Zostať na Slovensku alebo odísť?

Príspevok v téme: Zostať na Slovensku alebo odísť?
maturantkalenka

Ahojte, veľmi by mi pomohli Vaše názory.
Som čerstvá maturantka, na vysokú som sa nehlásila, strednú som takpovediac "preplávala", viac než učeniu som sa venovala kamoškám a víkendovým párty. A tak sa to odzrkadlilo na mojich známkach a maturitnom vysvedčení. Za to si ale môžem sama, nejdem sa tu sťažovať. Čo ale riešim je práca. Viem, že si nemôžem vyberať a že nemám čo ponúknuť zamestnávateľom, rozhodne sa o mňa žiadny zamesnávateľ preto nebude biť. Teda zostáva mi práca za pokladňou, dokladanie tovaru, práca vo výrobe za pásom na smeny. Platy strašne smiešne na Slovensku. Rozhodujem sa preto, či zostať na Slovensku alebo odísť do zahraničia? Anglicky viem plynuje, nemecky na úrovni B2. Myslím, že za tú istú prácu dostanem v zahraničí viac. Je mi samozrejme jasné, že sú v zahraničí aj vyššie výdaje. Rozhodne tam nezbohatnem, ale určite si poplatím všetko čo mám a aj mi niečo navyše zostane, dokážem si odložiť peniaze, čo zo slovenského platu len veľmi ťažko. Čo by ste mi poradili? Zostať tu alebo to skúsiť v zahraničí?
Ďakujem pekne :)

CudzinecNor

Prepacte ak bude chybi som z Norski a prisiel som tu pracovat v ZOO, lebo sa mi tu pacila dovolenke. Mam rad velmi praca, zvierata cely moj svet. Ano nezarabam vela, doma aj 3x viac, ale ja sa tu stastni velmi. Toto dobra je cista krajina neskazena konzum. Ja tu citit sa ako ryba vo vode. Ja vidim, ze ludia tu trapia lebo chce byt a auto, no nevidi, ze to zbitocne. To nie je stastie. Ja chodim autobusom a bivam na ubytovne. Ale idem s kamaratmi krcmovat, viletovat, bicyklovat a super sa citim. Krasne dievcata tu mate aj. Ked sa rozhodovanie ze svabdovat, tak budeme dvaja, moze prenajat byt a zit spolu, to sa zvladne. Ja bi som mozno nieco podnikal so zvieratmi, napriklad opaterovat, ambulancovat lebo nieco tak. Tu nic tazke ak ludia viac pracovaju. To iste aj u nas doma nutny. Vy nevidite ze toto super zem toto Slovakia. Uz sem prisiel moji kamarat a tiez paci sa mu tu. Vazte co mate, mate za co.

neznasamslovakov

typický prim..vny zaostalý slovák. niekto napíše že sa dobre učí jazyky a hneď somári útočia. neznasam slovakov, tak pri...bany narod snad neexistuje uz nikde inde.

maturantkalenka

Ďakujem Matyo, si veľmi milý, prajný a dobrosrdečný človek :D Áno, Slovensko bezo mňa určite prežije o to sa nebojím. Trošku viacej pozitivizmu a menej negativizmu do života Ti prajem :) Čo dávaš to sa Ti vráti.

Doron

Matyo co si taky utocny, niekto ti stupil na bolavy otlak? :-) vsak sama pise ze tam ide robit do vyroby, co mas nejake osobne problemy ked sa tu odbavujes? Mier :-)

Matyo

Zostať na Slovensku alebo odísť?
To je otázka, na ktorú si musíš odpovedať ty sama! Slovensko to prežije ak ho opustíš, ale aj zahraničie prežije bez tvojej prítomnosti. Skrátka rozhodnutie je na tebe a ako absolventka, ktorá "študovala cudzie jazyky" asi iba na víkendových párty si prácu nebudeš môcť vyberať a budeš musieť začať na nízko-kvalifikovaných pozíciách, či už zostaneš na SK alebo odídeš von...

