Morbus Perthes (Pertesova choroba)

barča

Milá iveta ja so mala perthes a zistili mi to ako 8.ročnej. Síce už v 7-mich som mala problémi (trvalo skoro rok kim mi na to prišli). Som dievča takže tomu nechceli veriť až MR.(magnetická resonancia) mi to potvrdila. Išli sme do žiliny kde mi lekári povedali že je to najlepšie operovať ale bola by to veľmi náročná operácia tak to rodičia nedovolili. Všetci tvrdia že to nieje dedičné ale mal to aj moj otec takže niečo tap len predsa musí byť. Teraz mám 10 rokov a len pred mesiacom i doktorka povedala že môžem nohu zaťažovať. Uvidíme ako to dopadne.
PS: nosila som ortézu(hněvkovskeho aparát,chdím ku doktorke Dagmar Rusnakovej a je veľmi dobrá.
Tak totot je môj príbeh.

bruce

Ahojte vsetci. Na zvysenie optimizmu Vam pridam aj cast svojho pribehu. Perthesovu chorobu mi zistili asi ked som mal 5 rokov a to bolo v roku 1981, cize podla vtedajsich nazorov lekarov uz neskoro na akukolvek pomoc. Choroba sa zrejme objavila ovela skor, ale neskoro sa na to prislo. Vysledok je znicena hlavica bedroveho klbu a permanentne krivanie, cely zivot som bol oslobodeny od TV, nebol na vojne apod. Dnes mam 34 rokov, skoncene vysoku skolu, dobre zamestnanie, priatelov, konicky (jazdim na motorke) apod. Celym pribehom som chcel iba posilnit rodicov, ktorych deti nie je mozne vyliecit tak ako by si to zelali. Aj mna caka skor ci neskor vymena klbu za umely, ale aj tak mam pocit, ze su omnoho horsie diagnozy. A rada mojho ortopeda vzdy znela: hlavne sa neprestat pohybovat, samozrejme nie extremna zatat ale bezne vencenie psa 3x denne, byciklovanie , plavanie, fitness bez zataze bedier teda v sede apod. Vela stastia vsetkym detom a ich rodicom.

maxa

Ahojte,
práve som dostala odporucanie na Doc. Mudr. Poula z Brna.. vraj je vynimocny ortoped.. chcem sa vas spýtat, ci ho niekto pozna osobne.. chystam sa tam s dcerou na konzultaciu kvoli perthesu. musim sa posunut dopredu, lebo stale len cakame .. poradte niekto.. dakujem

Peter478

Ahojte, ohladne liečenia M.Pertehes je najlepsia intenzivna liečba ja osobne by som odporučil kúpele v Číži kde som sa ako 10r dieta liečil.Ked som tam nastupoval nohu som mal kratšiu o 3cm a po 1,5 roku intenzivnej liečby som odchadzal s nohou kratsou asi 4 mm, a to som nebol kto vie aky dobry pacient,ale ak sa pocas liečby na nohu nedoslapuje clovek sa odtial dostane aj skor. Normalne som tam chodil aj do skoly.Neviem ako to tam momentalne bezi, ale mne vtedy pomohli za co im dakujem.

maxa

ahojte,
chcem vás poprosiť o radu, či sa dá perthes liečiť aj ambulantne. Boli sme na Kramaroch odkial nás poslali do Čilistova. Boli sme tam s dcerou 2x, ale je to deprimujúce a zbytočne zabitý čas..Rehabilitácia trvá denne cca 2 hodiny a čo ďalej? Je to na tri týždne.. Som zamestnaná a je to zložite aj z tejto strany. Nevie mi niekto poradit nejaké zariadenie, kde budú ochotní liečiť dieťa aj ambulantne. Sme z okolia Bratislavy. Ďakujem..

