Som mama, ako môžem pomôcť?

Príspevok v téme: Som mama, ako môžem pomôcť?
mamalena

som mama
moja dcera ma asi podla vsetkeho bulimiu.
chodi k psychiatricke, berie lieky, chodi na terapiu, chce to zmenit. bojuje.
ako jej mozem pomoct ja?
moze mi niekto z vas povedat nejake prakticke rady?
napr. co mam mat v spajzi?
mam tam mat malo jedla?
ona chodi domov len na vikend, inak je v skole
mozem to teda ovplyvnovat len ciastocne...
mam jej nakladat na tanier ja?
mam sa jej spytat kde su tie musli co som vcera kupila a v spajzi uz nie su? alebo mam byt o tom ticho... a cakat kedy zacne?
mam pridat nejaky komentar k tomu, ked si po treti krat pridava na tanier obed?
Dodrziava cas ze je o siestej, musime koli tomu byt vzdy doma a potom ked vidim ze pojeda aj vecer, mam k tomu nieco povedat?
je nieco zmysluplne co mozem robit aby som bola napomocna?
prosim nie reci typu ze ju mam mat rada apod. lebo to nie je problem, moja dcera ma posttraumaticke problemy, za ktore ja nijako nemozem, ale ano, zlepsovat vztahy sa daju vzdy, prosim, ak to je mozne naozaj nieco prakticke, realizovatelne... vdaka
mama lena

mama lena

forev, alti
urcite su to dobre mienene rady, ale ako som pisla hore dcera je v odbornej starostlivosti, ja sa sedeniam s nou, alebo bez nej nebranim, uz sme to aj robili, toto by som nechcela riesit, lebo ako som pisala sa to realizuje ja naozaj skor potrebujem prakticke rady.

forev.

ako vravi alti..ja si myslim, ze by boli dobre rodinne sedenia.
a vasej dcere je jedno, ako chladnicka bude vyzerat, ak bude potrebovat jedlo, zozenie si ho. myslim si, ze najepsie je nechat to v rovnakej miere, ako to bolo predtym.

alti

A vies, Mamalena, ze mozes mozno liecbu dcery ovplyvnit viac ako si myslis? Jedna vec je naplnenie chladnicky zdravou stravou len do polosyta /velmi dolezite/...za dolezitejsie povazujem prehodnotit rodinnu atmosferu, lebo velmi castym spustacom PPP su prave nejake mozno zatial u Vas nedefinovane pomery v rodine. Uvazovala si Ty sama nad sedeniami u psychologicky? Viem, ze by boli velmi osozne pre Teba aj liecbu Tvojej dcery. A to by ste zrejme vobec neriesili bulimiu, veru tak je to.

mama lena

dakujem chatrika, napisem ti.
14 rokov zapasenia znie desivo, ja dufam ze to coskoro prejde...
vdaka sunshine,
tak teda musli mam kupovat len v mensom baleni?
to je vlastne problem, ze pred tym nejedla vobec a ja som bola rada, ked vobec nieco zjedla, tak som nakupovala same dobre potraviny a teraz mi je vazne luto ked sa jedlo len tak strati.
pomaly sa bolim otvorit spajzu co zas bude chybat...
ja som si nikdy nevsimla ze by vracala / ale povedala mi, ze to robi...
neviem akosa to da, ze o tom neviem...
je to tak tazko.
byva mi strasne smutno
ona to vidi
ato nepomaha
nikomu...

sunshine

mamalena, bulimia je ako hnusne rodinne divadlo. ty vies, ze dcera zvracia a ona iste vie, ze ty vies, ale obe hrate, ze neviete. na zasoby typu sladke musli a ine megabalenia cohokolvek zabudni,aj tak skoncia vo WC, teda, v zavislosti od toho, v akom stadiu liecby sa tvoja dcerka nachadza. no ak zmizne trebars 500g musli za jedno poobedie, asi vies dobre, o co de:-(( inak, ak komentovat, tak len pokroky, uspechy plus veeeeeela podpory k tomu. zlyhania urcite este budu,no ked ich budes pred nou rozmazavat, zbytocne ju demotivujes, taky je aspon moj skromny nazor, vycibreny x rokmi zvracania a momentalneho usilia o navrat medzi ludi. u nas doma to bolo tak - mne a mame viac vyhovovalo, ked sme sa rozpravali o tom, ako to spolocne porazime a tak sme sa obe snazili zatvarat oci vo chvilach krizy, prosto, brat ich len ako ciastkove, nutne zlo. dalsi postreh, ak sa ti vracia domov na vikendy, je to este zlozitejsie, vies, aj ja sa napr. skvele drzim mimo domu, lenze ked pridem na navstevu k mame, domacke prostredie, uz spominane zasoby jedla a vedomie, ze ma pri vracani nik nebude rusit... to vsetko ohromne zavazi, bohuzial negativne. drzim palce tak pevne ako sa len da. a hlavne,nech mas zelezne nervy, ona ta teraz potrebuje!!!

chatrika

mam 14 rocne skusenosti s tymto ochorenim,napis mi na chatrika@azet.sk napisem ti potom v maily,co vsetko treba dodrziavat

mama lena

Deee, vdaka, ja som to nejak poplietla, ked som sem / po prvy krat v zivote robim nieco take/ dala tento prispevok, chcela som to dat na stranku kde sa hovori o bulimii ale najskor sa moj prispevok dostal ako odpoed k inemu prispevku a potom so zriadila inu temu / som si myslela ze v tej istej sekcii/ a odrazu som zistila, ze je to inde ako som chcela a z nazvu nie je jasne o com chcem hovorit, tak vdaka za reakciu...
rita23 o podnetoch choroby hovori dcera s psychologickou a psychiatrickou, ja by som potrebovala skor tie prakticke rady...
nepochybujem o tom ze tam je kluc k problemu, ale mam nadej ze sa na hladani kluca pracuje a nechcem to tu rozoberat, lebo si ani nemyslim, ze to niekomu k niecomu bude

renky

suhlasim s predchadzaujicimi dvomi, mozes sa spytat o radu PPPckariek, alebo aj dcery ze co mas robit, ale neries moc dosledky skor skus pomoct vyriesit priciny a dosledky vymiznu:)
aj ja klobuk dole:)

deee

Mama Lena, klobuk dole, malo rodicov takto uvazuje a prave preto je casto liecba ppp tazsia a zdlhavejsia. Zaujimas sa o svoju dceru a vies, ze si za bulimiu nemoze sama. Odporucam ti porozpravat sa s dcerinou psychiatrickou a rovnako s dcerou, ze co chce aby si robila ty. Rovnako odporucam, aby si sa kukla na temy, ktore su tu pre ppp-ckarky a spytaj sa priamo ich, ze co by chceli aby ich mama robila. Vela stastia