Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Bosco

Ahojte platničkári,
1.4.2012 to bol presne rok, čo ma prijali do nemocnice s parézou ľavej dolnej končatiny. Za ten rok som vyskúšal takmer všetky konzervatívne spôsoby liečby. O niektoré skúsenosti som sa podelil aj na tomto fóre. Na odporučenie primára neurológie som bol včera prvý krát u fyzioterapeutičky. Niektoré jej tvrdenia boli pre mňa prekvapením, ale všetko čo hovorila malo svoju logiku. Môj problém je teraz v tom že svalstvo, ktoré má držať chrbticu nie je dostatočne pevné. Stavce a platničky sa mi hýbu a tlačia na nervové korene. Ani sa nečudujem po roku nič nerobenia, žiadny šport, žiadna namáhavá práca. Hovoril som jej, že niekedy cvičím cviky, ktoré ma naučili v kúpeľoch a na rehabilitáciách. Keď som jej ich ukazoval, povedala mi pri každom cviku, prečo nie je vhodný pre mňa, vrátane McKenzieho cvikov. Záver bol taký, že mám ihneď skončiť s týmto typom cvičení, lebo môj stav len zhoršujú. Ešte že som ich necvičil poctivo hodinu každý deň, ako mi odporúčali. Pýtal som sa jej čo hovorí na kúpele. Povedala mi že kúpele sú najlepšie pre zdravých ľudí, ako prevencia. Na herniu nie je vhodná teplá voda, ak teplo tak len suché. Pôsobenie teplej vody uvoľňuje svalstvo a my ho musíme naopak posilniť. Pozeral som ako puk, lebo podľa nej som robil posledného pol roka všetko opačne. Hovorila, že najhoršie v kúpeľoch sú skupinové cvičenia s čím súhlasím. Moja osobná skúsenosť po kúpeľoch sa mi noha zlepšila, ale mám problém so sedením a občas ma bolí okrem ľavej aj pravá noha. Asi bude niečo na tom pravdy, lebo pred dvomi týždňami som chodil do kúpeľného bazéna v Kováčovej a musel som po 6 dňoch prestať, lebo sa mi stav zhoršoval. Ja to beriem tak, že v kúpeľoch bolo super a oddýchol som si hlavne po psychickej stránke. Veď to je predsa tiež dôležité nie? Pýtal som sa čo hovorí na operáciu. Keď pozrela popis MR povedala, že z dlhodobého hľadiska pri mojej diagnóze by mi to nepomohlo. Ak napravíme operáciou jednu časť chrbtice skôr či neskôr sa rovnaký problém objaví na inom najslabšom mieste. Ukázal som jej aj video, z naprávania môjho chrbta. Musím povedať, že zatiaľ to bol jediný človek, ktorý to vedel popísať, čo lekár na videu robil. Hovorila, že v prvom rade je potrebný maximálny cit v rukách, že to sa naučiť nedá a takých ľudí na svete nie je veľa. Bola prekvapená, že po paréze nohy som sa zatiaľ dostal do takéhoto dobrého stavu. Ale zároveň povedala, že tri roky môžem byť OK a potom sa stačí pošmyknúť a som tam, kde predtým.
Potom mi vysvetlila, že hlavným cieľom mojich návštev má byť posilnenie svalstva, v okolí chrbtice, ktoré má zabrániť pohybu platničiek a tlaku na nervové korene. Včera som u nej nerobil nič iné len som ležal na chrbte s pokrčenými nohami a špeciálnymi niekoľko milimetrovými pohybmi v oblasti panvy som zapájal do činnosti svalstvo okolo chrbtice a tým zväčšoval medzistavcový priestor. Mne to pripadalo, ako keby som nič nerobil, ale vraj som to cvičil na prvý krát celkom dobre. Nedá sa to ani popísať, ona položila ruky pod panvu a robila cviky so mnou. Žiadne dvíhanie panvy len milimetrový horizontálny pohyb chrbtice smerom ku chodidlám a späť. Z vonku nebolo vidno nič, len som robil milimetrové pohyby stavcov. Každé cvičenie bude trvať cca 1 hodinu a budem cvičiť maximálne dva cviky, ktoré budem potom celý týždeň doma opakovať. To sa mi celkom pozdáva, viac by som si ani nezapamätal :-). Na záver sme ešte prebrali správne držanie tela. Odporučila mi túto knihu www.vydavatel.sk Keď sa ma opýtala čo robím a ako spávam, tak nebola nadšená. Keď už spávam na bruchu, tak by som mal mať pod bruchom podložený vankúš. Najzdravšie spanie je však na chrbte. Povedala, že ak posilním svalstvo, tak potom to nebude problém. To že robím na notebooku v stoji je tiež zle. Jedna vec je, že ak budem celý deň len stáť môžem dostať kŕčové žily a ďalšia vec, že ak budem mať celý deň sklonenú hlavu a pozerať na obrazovku netebooku prídem o krčnú chrbticu. Mám si pripojiť externú klávesnicu, externý monitor dať do výšky očí, a myš napravo od tela, nesmiem ruku držať pred sebou na joysticku noteboolu. Tak od dnešného dňa mením taktiku a začínam znova.

