trávenie

pišta

Tinka, bravčové, hovädzie a baranie je najťažšie straviteľné, + ešte didivna. Takže gratulujem za správne rozhodnutie. :)
Úprava trávenia je beh "na dlhé trate". Ale ja tak najdôležitejší je prvý krok. Asi si ho už spravila : ))

gigia

Nemýliš sa. Doktorka domňa pchá akurát lieky. Keď to nepomohlo, tak mi dala ATB.
Inač nič o diete nebolo ani slovo. Povedala mi akurát, že sa to bude riešiť operačnou cestou.

tina

Ahoj Pišta, je mi jasne, ze aj ine povinnosti su :-)) ja len tak preventivne :-)). Tak a teraz vazne, urcite vyskusam, v podstate musim dodrziavat delenu stravu, ak som to spravne pochopila a to by som mohla vyskusat, urcite to stoji za to :-). Dakujem za vsetko, snad mi uz bude lepsie. Musim poznamenat, ze hned ako som vynechala bravcove a hovädzie mäso, cítim pokrok este mi nebolo zle :-). Pekny vecer prajem

gigia

Ahoj Pišta!
O takej hladovke som ešte ani nepočula, ani neviem čo to je.možno by sa mi aj nejaká hladovka hodila. Možno by som nemala aspoň jeden deň bolesti.
Jedine čo som mala bolo probo fix, inač nič.

pišta

Ahoj, Tinka.
Sme tu, ale vieš, iné povinnosti...
Pri semi vegetariánstve skús dodržať jednu zásadnú vec – oddeľuj mäso od škrobových potravín – pečivo, chlieb, knedle, ryža, zemiaky, kukurica.
Potom jednoznačne tráci lepšie a pankreas nemá „záberák“.
VZHNI sa všetkým náročnejším úpravám jedál – vyprážanie (aj karfiolu), fritovanie, pečenie, grilovanie.
POZOR NA SPÁLENÝ TUK!
Parádna najparádnejšia je príprava na pare (to ale s mäskom nepôjde :).
Vylúč, ak sa ti dá, alebo aspoň výrazne obmedz biely cukor – cukor ako taký, sladkosti (!!!), príliš často príliš sladké ovocie.
Oddeľuj stravu. Pre pankreas je najhoršie kombinácia potravín, pri ktorých musí usilovne makať. Napr. zemiaky s mäsom (bielkoviny, škrob, tuky) + nedeľný koláčik (cukry). Aj obyčajný maslový biely chlieb s marmeládou sa nehodí!
Vyzerá to drasťárčina, ale nakoniec je to – zvyk.
Odpozorované zo života aj z kníh – ľudia, ktorí sú zdraví a dožívajú sa vysokého veku majú okrem iného jednoduchú stravu.
Zmeniť stravovacie zvyklosti – to chce čas, dobrú motiváciu.
Oboje, myslím, Tinka, máš „v talóne“, takže : )))

tina

halooo, kde ste sa vsetci stratili, ja som sa rozhodla, ze idem vysksat semi vegetarianstvo, cize idem vylucit zo stravy mäso okrem hydiny a ryby. Tak mi drzte palce, aby mi to vyslo :-))

pišta

Ahoj, Tinka.
Pankreas produkuje niekolko enzymov, ktore idu do dvanstornika, zaciatku tenkeho creva.
Trypsin - na bielkoviny, lipazu na tuky, amylazu na skroby a znamy inzulin pre "riadenie" krvneho cukru.
Z toho teda vyplyva, ze ak si drzim pod kontrlou uvedene druhy potravin, svojmu pankreasu velmi pomozem.
Sama si napisala vybornu spravu, ze pri ircitom druhu jedla nemusis tabletky. Ja by som to nenazval dietou, ale jednoducho zdravsou stravou.
Vies, moj osobny nazor je, ze telo ma fantasticke regeneracne schopnosti. Treba vsak dodrzat niekolo principov - neprekazat mu (odburat "potravinove jedy") a pomahat - dodavat vitalne latky.
Si mlada, nechcem ti davat plane iluzie, ale mas podla mna realnu sancu, aby sa ti to casom aspon citelne zlepsilo.
Je to vsak praca "naviac", ale ked clovek zvazi potencialne prinosy... :)
Zajtra, o par dni.. sa mozeme prepracovat k niektorym konkretnejsim veciam.
Dobru noc.