trávenie

pišta

gigia, ide o komplex krokov. Niektore som naznacil.
.
Dolezite je aj to, co nerobit.
Dokonca velmi dolezite.
.
Lebo telo ma tendenciu sa uzdravovat - same. Ak mu v tom neprekazame.
.
Prosim, neber to ako vycitku, ved je urcite v tvojom prvotnom zaujme sa uzdravit.
Budeme pokracovat zajtra, dobre? Vies, unava sada na viecka.
Ale jedna dobra sprava pre teba na zaver - bude lepsse : ) Priroda je na tvojej strane : )))

gigia

Ahoj Pišta!
Jasne že ideme pokračovať. Urobím všetko čo povieš. pre mňa bude odmenou aj to, keď ma aspoň dve hodiny nebude nič bolieť. Je to totiž strašné utrpenie a navyše, keď vieš, že s tým nemôžeš robiť. a ešte, teraz ako tak, ale čo v škole? Od kedy mám tieto problémy tak sa aj môj prospech v škole zhoršil, lebo sa nemôžem na nič sústrediť, aj keď sa snažím. Jednoducho to nejde.
Takže, čo mám robiť?

pišta

.
- Prestávky medzi jedlami – proste nejesť NIČ, nezobkať medzi jedlami, V opačnom prípade sa do natrávenej potravy dostane nová. Pôvodná sa „zdrží“ trávením novej potravy, no a nová sa bude horšie tráviť, lebo jej bude v tom prekážať staršia potrava.
Toto sú približné časy trávenia základných druhov potravín:
- ovocie (15 min (melon) až 45 min (banán)
- zelenia, čistá surová - cca 2 hod
- zeleninový šalát s tofu, fazuľou – do 3 hodín
- zeleninový šalát s mäsom : 3-4 hodiny
- varené jedlo všeobecne, poliveky, zemiaky...: okolo 3 hodiny
- mäso+zemiaky, ryža... 3-4 hodiny
- polievka+mäso+zemiaky+koláčik, aj okolo 5 hodín a viac!!!

Pitie tekutín:
- ľadové, veľmi studené a veľmi horúce poškodzujú sliznicu žalúdka, úplne jednoznačne
- pol hodiny pred jedlom a najmenje hodinu po jedle – nepiť nič. Keď už, bylinný čaj, po troche. Inka sa naruší proces trávenia
.
Kombinácia jedál
- ovocie iba sólo, nikdy nie po predchádzajúcom obilovinom jedle
- bielkoviny čo najmenej kombinovať so škrobmi (mäso + zemiaky, mäso + ryža,... radšej pomenej
- so zeleninou sa môžu bielkoviny - mäso, sója...
- ...
(o tomto je celá téma, prečítaj si...
www.zdravie.sk
.
Tak neviem, Gigia, či teda ideme pokračovať, hm? :)

pišta

Gigia, strava je liek alebo aj jed. Ochorenie žalúdka sa dá preto podporiť prirodzenými liekmi – stravou. Ak budeš chcieť, postupne sa môžeme spolu prepracovať ďalej.
Moje doporučenia, samozrejme, nenahrádzajú lekársku starostlivosť.
Predtým ako môžeme viac diskutovať o jedálničku, posielam ti zopár informácii o stravovaní vôbec.
Sliznica pri takýchto ochorenich je zapálená, nefunguje dobre. To asi vieš. Takže jedno z prvých doporučení je šetriť ju.
- dobre zadeliť prestávky medzi jedlami. Žiadne „zobkanie. Potrava sa musí ÚPLNE vstrebať do tenkého čreva. ÚPLNE. Toto je úplne prvoradá podmienka správne fungujúceho žalúdku
- s tým súvisí viacero vecí: prestávky medzi jedlami, pitie tekutín, kombinácia jedál

pišta

Ahoj, Gigia :)
K tvojmu jedálničku:
- všeobecne zodpovedá kus šetriacej diéte a vidieť na ňom premyslený prístup
- z pohľadu tvojich problémov vidím tam viac škrobových jedál, ktoré naše telo až tak dobre nevie spracovávať – rožok, zemiaky, ryža. 3-4 denne škrobové jedlo by som napísal, že je veľa
- daj prednosť ryži oproti zemiakom, zemiaky obsahujú solamín, ktorý až tak žalúdku neprospieva
- ovsené vločky majú veľa vitamínov radu B. Aj keď sú upravené, ovos je vo všeobecnosti kus dráždivý pre sliznicu žalúdka - zbytky ostrých častí zrna ovsa...Neskúsiť niečo iné?
- Banán alebo jablko, obidve sa mi vidia výborné – pre trávenie všeobecne, jabĺčko zlepšuje navyše peristaltiku čriev, cukry sa z nich uvoľňujú postupne.. skrátka fajn!
- Na olovrant nekombinuje detskú výživu a rožok. Určite nie. Spolu kysnú! V žalúdku aj v tenkom čreve. Určite sa treba vyhýbať jedlám, ktoré kysnú!
- Časté pitie minerálok je lepšie nahradiť bylinnými čajmi. Lucka sa mi ale vidí lepšia ako Fatra. Výborný čaj s hojivými účinkami na sliznicu je obyčajná šalvia. Výborný!!!. Potom je dobrý harmanček na celú tráviacu sústavu, včetne čriev. Vylučovanie tráviacich štiav ďalej podporuje mäta a ľubovník bodkovaný. Čaje sa pijú vlažné, alebo slabunko teplé

gigia

Ahoj Pišta!
Tak ja to teda skúsim.
Na raňajky 1-2,3rožky s maslom, alebo syrom.
Na desiatu- banán, alebo jablko
Na obed- kuracie mäso so zemiakmi, alebo
ryžou.
Na olovrant- detskú výživu, rožok so
šunkou.
Na večeru- ovsené vložky.
pomedzi to vypijem za deň asi 2-3l vody. Pijem poväčšine nesladené minerálky, ako sú Fatra, Lucka.
Čo si o tom myslíš?

gigia

Nemáš za čo! Veď sme spolu na jednej lodi no nie(-:
s tým gastrom ti pomôžem, aspoň sa budem snažiť. Ja mám ísť do Martina teraz v septembri. Vysvetlím dr. o čo ide a zájdem tam aj za dr Čiljakovou a uvidí sa čo sa s tým da urobiť. oni sú totiž všetko pediatri, ale verím, že nám pomôžu. Veď nie si ani prvá, ani posledná. a na vyše tam pri gastre uspávjú aj dospelých. Len sa prosím ťa neboj. Ja viem, ľahko sa to hovorí, ale uvidíš, ani sa nenazdáš a budeme mať po tom. OBE!!!
Pokiaľ by bolo možne, bolo by dobré, keby si mi nechala e mail, až sa ti môžem ozvať(-: