Otázka na RNG

Príspevok v téme: Otázka na RNG
kamari

Ahoj RNG, čítala som pár Tvojich príspevkov do DM fóra a chcem sa Ťa spýtať, koľko sacharidov si jedol pri najprísnejšej diéte (myslím, že si písal okolo 50-80g/deň?) a či to stačilo Tvojmu organizmu. Tiež sa snažím kompenzovať cukrovku 1.typ predovšetkým diétou a športom (pridávam, že bez inzulínu - aspoň bazálu to fakt nejde), takže moja denná dávka sacharidov je (ak to vydržím) okolo 80g/deň. Nemôže mať dlhodobý prísun takejto zníženej dennej dávky sacharidov vplyv na organizmus? Napr. na mozog? Zopárkrát sa mi totiž stalo, že som niečo hovorila a za mnou rozprával niekto iný o niečom úplne inom a ja som povedala nezyselnú vetu. Napr. Chcela som povedať "Vezmi si sveter" a za mnou niekto rozprával o kostole a ja som povedala "Vezmi si kostol". To sa mi predtým nestávalo...

kamari

Aj ja som čítala, že auoimunitný proces sa môže spustiť po napadnutí organizmu vírusom s podobnou štruktúrou bunky ako má niektorý orgán ľudského tela ( bola som prekvapená aké choroby sa zaraďujú medzi autoimnunitné-napr. skleróza multiplex...), vtedy je možné zvrhnutie imunitnej odozvy na autoimunitný proces. U mňa prebehla silná chrípka (pred tým som asi 6 rokov nebola vôbec u lekára, antibiotiká som brala tak pred 10 rokmi), 40 teploty trvali 4 dni. A lekár na pohotovosti mi naordinoval silné antibiotiká. Myslím si, že tie mi ublížili viac ako chrípka, možno, keby som ich nebrala, tak som ešte zdravá... Ale nad tým je zbytočné polemizovať.
ja som momentálne, ako som písala, na tých asi 80 g sacharidov denne,behám 4-7 x do týždňa, ak nejdem behať, plávam, nepoužívam výťah ani MHD a držím cukor na priemere 4,1-4,5 (HbA1C) so 6-10 j bazálneho inzulínu. Ale keď vonku prší a nejdem ani plávať a premôže ma hlad, tak dopichujem, ale až po 2 hod, ak je to príliš vysoké číslo (nad 13). Chudnúť nejak nepotebujem- mám 52 kg pri výške 167,5.
Takže ak si ty vydržal bez ujmy 3 roky na nízkosachar. diete, tak hadam si týmto spôsobom kompenzácie cukrovky neublížim. Počula som totiž viac názorov od lekárov, že by som si mala radšej pravidelne pichať nejaké minimálne dávky inzulínu a jesť viac sacharidov. Mám mať v septembri sedenia s dvoma diabetológmu, tak som zvedavá, čo mi poradia. Zatiaľ mi to vyhovuje tak ako to je, lebo je senzačné pichnúť len ráno a dosť.

RNG

oprava,... Zrejme je to tak, hoci som to nikde takto v literature nenasiel napisane...

Ja som popisoval moju situaciu pri cukrovke typu 2, bez inzulinu a s dobre pracujucou pecenou vylucujucou plno cukru do obehu(mozno az privela)a neschopnostou buniek sa otvorit a prijat ten cukor v krvi ani na zvysene mnozstvo inzulinu, ktore moje telo dlho zrejme vytvaralo az pokym funkcia pankreasu oslabla(mozno nejaky viralny utok a poskodenie) kde dovtedy maskovana hladina pod 10 odrazu prudko prestrelila az nad 30.
Teda s nizkym cukrom v krvi som nikdy nemal problem, to je v mojom pripade len pri tych ludoch, co si pichaju extra plno inzulinu a prerataju sa.
Preto som si myslel, ze cim nizsi prijem cukru, tym mensie davky inzulinu by ho mali kontrolovat, co je zrejme dobra rada aj pre diabetes 1.
A treba si regenerovat oboje pecen aj pankreas, pecen hlavne pre to, aby stacila vyrovnavat nizke hladiny cukru v krvi a zabranila hypoglycemii.Na poskodenie pankreasu verim ale na "autoimunne" choroby nie velmi, vzdy je za tym nejaka pricina-spustac a mnohe uz boli vysvetlene neautoimunne, ale ako mozno prehnana, ale prirodzena reakcia tela na rozne patogeny.

