Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

bianka117

KUpila som ju cez www.pomocky.sk, ale priznám sa že som na nej tiez nevydržala sediet. Som po operácii skoro 6rokov. V praci som vydržala "sedieť" 3dni a myslela som ze skončim.Začala som stáť, s tým že si sadnem na obede, v autobusy, a občas teda ked treba.A je to omnoho lepšie, nedokážem vydržať sedieť ani na stoličke-kľakačke, ani fit lopte.Vrazila som uz do toho tolko penazí, ale to státie bolo asi najlacnejšie a najefektívnejšie:).Naposledy v kupeloch ma naučili cvičit v lahu na chrbte s loptou podloženou pod nohami, takže tú jedinú využívam.Inak lutujem všetkých "čerstvých" moriacich sa po operácii. Ja som 2 roky po nej mala najťažšie roky môjho života. Tolko bolesti neprežije ani 1000ľudí dohromady.

Jirko

Nanenka,
McKenzieho cviky Ti najlepsie vysvetlia v Ziline u MUDr.Kotrbancovej - je to centrala na SK. Napisem Ti kontakt-su velmi rychli na odpoved a poradenstvo.
e-mail: m.kotrbancova@gmail.com, mob:0903-944-371.
Ak mas moznost si zohnat knihu JOGA, od M.Polaška z roku 1988, je tam uplne vsetko na chrbticu, super cviky+popis /dostat ju na internete 2.5,-Eur/. Vsetky cviky na chrbticu pochadzaju z Jogy, aj McKenzieho, rehabil.cviky v nemocnici a pod., tam to uvidis!

Nanenka

malaanka

Viem, že Dafné ide do Bojníc. Tak tiež čakám čo napíše :-). V Turčiansky Tepliciach som bola v auguste na týždeň ako samoplatca, pretože som sa chcela stretnúť s ľuďmi, ktorí majú problémy s chrbticou a mala som to celkom blízko. Poviem Ti pravdu, bola som veľmi spokojná so službami, procedúrami, prístupom atď. Čo mne osobne tam chýbalo, tak to boli McKenzieho cviky, ktoré by som sa rada naučila, pretože ževraj je sú to výborné cvičenia. Odporúčania od známych, ktorí to absolvovali. Ale inak nemôžem nič vytknúť.
Čo som tam stretla ľudí a mala som možnosť s nimi sa rozprávať, tak mi asi 95% odporúčalo Dudince vzhľadom na kvalitu vody, ktorá ževraj má naozaj vynikajúci účinok na chrbticu a pohybové ústrojenstvo. A dokonca sú tam aj McKenzieho cviky, je to nadštandardná procedúra, ale určite ju chcem absolvovať. Si to musím overiť ešte pre istotu, aby to nebolo uvedené len na web-stránke.
Malaanka, viem, že si vnútorne určite pozitívne naladená a tá ľavá noha sa časom spamätá. Verím, že tomu pomôžu aj rehabilitácie. A čo je ale super, že nemusíš brať lieky od bolesti, však to bol tiež jedným zo zámerov operácie.
Ja tiež s milkou3 súcitím, pretože nemať oporu v svojich lekároch, tak to je doslova deprimujúce. Človek má až obavu potom k ním ísť.

Viktoria3
Dosť ťažko sa mi to vysvetľuje, čo mi bolo povedané, pretože som to mala nakreslené od lekára a k tomu aj tá maketa chrbtice ako mi to vysvetľoval :-). Ale ak by som to mala zhrnúť, tak sa jedná o sklon a tlak chrbtice, keď sedíš na tej klinovej podložke. A my by sme mali mať aj chrbát opretý o stoličku. Takže asi tak v skratke. Ku Tvojej otázke, či mám na mysli tú podložku od spomínanej spoločnosti, neviem, pretože som mala vytlačený obrázok z netu klinovej podložky, keď som bola u lekára a neviem aká to bola firma. Mne sa vtedy skôr jednalo o celkovo klinovú podložku.
Je to ale každého rozhodnutie, aké pomôcky využije. Ja si dám poradiť od svojho lekára určite, pretože zatiaľ čo my odporúčal, naordinoval, tak vždy to bolo úspešné. A tá fit lopta... som písala, že to budem musieť kombinovať v práci so sedením na normálnej stoličke a státím. Viem, že to nie je na sedenie počas pracovnej doby. Ale zvládneme to, len kým pôjdem do práce, tak to ešte bude pár mesiacov :-). Ešte ma čaká dosť veľa – dúfam, že len pokrokov, ale aj rehabilitácia.
Viem, že každý z nás sa snaží nájsť nejaké pomôcky, ktoré by mu napomohli udržať si, príp. zlepšiť zdravotný stav. Preto som ja zvolila postup, že som išla asi s 5 obrázkami rôznych pomôcok k lekárovi :-)

pre všetkých:
Bol niekto z Vás v kúpeľoch Dudinciach po operácii platničiek? Ak áno, bude vďačná za Vaše názory, skúsenosti. Ďakujem pekne.

