Delena strava

Petersen

Sú ľudia, ktorým delená strava vyhovuje, a cítia sa fajn. Zdravý človek, ktorý nedrží diétu sa nemusí báť kombinovania potravín. Zaujímavý článok o tom je aj na -odkaz odstránený-
Žiadna potravina sama o sebe nedokáže poskytnúť organizmu všetky potrebné látky. Z toho dôvodu potrebujeme pestrú stravu.
Každý je však jedinečný a musí si vyskúšať sám na vlastnom tele, čo mu funguje, a čo nie.

čiči

Ahojte,ja som zacala drzat dietu zaciatkom januara tak ze som vynechala akekolvek pecivo,vsetky sladkosti,po piatej som nejedla a pijem dostatokk tekutin,teraz druhy týzden drzim delenu stravu a zatial som zhodila 4kila.Celkom sa dari len mam problem s receptami pri bielkovinovom dni,ja nemam rada zapekanu zeleninu ani varenu,poradte nejake recepty na bielkovinove dni,dakujem

m-arianna

chcem zacat s delenou stravou,no mam par otazok:
1-mam celiakiu, mozem tie potraviny nahradit s mojimi? bude to mat aj tak ucinok?(teda moje cestoviny, chlieb..)
2-do prace chodim na rannu a poobednu smenu, ako si nastavit jedenie hlavnych chodov,aby to bolo vyrovnane? dost zlozita je ta ranna, kde vstavam uz o 4h.
to by bolo asi aj vsetko..za odpovede dakujem

delenastrava

Iste, ale my sa teraz rozprávame o delenej strave a tam jednoducho patrí medzi neutrálne jedlá... ked sa už raz radí medzi neutrálne, tak ho môžeš kombinovať aj so sacharidmi, aj s bielkovinami... už sa nebudem opakovať... ved si zober nejakú knihu o delenej strave a tam si nájdeš vypísané tri skupiny na ktoré delíme jedlá... tak ako som to napísala ja: 1.bielkoviny, 2.sacharidy a 3. neutrálne.... a práve tam zaradujeme jogurt... pokial je teda reč o oddelenej strave.... samozrejme že inak je bielkovina

delenastrava

A to si kde vyčítala prosím ťa?! V delenej strave patrí medzi neutrálne jedlá... može sa teda kombinovať aj s bielkovinami aj so sacharidmi...

delenastrava

Oddelená strava = potraviny obsahujúce prevažne bielkoviny a potraviny obsahujúce prevažne sacharidy sa trávia oddelene. Zmyslom a cieľom je vniesť určitý poriadok do nášho trávenia. Jedlá sú navzájom harmonicky zladené, aby sa tráviace orgány pri dennom rozkladaní potravín nadmerne nenamáhali. V skratke to znamená oddelovať bielkoviny od sacharidov.
Hlavné skupiny jedál poznáme tri:
1. Bielkoviny pr. všetky druhy mäsa, všetky výrobky zo sóje (ako náterierky na chlieb alebo napr. syr tofu), varen0 rajčiaky (aj z konzervy), nápoje (pr. ovocn0 čaje, vína...), vajcia, mlieko, všetky druhy syrov s najviac 50% tuku v sušine, všetko drobné ovocie (okrem čučoriedok), všetko jadrové ovocie (okrem sypkých jabĺk), všetky citrusové plody (pomaranče, citróny...), všetky exotické druhy ovocia (pr. mango, kiwi, melón...)
2. Neutrálne jedlá = tieto potraviny nerušia trávenie ani bielkovín, ani sacharidov a môžeme ich miešať s oboma skupinami
pr.: všetky kvasené mliečne výrobky (tvaroh, jogurt, kyslá a sladká smotana...), všetky tuky (pr. oleje), všetky druhy syrov s najmenej 60% t.v.s avšetky biele syry (ako mozzarela, ovčí, kozí...), surové mäso, zelenina, bylinky, korenia, orechy a semená, čučoriedky, olivy, žĺtok, liehoviny, želatínové prostriedky...
3. Sacharidy : všetky druhy obilnín (špalda, pšenica, ovos, raž, jačmen, proso, kukurica, ryža - a výrobky z nich ako napr. chlieb), pohánka, tieto druhy zeleniny a ovocia: zemiaky, kel, čierna reďkev, banány, datle, figy a sladké sypké jablká, med, javorový sirup, hrušková a jablková šťava, prášok do pečiva a pod.

A teraz rozpis dávok:

RANAJKY : môžeme zvoliť medzi sacharidovým alebo bielkovinovým jedlom
pr. na sacharidové jedlo: celozrnný chlieb, potretý maslom k tomu napr. saláma, syr, alebo musli
pr. na bielkoviné jedlo:2 vajcia ako praženicu a k tomu rajčiaky, uhorky, papriku alebo inú neutrálnu zeleninu, ale ZIADNY chlieb

DESIATA: 200g sezónneho ovocia (ale okrem banánov), alebo nejaký mliečny výrobok

OBED: môžeme zvoliť medzi bielkovinovým a sacharidovým jedlom
pr. na bielkovinové jedlo: 100-150g mäsa, alebo rýb, alebo vajcia, alebo 80g varenej údeniny a k tomu 4OOg zeleniny a šalátu
pr. na sacharidové jedlo: 50g obilnín, alebo 50g prírodnej ryže, alebo 50g cestovín, alebo 200gzemiakov a k tomu 400g zeleniny a šalátu

OLOVRANT: po 15. hodine sa z ovocia môže jesť iba banán, alebo napr. musli, alebo 2-3 kusy pečiva, alebo jogurt...

VECERA: tú by sme mali zvoliť zo sacharidov, sú lahšie strávielné a pred spaním nezaťažia žalúdok tak veľmi, ako bielkoviny
pr. na sacharidové jedlo: 50g obilnín, alebo 100g chleba, alebo 50g prírpdnej ryže, alebo 50g celozrnných cestovín, alebo 200g zemiakov a k tomu 400g zeleniny a šalátu, 30-50g neutrálnych jedál