RNG

K Zrejme je to hoci nikde v literature som to takto jednoducho nevidel napisane, lebo zasoby glykogenu v peceni a bunkach nemozu byt dostatocne na to, aby sa udrzovala tak vysoka hladina cukru ako som mal ja na nizkosacharidovej diete 3 roky!
Odvtedy som schudol trosku, bral som hromadu roznych doplnkov, niektore mi osobne nezabrali, niektore ano.Zrejme su vsetky vysoko individualne.
Dnes, po vyse 6 rokoch mi cukor nepresiahne 13 ani pri hrubom poruseni dnesnej 150 gramov sacharidov denne diete.A aj ked prekrocim hrubo tuto davku, culor v krvi mi poklesne pod 8 za par hodin, tj zrejme sa mi nejak zregeneroval pankreas a vydava viac inzulinu alebo pecen nevyraba tolko cukrov, ako pred tym.
Keby som vydrzal na tej nizkosacharidovej snad dlhsie, mozna by som bol uz stratil viac zo skodlivych tukov(vyse 20 rokov jedenia "zdravych bezcholesterovych rastlinnych tukov" ako to lekari nazyvali a vyse 300 gramov sacharidov denne, co tak isto odporucali.
Co mi velmi chyba je dostatok pohybu, pravidelne cvicenie a dlhe prechadzky.Zialbohu pri mojom prilisnom pracovnom zatazeni mi na to cas nevychadza. Ale zrejme v blizkej buducnosti musim s niecim jednoducho prastit a vytvorit si na ukor toho aspon 2 hodiny kazdodenne na prechadzky a cvicenie. Glukozy sa totiz da zbavit velmi jednoducho cvicenim, co zaroven zvysuje lymfaticky tok a odmorovanie tela. Slaby lymfaticky tok(nerozpustne produkty glykosylacie viazane na bielkoviny, ktore sa vytvoria vo zvysenych mnozstvach pre privela glukozy v tele)spomaluju tok lymfy a tym odmorovanie tela, co vedie k roznym degeneraciam-nedostatocnej regeneracii tkaniv, vcitane nervovych(periferalna neuropatia, nehojenie sa ran, zhorsovanie zraku a sluchu...)
Su ludia, ktori boli na Atkinsovej(ultranizkosacharidovej ) diete mesiace(napr moj syn bol vyse 1/2 roka na to aby zhodil vahu, co som sa mu snazil vyhovorit, lebo jeho kaloricky prijem bol znacny, hoci len v tukoch a bielkovinach, lebo to nastartuje ketonicky rezim v tele, ktory vytvara privela splodin a nici pecen) a nemali namerane primalo glukozy v krvi, takze nemohli mat poskodeny mozog z nedostatku glukozy v krvi.
Privela bielkovin a ketonovy cyklus spalovania ale moze mat vplyv na cinnost mozgu, lebo je to nie normalny proces spalovania, ale len nahradny a uroven odpadu v tele je ovela vyssia=zamorenie.
Idealne by bolo nezvysit bielkoviny a tuky pri nizkosacharidovych dietach, cim by sa odburali postupne v tele vsetky znicene tvrde rastlinne tuky, ktore na stenach buniek znemoznuju otvaranie buniek na inzulinovy signal(inzulinova "necitliviost" vysvetlena prilis tvrdymi lipidmi v bunecnych stenach, to je moja vlastna teoria)