vysoka sedimentacia

asteri

to su uplne odlisne hodnoty, FW je rychlost sedimentaciaeerytrocytov, 10/20 je uplne v poriadku (cislo 10 je hodnota sedimentacie po 1 hodine, 20 po druhej hodine usadzovania, ak je v tele zapal, erytrocyty sa usadzuju rychlejsie).
CRP je C reaktivny protein - zistuje sa mnozstvo tejto bielkoviny v krvi.
obidve vysetrenia, aj ked rozne, hovoria o pritomnosti alebo nepritomnosti infekcie, zapalu. CRP je specifickejsie, lebo sa da urcit aj pricina infekcie, pri sedimentacii len to, ze nieco nie je v poriadku.

didi

Tak ked je CRP do 40 ide o virusovy zapal,ak nad 40 je to bakterialny.Ale ako je to v honotach FW ked mam 10/20 do ktorej hodnoty je virusovy a od ktorej bakterialny.Lebo niektory doktory robia len CRP iny FW,ak sa v tom vyznate tak to sem dajte,nech mame prehlad.Diky

asteri

slovacik, ale ja som pisala o CRP,
FW normalne hodnoty u muzov su 10/30, takze to moze byt uz doznievajuci zapal, sedimentacia 10/40 e uz len mierne zvysena.

asteri

u nas je norma C- reaktivny protein do 8 mg/l. ale cca, ci uz 5 alebo 10, stale je to ok. pri zvysenych hodnotach do 40 mg/l je pritomnost virusovej infekcie, CRP nad 40 poukazuje na pritomnost bakterialnej infekcie.

slovacik

Ja som bol tento týždeň na kontrolu a mal som sedimentáciu 10/40 a doktorka vravela že je dobrá ale ja stále pokašlávam.

palko4444

Zvysena FW zanci ze v tele je niaky zapal a vsak nemusi to byt vazne!ak su hodnoty do 10/20 je to slaby zapal!Mozete sa citit v poriadku lebo zapal je slaby!Prva hodnota je kolko sa usadi erytrocytov za prvu hodinu,a druha kolko sa usadi erytrocytov za dve hodiny od zaciatku!CRP(C reaktivny protein) je v podstate nieco podobne!robi sa pre hlbsie preskumanie toho ci je v tele vazny zapal!normalne hodnty sedimentu su do 3/6 a CRP do 10mg/l!

didi

Tak nevie nik poradit ako je to s tymi hodnotami??? Proste o co ide ked je CRP nad hodnotu aj FW? Ci ide o bakterialny zapal ci virusovy?