trávenie

tina

Ahoj Pišta, tak mne lekarka zistila, ze moj pankreas nevytvara zaludocne a zaroven traviace stavy tak ako ma. (to mi bolo povedane, bola som len u obvodnej lekarky) a preto nevie travit tazsie jedla. Lekarka mi to zistila na zaklade troch odberov zo stolice a predpisala mi pankreolan forte, s tym ze sa to neda vyliecit a je to na cely zivot. Mala by som tieto lieky brat po kazdom vacsom jedle. Ak by sa dalo velmi rada si necham poradit odteba ohladom stravovania. Lebo uz som prisla na to, ze ked sa dietnejsie stravujem, nie je mi treba ani tie lieky a je to v poriadku. Niekedy mam ale obavy, aby to nebolo aj nieco ine, ked ma ten zaludok bolieva :-((
Ďakujem

pišta

Je viac ako iste, ze trpi aj bolestami cela brusna dutina aj v okloi pupka.
Mna bolievalo aj v okoli pupka pred par rokmi, ked som trpel "nespecifikovanymi traviacimi problemami". V podstate islo o chronicke prekyslenie zaludka a s tym suviace narusene cele travennie.

pišta

Gigia, nekonzunltovala si s lekarmi riadenu (kontrlovanu) hladovku? Aspon 1-3 dni?
Sliznica zaludka je asi narusena, potraboval by rychlu regenraciu.
Pouzivas nejake multivitaminy alebo vyzivoe doplnky? myslim, ze ti z castych refluvoc mozu chybat rozne latky, co ma vplyv na cley organimus, vratane hormonv, ktore ovplyvnuje aj tvorbu traviacich nezymov...Kazda choroba je zalezitost celeho organimu, ale nechcem ti nejako myslienky zamotavat.
Prosim, ak sa ti, da, posli mi odpovede.

tiny

Spytam sa ked hovorite o tej gastritíde, že kto mal alebo aj má pri tychto problémoch aj bolesti brucha v okolí pupku, neviem či to u mna súvisí stým že mi zistili helikobaktera, môj lekár mi to totiž nebol ochotný normálne vysvetliť, ďakujem za odpovede

gigia

Ahoj Pišta.
Prepáč, že až teraz, ale nemala som včera čas.
Áno! reflux mám stále po každom jedle. Je jedno, či zjem toho málo, alebo veľa. Najhoršie na tom je tá bolesť a ten pocit, keď cítim, ako sa to tlači hore.

pišta

Ahojte :)
Monča, ja som ťa nechcel nijak stopnúť ani nikoho iného, tak mi to prepáč, ak to tak vyznelo. Ak máš otázky, kľudne ich napíš, určite sa niekto na ne ozve. Na webe sa učíme všetci :)
.
Gigia, jedna otázka, kým budeme pokračovať ďalej:
Reflux sa ti objavuje stále?

pišta

Žutie potravy má niekoľko úloh:
-mechanicky rozdrobuje potravu. Tým sa zväčšuje plocha prijímanej potravy a vlastne môžu tráviace šťavy vstúpiť lepšie do biochemických pochodov. Takto natrávená potrava (chýmus) sa lepšie presúva cez vrátnik do dvanástorníka a v tenkom čreve jednoznačne lepšie sa vstrebáva ako rýchlo zhltnuté kusy.
- dobre požutá potrava uľahčuje mechanickú prácu žalúdku.
- dobrým požutím sa vylúči potrebné množstvo slín. Sliny prevhlčujú potravu, majú aj antibakteriálne (antiseptické) zložky, obsahujú aj niektoré enzýmy, ktoré potravu PREDTRÁVIA. Toto je pre žalúdok veľmi dôležité. Napr. v slinách sa nachádza enzým ptyalín, ktorý sa zúčastňuje trávenia škrobov (rozkladu na jednoduchšie cukry)
- Dobrým žutím má organizmus dosť času, aby zareagoval na dostatok prijatej potravy pocitom sýtosti. Ak jedlo hlceme, tento pocit príde neskoro a sme prejedení. Veľmi plný žalúdok, čo aj dobrej potravy, zaručene spôsobuje problémy – trávenie trvá neprimerane dlho, nadúva, potrava v žalúdku nahníva...
.
Na jedlo sa treba sústrediť. Nie za telkou, nie „na stojáka“, za stolom, v kľude, každé sústo prežuť 15-20-30x, až je polotekuté. „Prežúvajú“ sa aj ovocné a zeleninové šťavy (jogíni aj obyčajnú vodu :) Nie je to pre nás také jednoduché, lebo životné tempo je vysoké. Na dobré požutie potravy sa dá zvyknúť no a naše trávenie sa nám poďakuje : ))
(Večerom sa snáď ozvem ďalej)

