku, to predovsetkym, velmi skore ranne vstavanie, nahle prebudenie, alkohol a stroboskop. Niektori ludia maju zase ako vyvolavajuci faktor zaspavanie alebo vycerpanost. Viem, ze keby som sa spravala uplne disciplinovane, zachvaty by som nemala. Takze mozes byt na tom podobne, ze mas tiez zachvaty provokovane, proste prah tolerancie posunuty nizsie. Btw. EEG mam takmer vzdy ciste. Dokonca sa mi stalo, ze som mala vecer zachvat, rano som isla na EEG (u mna je este ranne vstavanie navyse vyvolavajuci faktor) a EEG som mala negativne.
Netvrdim, ze musis mat nutne epilepsiu, preto ti uvadzam sprievodne znaky a provokujuce faktory. Ak ju mas, lepsie si to priznat, ako sa vyhybat slovu epilepsia. Mozes si sam sebe nahovarat, ze epi nemas, ale neviem, k comu to bude dobre. Aj moja mama vzdy dodnes radsej hovori, ze 'som odpadla', velmi nerada hovori, ze som 'mala zachvat'. citi sa po tom asi lepsie...je to hlupost. Pokial mas zachvaty provokovane, vzdy sa im mozes vyhnut tak, ze budes dodrziavat disciplinu, aj bez liekov. S liekmi mas samozrejme vacsiu istotu, ze sa nevydrbes niekde na ulici pod elektricku. ja napriklad nemam velmi auru. Obcas mam rano pocit, ze mi nie je uplne najlepsie, ale vacsinou ziadne varovanie u mna pred zachvatom neprichadza. Mam lieky, zijem si veselo, pracujem normalne, kalim tiez, hodne cestujem, zvladam aj casove posuny, ale pokial mozno, davam vzdy pozor na spanok. Co sa tyka tvojich liekov, kazdy reaguje na lieky inak, ale ja mam s depakinom velmi zle skusenosti, brala som ho iba chvilu, ale mala som velky problem so sustredenim, pamatou a ucenim. Timonil som brala asi 5 rokov, bol fajn, ziadne zachvaty, ale mala som kvoli tomu hormonalne problemy. uz asi 5 rokov beriem lamictal, v monoliecbe, a pokial viem, je to v sucastnosti najlepsi liek, s najnizsimi vedlajsimi ucinkami, najmensim rizikom poskodenia plodu v tehotenstve (pre teba asi nedolezite:), brala som dokonca teraz aj antimalarika (malarone) a v pohode. hlavne, z toho co viem od lekarky, je vhodny najma na lahsie pripady epilepsie. neviem, nie som lekar, ale uz na mne zopar liekov vyskusali, a s depakinom bol zivot velmi tazky. ale to je len moja individualna skusenost. v kazdom pripade, ak mas zachvaty raz za 2 roky apod. tak mi pride trochu zbytocne brat lieky. Samozrejme, na druhej strane, to ze ich nemavas tak casto moze byt prave vdaka liekom...fakt neviem, epilepsiu mat mozes, ale nemusis, az dostanes zachvat pred niekym, nech ti ho popise a potom v tom budes mat jasno.

Tibor1

Radana dik za odpoved..
len sa mi nezda ze ak odpadnes dva krat s odstupom 4,5 roka (lebo nemusel som mat zachvat...), bez zistovania ti napisu diagnozu.. a je.

radana

Ahoj Tibor.Aj moj syn mal eeg stale ciste,na CT bol 4 krat a stale tam nemal nalez a pri tom mal aj 15-20 zachvatov denne.V spravach mal vedenu epilepsiu,nezaraditelne cerebralne paroxyzmy.Az na magnetickej rezonancii sa mu ukazal nalez-2-3loziska na mozgu,ktore mu zachvaty vyvolavali.Uz to,ze mavas epilepticke zachvaty je dovod,aby si mal diagnozu G40.Niekedy je tazke najst presnu pricinu epileptickych zachvatov.Dufam,ze som ti aspon trosku odpovedala na tvoju otazku,teda co sa tyka mojich skusenosti.

Tibor1

Zdravim vsetkych
chcel by som pocut (citat) vas nazor na moju zevraj "epilepsiu" , popripade poradit..

napisem vam moj pribeh..
v jan. 2005 som mal zevraj epi zachvat( "zevraj" pisem preto lebo ja si to nepamatam a bol som tam sam, len okolo iduci "ktorym som vdacny, ze zavolali RZP"). odpadol som, podla mna od vycerpania (v jednom obchodnom dome). rzp ma vzala do nemocnice. na druhu den mi robili ct bolo v poriadku, eeg bolo ok. potom som rok (3x) chodil na eeg ktore nic nepreukazalo..

minuly mesiac sa to zopakovalo znovu.. priebeh bol rovnaky.. ct. negativne a eeg zaver bol polyrytmicky zaznam..

na zaklade tohto mi diagnostikovali diagnozu G40.3 epilepsia. a predpisala mi Depakine..

a teraz moje otazky..: Da sa (moze sa) na zaklade napisaneho diagnostikovat epi??
a druha Ako by sa dala dokazat popripade vyvratit diagnoza??

dakujem Vam za vase nazory a rady

miska1333

ahoj radana no tak si predstav ze mi znizili davky a stale znizuju a chcu az na 500 lebo som brala 1000ku a na eeg som mala nalez ale nie epi zevraj to je nespecifikovatelny nalez tak min povedala doktorka tak sa velmi tesim a zaroven aj bojm ze pride zachvat ked mam znizene lieky ale snazim sa na to nemysliet!a vy ako?

Roboo

Zdravim vsetkych.
Radim sa medzi "novych" epileptikov.
Doma som mal pred cca 2 mesiacmi v noci 1. zachvat, zachranka ma zobrala do nemocnice a tam mi nasli v hlave nador. Ked som cakal na operaciu, mal som v nemocnici este dalsie 2 zachvaty. Nic si samozrejme nepametam.
Teraz uz mam po operacii - nador vybrali. Pocas operacie som mal tzv. AWAKE - bol som pri vedomi - ked vyberali cast nadoru ktora bola blizko pohyboveho a recoveho centra. Vsetko dopadlo OK a odvtedy uz ziadny zachvat nebol. Beriem Depakine Chrome.
Mate niekto skusenosti so sekundarnou epilepsiou ? Tzn. taku ktoru sposobil nador. Vyskytol sa niekomu zachvat aj po operacii ? Resp. vyskytol sa zachvat aj pocas uzivania antiepileptik (Depakine)?