dafne

Ahoj Miro, no vidíš, aj ja som sa bála, mala som ten istý pocit ako ty...mne začalo byť lepšie asi po 2 týždnoch v kupeľoch...tiež som behala po schodoch na 3 poschodie...kríže ma vôbec neboleli, až som si myslela,že čo tu robím...jediné kolená som cítila strašne, ale to ich mám asi porušené a k tomu ešte naša diagnoza, tak v spojení oboch sa to ukázalo v plnej paráde, až som si myslela,že som na liečení s kolenami a nie z chrbticou....prajem Ti,aby Ti to vydržalo čo najdlhšie...
...ja už pracujem od 01.03., čítam každý deň Vaše príspevky a potichučky si hovorím (aby som to nezariekla),že som mala asi veľké šťastie,pretože sa zatiaľ cítim fajn, ani kríže ma nebolia...pracujem v kancelárii, čiže sedavé zamestnanie..a v práci strašne veľa vstávam zo stoličky...až mi to niekedy nepríde,že mám sedavé zamestnanie...tak Vám všetkým prajem,aby Vám bolesti čo najskôr prešli...aby ste verili,že všetko bude ok...ja len dúfam,že mi to vydrží čo najdlhšie...všetkých Vás pozdravujem :-))))

miro70

Ahojte.......
až teraz na liečení zisťujem čoho všetkého som sa bál a úplne zbytočne...bicyklovanie, masáže, teplá voda, ležanie vo vani...nič sa nestalo všetko v pohode...úplne vážne som tu desiaty deň a fakt je mi lepšie, na piate poschodie behám pešo niekoľkokrát denne... a to som premýšľal či ísť na liečenie

Viktoria 3

Roolie ... ja sa ozónu nebránim, len skúšam odporúčania lekára.. skúsiť rehabilitácie, cvičenie,... a ak po pol roku nepocítim zlepšenie, tak potom ísť na ozón. Bolesti mám vyše roka, no vždy verím, že niečo nové pomôže. Môj manžel ma rovno posielal na ozón.. uvidíme. Mám aj koxatrózu bed. klbov, a to SM-cvičenie mi môže pravdepodobne pomôcť.

Roolie

Malaanka,

nehlad na druhych, kto si co mysli a nehanbi sa. Ty si TY a nikto nepreziva to, co TY. Vozicek nie je hanba, a verim tomu, ze Ta nebude sprevadzat do konca zivota. Je super, ze mamina ide s Tebou, ze je pri Tebe, co ja by som za to dala, keby som mohla ja ist takto s mojou mamou, aj keby isla ona s vozickom. Moja mama nechodi uz 12 rokov ... je na vozicku. A vytrepat ju von so schodolezom, lebo od vytahu je dolu k brane 10 schodov, tak to vie jedine jej kamaratka, lebo schodolez vazi 80kg a mama dalsich 70kg. Dolezite je, ze vies chodit, aj ked s vozickom. Viem, ze pohlady ludi niekedy nie su prijemne, ale mne by boli cudzi ludia ukradnuti, oni so mnou neziju a nezdielaju moj osud a problemy...
O lieceni uvazujem, ano, len ja mozem az od 23.5.12 lebo ja este aj studujem dialkovo a teraz 16.4. mam pisomne skusky a 23.5.12 mam ustne. Ale keby som tam mohla ist s Tebou bolo by to super! :)

Milka3 - sokovala si ma ... nechces vyskusat este ten ozon? hm?
Ak bude najhorsie, pridem za Tebou do nemocnice. Je mi to hrozne luto, ze Ti to nepomohlo ... Ja verim OZONU! Vyskusaj to este prosim.

Viktoria 3 aj Tebe odporucam vyskusat ozon. Cviky su fajn, ale myslim, ze kombinaciou viacerych faktorov sa moze stav ovela zlepsit. Mne ozon velmi pomohol.

Viktoria 3

Nečakane idem zajtra na týždeň do nemocnice kvôli učeniu sa SM-cvičenie. Verím, že ten strávený čas bez rodiny práve na Veľkú noc, nebude zbytočný.
Bosco... aj ja mám už tú klínovú podložku 2v1. Sedí sa na nej fajn, fakt je to iné držanie tela... o týždeň si ju začnem poriadne užívať.
Želám Vám všetkým peknú Veľkú noc...hlavne zdravú :)

Viktoria 3

malaanka. Chápem, že normálne človek od operácie očakáva zlepšenie. Veď načo by sa inak dával operovať ???? Isto to nie je jednoduché zistenie, že ti je aj tak na figu a na nič... OČAKÁVANÉ JE LEPŠIE AKO PREŽITÉ .. ha-ha. Pekný deň.

malaanka

Bosco,Viktoria3
ďakujem vám za povzbudenie a Bosco aj za ti video.
Ja veľmi dobre viem,že sú na tom viacerí oveľa horšie,len som dúfala,že keď budem mať po operácii,tak to už bude dobre.
Ja sa s tým vyrovnám,len potrebujem čas.
Veľmi mi pomáha aj toto fórum a vaše povzbudenia.
Prajem pekný deň.

Bosco

Malaanka – pozri sa na tohto človeka. www.youtube.com Vystupuje po celom svete a dodáva silu miliónom ľudí. Zhodou okolností, keď som bol vlani na Taiwane, mal tam niekoľko prednášok, ale boli beznádejne vypredané. V porovnaní s ním sú naše problémy zanedbateľné. To, že si začala chodiť s mamou je OK. Určite bola s tebou aj pri tvojich prvých krokoch v živote, ale teraz už musíš začať chodiť sama. Ukáž ľuďom v okolí, svoje pokroky. Určite ti budú držať palce.