pametnik

Havel po prevrate povedal, že nezamestnanosť nebude, že všetci budeme mať trafiky a budeme podnikať. Samozrejme žartoval.

alicazoslovenska

zahrajko bude pravdepodobne troll, inak si to neviem vysvetlit. Obycajny pracujuci clovek sa ma na slovensku zle, odtialto utekaju nielen obycajny ludia, co odchadzaju makat do zahranicia do roznych skladov a fabrik ale aj ludia, ktorych potrebujeme najviac a to lekari a zdravotne sestry. Moj brat studoval IT a aj on odisiel, dostal lepsiu ponuku v zahranici, odisiel hlavne kvoli platu. Zahrajko si mysli ze vsetci zacneme podnikat. To je ale nerealne, cista utopia. Minimalna mzda je 520 euro hrubeho, z tohto sa da akoze zit dostojne? Ved na slovensku zije desiatky tisic ludi na hranici chudoby, pol miliona a viac je v zahranici a dalsi a dalsi odchazdaju. Na slovensku zostanu len dochodcovia a 40nici, deti. Vsetko co ma ruky, nohy a zdravy rozum uteka prec. Politici kradnu ako straky, rozkradaju stastny rozpocet, nemame dialnice, nemame nemocnice, na nic nie su peniaze. Platime neskutocne odvody a nehorazne dane, vsetko je neskutocne drahe. Stat ani nepraje malym zivnostnikom, zlikviduje ich namiesto toho, aby im pomohol. Predrazene nehnutelnosti, drahe a nekvalitne potraviny. Ja mam slovensko rada ale zit sa tu skratka neda. A to nie je ziadne vyplakavanie ale fakty. Takze ktokolvek chce odist zo slovenska, nech nerozmysa a odide. Nic sa tu nezmeni, sme montazna dielna, odpad eu. Nasich ludi maju za otrokov.

Jano45

Prerabam dom a zbural som nejake steny. Potreboval som vynosit tehly a bordel do 2 velkokapacitnych kontajnerov. Dal som inzerat a kedze islo o tazsiu pracu, tak som dal 10 eur na hodinu. Prihlasili sa 2 chlapi okolo 25 rokov. Uz po 2 hodinach nevladali, ledva naplnili jeden kontajner za 8 hodin, zobrali po 80 eur a mali prist dnes. Neprisli, nedvihaju mi mobily. Od rana si to vyvazam vo furiku sam. Povedzte, naozaj vedia Slovaci tvrdo robit? Nemam vobec ten dojem, ani ked im dobre zaplatite. Kazdy chce len vela penazi, ale odrobit to nevie a hovorte si co chcete, toto je fakt tu na tomto Slovensku.

25rocnasklamana

Zahrajko svoj príspevok snad nemozes mysliet vazne. Zijes vôbec na Slovensku? Preco asi ludia co maju vs idu utierat tie zadky západniarom? Povedz co ma mlady clovek robit ked tu na Slovensku vyjde vysoku skolu dostane plat 500-600 eur a chce si samozrejme zalozit rodinu a byty a domy tu stoja nehorazne peniaze. Tu nejde o to ze by isla hrdost bokom ale nemas inu moznost nez ist do toho zahranicia pretoze tu ti uz pri tych platoch ani hypoteku nedaju. Na Slovensku maju dobre platy len politici a vysokopostaveny ludia ale zbytok tu zivori. Co je to za zivot ked si ani byt nemozes kupit lebo tu stoji pomaly 2izbak 100 000 eur. Ja viem zacnete tu zas pindat ze v zahranici je draho ale tieto nepomery a astronomicke ceny vsetkeho su hrozne. Preco nase zdravotne sestry a lekari utekaju tiez prec? Pretoze tu uz ani odbornika nikto nezaplati zdravotnictvo nam starne za chvilu tu nebude ani lekarov . Proste tento stat to je cele zle a popritom by sa to tu krasne dalo,, opravit,,. keby boli peniaze na spravnom mieste nie ze politik si kupi 80 000 eurove hodinky a stat mu krachuje pod rukami.