RNG

spomeniem napr vasodilatacne vlastnosti hlohu(ACE mechanizmus)
rozne protizapalove ,a antiviralne, ktore mozu odstranit mozne miestne zapaly cievok.
Pripadne mozete sledovat vc roznych literaturach a na nete tvorenie novych cievok(angiogenesis), v com sa v sucasnosti intenzivne pracuje.
Sice je to v odbore ako to zastavit(anti-angiogenesis) na zastavenie vyzivy tumorov,
ale robia sa aj ine pokusy,opacne, na zvysenie angiogenezy hlavne s VEGF(vascular endotelial growth factor)
Zatial som nenasiel ale ziadny prostriedok na trhu, ale to neznamena, ze nic nie je, treba hladat.

RNG

Vsetky prostriedky na zlepsenie cirkulacie a tvorenie novych cievok su pri tejto degenerativnej chorobe dobre.
Masaze, cvicenie, teplo, infracervene ziarenie, rozne doplnky na riedenie krvi a tym zlepsenu vyzivu atd.

Casto sa nejedna o nevyvinute cievky ale o zapchate cievky,(hlboka trombofilia) kde rozne enzymi proti zapchavaniu(antitromboiticke, anti fibrioticke) mozu pomoct. Z oralnych spomeniem najma nattokinazu a serropeptazu, ktore su oboje volne predavane a schvalene ako bezpecne potravinove doplnky.
Zvysenie hladin mineralov a vitaminov potrebnych na tvorenie kosti je tiez casto napomocne(pozri na lepsie zlozenia, ako napr Bone Essentials firmy Swansonvitamins.com alebo podobne zlozenia z inych firiem, ktore si mozes najst napr na google.com)

Na viac informacii v literature je tato degenetativna choroba nazyvana aj Legg Calve tiez len Perthes

dana z po

pre 29jana
Janka pr. Popluhár robí konzultácie iba v Piatok, neobiednáva sa ida sa podľa poradia, takže kto sa prvý zapíše ten ide. Robia od 8.00h. Môžem ti dať telefón da ortoped. ambulanciu hneď vedľa konziliárnej, tam robia každý deň a sestrička je zlatá určite ti poradí. 041/5110851. Držte sa.

dana z po

Pre r-go
Snyderova bandáž je vlastne popruh. Vlastne dva popruhy vsadené do seba ako retiazka. Slúžia nato aby dieťa hlavne keď sa učí chodiť o barliach nestúpalo na tô chorú nôžku. Bandáž mu ju drží hore, nohu má ohnutú dozadu v kolene. Nie je to nič zaťažujúce. Môj syn ju chvíľu nosil. My sa už s perthesom trápime tretí rok. Dlho som nebola na tomto fóre a vidím, že je vás stále dosť. Aj my už sme po operácii aj po liečení aj po vyberaní drôtov. Teraz chodí syn (12) normálne do školy stále pomocou barlí. Je preliečený na 50% a aké kúsky stvára na barliach ,lepšie nevidieť. O úradoch viem svoje. Hlavne sa nedať. Máte nárok na všetko. Opatrovateľský príspevok - kto je nezamestnaný a dieťa na invalidný príspevok, príspevok na opatrebovanie šststva, príspevok na benzín a aj zťp preukaz so sprievodcom. A kto nosí barle tak má nárok na nové štuple štyrikrát do roka na recept a sú potom ydarma.

29jana

Pred dvomi mesiacmi diagnostikovali mojmu
8 roč. synovy perthes.chorobu, poslai
nas do BA na Kramare, tam nastupil do
nemocnice, liečili ho ibalginom, čo sa
ni zdalo uplne zbytočne nakolko nemal v
krvi ziadny zapal ani bolesti, vyhotovili
mu atlantu s tym že ma dalej použivať
barle lebo chodza je nesprávna a treba
nohu najprv rozcvičiť. Celé sa mi to zdalo zbytočne, primar v Ba bol hrozne
neochotny, celkovo sa mi zda že sa mu stav zo dna na den horši a chorá noha sa mu skracuje. Poradte prosim ako mam dalej postupovať a tiež by som poprosila kontakt na pana dokt, Popluhara do Ziliny o ktorom sa tu píše, dakujem