Stitna zlaza

igris

pre masti,
vcera si sa pytala ci nemas poruchu stitnej , prejavy su rozne, ani ja som nevedela konkretne ze mam problem , dosli mi na to nahodou vramci preventivnej kontroly, vyslo mi to z krvy mimo normal, ak mas podozrenie tak o to poziadaj doktorku, na preventivku mas narok raz do roka, myslim si:), syn nemal skoro ziadne priznaky , len nam endokrinologicka odporucila vysetrenie, nakolko sa to vyskytuje u mna aj mojho otca, tiez to bol len odber u detskej doktorky

masti

ahoj lubka, skus sa pozriet na toto forum,klikni choroby vseobecne a tam je tema, ako sa da zit bez stitnej zlazy, napisala to Hela a su tam aj dobre rady a postrehy, skus precitat prip, sa hely na to spytat, ja osobne s tym nemam skusenosti,ale moja mamicka tuto operaciu absolvovala, uziva spominany eutyrox, po operacii sice boli urcite komplikacie ale co sa tyka stitnej zlazy tak sa stav zlepsil, ze vraj ju mala az taku velku, ze jej skoro rezali hrudny kos, zlepsilo sa jej dychanie a dokonca problemy so srdcom.

lubka

Želám pekný deň. Chcela by som sa dozvedieť niečo o úplnom odstránení štítnej žľazy či to už niekto absolvoval. A ako po operácii si nažíva?

deny

Ja beriem Euthyrox už 15 rokov po operácii a je blbosť, že sa z neho priberá. Keď tak, len z prejedania.
A ešte k tej nemocnici L. Dérera.
Nikdy viac, stálo ma to skoro život...

igris

strava na ktoru si treba davat pozor: surova kapusta, okruhlica, kvaka, arasidy, horcica/ nazyvaju sa strumigeny a narusaju schopnost organizmu vyuzivat jod na tvorbu hormonov stitnej zlaze. Ak sa nekonzumuju v nadmernom mnozstve nemaju velky vyznam, ovplyvnuju vznik strumy, len ak je nedostatocny prisun jodu

igris

beyhan,
ako casto cvicis tych tybetanov ? co by som za to dala keby som sa zbavila vsetkych sprievodnych priznakov :(, euthyrox beriem poctivo nalacno, a vysledky mam v norme, cvicim pravidelne ale toto som este neskusala :)

beyhan

na zníženú funkciu štítnej žlazy skús cvičiť 5 tibeťanov. Možno sa budeš smiať, ale aj ja som chora na štítnu žľazu a užívam Euthyrox. Sú to skvelé cviky a ešte budeš aj plná elánu. Mne to pomohlo!!!!!Za vyskúšanie nič nedáš a čsu ti to tiež moc nezaberie.Hlavne dávaj pozor, aby si to správne cvičila. 2 cviky sú presne na zníženú funkciu štítnej žlazy. No musíš ich cvičiť postupne a vždy všetkych 5.

marfuška

Mi.li, len sa chcem opytat,aké problémy Ti sposobuje kapusta. U nás ju máme dost často na jedálnom lístku, hlavne kyslú, ale nepocitujem,že by mi robila nejaké problémy.Akurát som sa len docítala, že kapusta može zaprícinit problémy so št.zlazou, lebo vraj odoberá organizmu selén.

mi.li

Otazka:
Da sa stav pri hypotyreoze[znizenej funkcii stitnej zlazy] zlepsit aj stravou,alebo treba brat len lieky?

Odpoved:
Liek obsahuje ucinnu latku Levothyroxinum natricum a nie je mi znama potravina, ktora by ho obsahovala alebo nahradzovala.

Stravou sa da dosiahnut precistenie organizmu a stabilizacia hmotnosti. Niektore potraviny skor sposobuju zhorsenie vzniknuteho stavu.

Spravnou zivotospravou -dostatok pohybu na cerstvom vzduchu a zaujimave cinnosti na odvedenie pozornosti od choroby- sa da dosiahnut celkova vysoka kvalita zivota ktoru choroba novplyvnuje.

mi.li

Ahoj, problemy mam 10 rokov a presiel som vsetkymi stadiami.
Odpovede na niektore diskutovane otazky:
* Euthyrox a L-Thyroxin obsahuju rovnaku liecivu latku (Levothyroxinum natricum) ale su od roznych vyrobcov. Skor zalezi na tom ktory obchodny zastupca ma lepsie podchytenu pani doktorku.
* Viacere hormony v tele sa ovplyvnuju navzajom. Zazil som situaciu kedy mi vypovedalo vstrebavanie vitaminu B12 cez zaludok a problem sa stitnou zlazou sa mi zhorsil velmi rapidne pocas niekolkych tyzdnov. Zlyhala mi tvorba cervenych krviniek a telo nemalo dostatok kyslika a zeleza. Stratil som imunitu, bol som stale chory a zacal som mat velke afty v ustach. Po vylieceni krvotvorby sa mi situacia stabilizovala.
* Pocity tepla a zimy. Pri znizenej funkcii stitnej zlazy NAJCASTEJSIE mas pocit chladu aj ked ostatnym je prijemne teplo a pri zvysenej je to naopak. Suvisi to s regulaciou vydaja energie, za ktoru je stitna zlaza popri inych aktivitach zodpovedna. Navaly tepla a zimy, pripadne ich prudke striedanie, mozu znamenat prilis vysoku davku Levothyroxinum-u. Moze sa stat ze stitna zlaza obcas funguje a vtedy ta vlastne "predavkuje" ak beries rovnaku davku lieku cely cas.
* Potraviny. Nerobi mi dobre kapusta a mrkva. Ostatne ktore su tu uvedene som nikdy nezjedol v mnozstve, ktore by mi sposobilo problemy.
* Priberanie/chudnutie. Nemem tento problem ale davam si pozor na objem jedla a vynechavam prilohy. Dari sa mi drzat si skoro rovnaku hmotnost dlhodobo /+-2kg/