Roolie

Bosco,

Ty mas vzdy take dobre tipy :) Len preco su tie veci pre nas take drahe? Sakra ...
A Ty mas aj taku podlozku ma sedenie? Naois svoje skusenosti s tym prosim. Dakujem Ti.

Vsetkym:
Ak vsetko pojde hladko, tak Milka3 bude mat buduci tyzden v rukach ziadanku na MR. Moj lekar s tym nemal problem.

Viktoria 3

Nanenka
Ako zle vplýva tá klínová na chrbticu? Máš na mysli konkrétne tú od spol. Sissel 2v1?
Fit lopta je vraj vhodná len na polovicu času z pracovného fondu.

Viktoria 3

Ostatní
Ani ja neviem ako tá klínová podložka 2v1 vplýva podľa rád lekára na chrbticu. Môj lekár o tejto firme nevie. No rozmýšľam nad iným, ako môže pasovať na všetky zadky. Ja mám 50kg, zadok kostnatý, môj manžel ešte raz toľko aj hmotnosťou aj objemom. Veď tie tvarované časti nesadnú. Mohol by sa niekto ozvať, kto má s tým skúsenosti.

malaanka

nanenka
ešte som sa nerozhodla,kde pôjdem do kúpeľov.uvažujem o Turčianskych Tepliciach,Bojniciach.Dafne ide teraz v januári do Bojníc,tak nám potom napíše ako je tam.
Teraz je priateľka s manželom v Rajeckých Tepliciach a chváli si to.Takže sa neviem rozhodnúť.
Na rehab.by som aj ja chodila najradšej amb.,ale teraz to u mňa neprichádza do úvahy,pretože stále mám necitlivú ľavú stranu.Ja bývam len jeden a pol km od nemocnice-to by mi sanitku nedali.
Veľmi sa teším,že robíš také pokroky.
Ja sa už tiež mám lepšie,nemusím brať lieky od bolesti a hranica necitlivosti sa,síce len po milimetroch,ale predsa len posúva nižšie.
Na budúci týždeň idem na kontrolu k neurologičke,potom k neurochirurgovi a potom na k reh.lekárke.
Veľmi mi je ľúto Milky3,že pri svojich problémoch,nemá oporu v lekároch.
Pre všetkých
prajem nám,aby sa náš stav už len zlepšoval a mohli sme si odovzdávať len samé dobré správy a rady.

Nanenka

malaanka

Možnože by som mohla absolvovať rehab. formou hospitalizácie, ale najbližšie rehab. oddelenie (nie ambulanciu) mám cca 50 km. A poviem Ti pravdu, že cviky, ktoré mi dala rehabilitačná sestrička v nemocnici kde ma operovali cvičievam poctivo a naozaj to má účinok. A čo ma moc „neteší“ na tej reh. formou hospitalizácie je to, že by som bola v nemocnici a to strašne na mňa negatívne vplýva. Vieš, už keď som sa ako-tak dala dokopy a vidieť naozaj u mňa pokroky (dúfam, že to nezakríknem), tak by som sa tam psychicky ubíjala, v rámci voľného času. Preto verím, že sa to ešte zlepší a budem schopná, za tie cca 3 týždne možné rehabilitovať sa ambulantne. Tak ma bude voziť v leže sanitka. To zvládnem, však do nemocnice, kam chodievam na kontrolu to mám 1,5 hod. tam a potom späť a to som zvládla v horšom stave ako som teraz.
A keď sa to bude zlepšovať, tak verím, že mi kúpele k tomu dopomôžu. Ty kam plánuješ ísť do kúpeľov?

ostatní:

Ja som sa informovala u svojho lekára ohľadom nejakých zdravotných pomôcok (napr. klin, kľakosed, atď.) Odporúčanie bolo, keď sa to dá do „normálu“ tak striedať sedenie na fit lopte. Mne sa tiež páčil ten „klin“, ale keď mi bolo vysvetlené cez maketu chrbtice ako to bude vplývať na chrbticu, tak som to uznala, že to bude asi naozaj tak. Ale to len hovorím z vlastnej skúsenosti. A to mám taktiež sedavé zamestnanie, takže si hľadám rôzne spôsoby, ako by som mohla zabrániť dlhému sedeniu. Budem pracovať na PC aj v stoji, čo už. A takto to striedať. Čo iné nám zostáva. Ale zvládneme to. Držíme si navzájom prsty a podporujeme sa a to je veľké plus aj tejto stránky.

Viktoria 3

Bosco
Ďakujem, že mi odpovedáte. Dnes som na tomto fóre prvýkrát a som milo prekvapená. Aj ja sa naozaj pohrávam z myšlienkou, že tam pôjdem. Je to síce ďaleko. Bojím sa, že som teraz očarená, vyzerá to byť kvalitná a v zahraničí predávaná značka, no kde mám istotu, že mi to aj bude vyhovovať. Na jedno posadenie sa to nezistím. Mám zálusk aj o fit loptu a podložku... uvidím.Keby mal fakt niekto skúsenosť s týmto výrobkom... Vyspím sa na to. Teraz aj tak maródujem, nemôžem ísť nikam.A kupovať niečo cez net a potom to vrátiť? Nechám to tak. ďakujem