pišta

Ahoj, Gigia, Tina, Monča ale aj ostatní : )
Kým sa posunieme ďalej ku konkrétnostiam, rád by som napísal niekoľko poznámok ku ZÁKLADNEJ VECI ohľadom nášho zdravia. (Nemusíte s tým, čo tu píšem samozrejme súhlasiť, sú to moje názory no a je to diskusné fórum...)
Je smiešne jednoduchá, ale bezpodmienečne potrebná pre každého z nás, no a takmer nikto to nedodržiava – správne žutie potravy. Moja skúsenosť ma naučila, že jej treba venovať potrebnú pozornosť (nepodceniť, nepreceniť – ale doceniť)
Pri ochoreniach tráviacej sústavy je NEVYHNUTNÉ docieliť dobré požutie potravy. Skúsme si teda spolu zopakovať, o čo teda ide

pišta

Monča :), pár poznámok k tvojim otázkam a vrátim sa ku Gigii, aby sme nestratili "niť":
- všeobecne je lepšie používať menej „vylepšované“ potraviny. Ja by som dal prednosť maslu, ale kvalitnému. Nie ale často, lebo ide o živočíšne nasýtené mastné kyseliny.
- Telo potrebuje kvalitné tuky, na tom sa neoplatí šetriť. KVALITNÉ tuky, okrem toho, že sú zdrojom energie, zúčastňujú sa napr. aj výstavby membrán buniek, čo je veľmi dôležitá vec pri liečení (obnove zdravia)
Pozrie(te) si o tukoch na tejto stránke pod číslom) 8
www.zdravie.sk
- O týchto vlastnostiach tvarohu neviem. Čo však viem, tvaroh je koncentrovaná potravina, takže s ňou opatrne, lebo je hlienotvorná a kysleinitvorná. Vo všeobecnosti sa treba vyhýbať koncentrovaným potravinám, lebo nemáme naň stavaný metabolizmus.
- Vyrážanie je zvyk, ktorý z pohľadu budovania zdravia nám nedodá prakticky nič, skôr naopak. Tak ako sa zvyklo, dá sa odvyknúť. Pri problémoch s pečeňou a pankreasou (žlčníkom), môj názor je – určite nevyprážať. Na kratšiu tepelnú úpravu sa môže hodiť olivový olej, lisovaný za studena, ktorý je pomerne tepelne stály. (Prepáč mi Monča, že som tak vyprážanie „odsúdil“, ale tepelná úprava s tukmi zaťažuje tráviaci trakt tak, ako máločo iné, dalo by sa písať prečo, len nemáme momentálne „priestor“:)

monča

Tiež by som sa chcela poučiť, na raňajky s tmavými rožkami je zdravšie veto, alebo klasické maslo? Pri problémoch s pečeňou,pankreasom bol doporučený tvaroch (v lekárni keď som kupovala čaje),ako často je vhodné ho zaradiť? Keď vysmážam (čo som tiež obmedzila) používam rastlinné oleje,ale vraj všetci doktori vysmážajú na masti,tak neviem čo je väčšie zlo. Napadá ma veľa ďaľších otázok,ale zatiaľ budem vďačná za tieto rady, 2 roky študujem na internete ohladne súvisiacich problémov a konečne som našla fórum kde sa aj niečo hodnotné dozviem,až na niektoré príspevky, ale každý píše o čom vie, tak dobrú noc!