Čo by ste robili, keby vám domov príde tehotná neplnoletá dcéra?

ahjajjaj

odhliadnúc od "Nezabiješ" pri nie spontánnom potrate sa krčok maternice otvára násilím, a môže vzniknúť problém donosiť dieťa, ktoré by prišlo v príhodnejšom čase, preto by som dcére nikdy neodporúčala ísť na potrat. Treba si uvedomiť, že 16 ročné decko je stále deckom, a treba ho upokojiť, že ako rodič pri ňom stojím, nech by sa dialo čokoľvek.
Praktické záležitosti, ako je škola, kontaktovanie otca dieťaťa, prípadne jeho rodičov, návšteva gynekológa a pod. sú tiež samozrejmosťou, že by som pomohla.
Keď má 16, keď otehotnela, bude mať takmer 17, keď bude rodiť. POznala som inžinierku, ktorá otehotnela ako 16 ročná, vydala sa s rodičovským súhlasom, narodila sa jej dcéra a o 2 mesiace po pôrode otehotnela znova, a 11 mesiacov po narodení dcéry sa jej narodila synovia- dvojičky - takže nemala celých 18 rokov, keď mala 3 deti. Napriek tomu ostalo manželstvo stabilné, rodičia pomáhali z oboch strán, skončila strednú školu, dokonca aj vysokú školu, a všetky tri deti ukončili už štúdium na VŠ a majú vlastné rodiny.
Poznám z tých detí iba jednu, to prvé, narodené, keď mala matka necelých 17, je to moja kamarátka, a som rada, že existuje a žije a milujem aj jej dvoch synov, s ktorými sa kamarátia moje deti.

problemisko

keby autorka riesila takyto zavazny problem, tak by to napisala celkom inak
preco tieto fake temy, ked je tolko problemov

Babatko

Dobreuz: tebe yebe? A co keby teba potratili, hm?

Tak zalezalo by to od mnohych faktorov ale urcite by som jej netvrdila, ze si znicila zivot len preto, ze je este trosku mlada, hej, doba je teraz trochu ina, deti sa planuju az niekedy v tridsiatke a neskor ale nevidim problem v tom, ze je to mozno este skoro, navyse ked este chodi do skoly ale vsetko sa da zvladnut a pre mlady organizmus je tehotenstvo najzdravsie a je najvyssia sanca, ze dietatko bude tiez zdrave a okrem toho to bude mat uz mamicka o par rokov davno za sebou a este bude stale mlada a moze si zasa uzivat ine veci v zivote a napr. v 25tke budu uz s dietatom najlepsi kamosi ked bude mat uz 9 rokov a opat to bude uz o niecom inom nez keby mala mat este len kojenca. Samozrejme zalezi aj na tom s kym to dieta ma, ci sa vobec lubia a tak, ci je chalan ochotny sa postarat, ci chce s nou ostat a ci chce prebrat zodpovednost. Niekedy to dopadne velmi dobre a uz aj v takom mladom veku dvaja zostanu spolu, zoberu sa a ziju spolu, lubia sa.

A co sa tyka interupcie, tu nevylucujem ale ked uz tak, tuto moznost by som riesila v extremne kratkom case lebo je aj celkom bezne, ze zena samovolne potrati v prvom, druhom tyzdni a ani o tom nevie, iba jej to meskalo a uz je to tam, v tak kratkom case tam v podstate este skoro nic nie je a najlepsie je, rozhodnut sa hned. Urcite by som nad tym nepremyslala 3 mesiace, ked uz je plod vyvynuty, ma hlavicku, ruky, nohy i ked je este malicky, pride mi to krute vytrhnut ho z tela matky a hodit dakte do biologickeho odpadu. Keby sa mi toto stane, nedokazala by som s tym zit a asi by som sa obesila.

kimi5

dobreuz- a ty prosim ta načo reaguješ ked vždy tvrdiš že deti mat nebudeš? a ani ich nemaj bol by si hrozny otec ked toto dokažeš napisať....ako možes byt taky negativny nechapem..vieš že po potrate je riziko že žena nikdy neotehotnie?

a ty autorka temy ak niečo take riešiš v žiadnom pripade dceru nenut ist na potrat...mohlo by to mať svoje následky,..nechaj ju rozhodnuť sa čo chce,,,

111julka

dobreuz: ty nemas ani dieta a ani partnerku len svoj nekonečný pesimizmus a negativizmus na všetko, tu sa nebavíme o koralkach ale o ľudskom živote! nie si ani žena že by si mohol vedieť aké to ma psychické následky na ženách. už aj dospela žena ktorá prekoná spontánny potrat je tým poznačená na cely život a mysli nato aké by to bolo keby a ako by vyzeralo.... nie to ešte mladé dievča ktoré sa ešte len vyvíja fyzicky aj psychicky a to nehovorím o možných rizikách potratu. nehovoriac o tom že osobne take dievča som poznala, mozem ti povedať že stratou dieťaťa si ten život ten ,,slobodne neuživa,,

swistica

dobreuz - smiesny si momentalne ty. Da sa na to pozerat z roznych pohladoch a ty vidis len tento tvoj jediny zatemneny.

111julka

no už bohuzial nijak, už sa stalo vo vašom prípade, takze už by som len riešila situáciu ktorá vznikla
-myslím že je vašou povinnosťou sa stretnúť s rodičmi otca, ak je neplnoletý budú musieť prispievať na výživné zaňho, ak je plnoletý je to na ňom, ďalej by som sa s ním porozprávala osobne a možno mu to dala aj vyzrat- nech vie čo to obnasa, že vy síce môžete pomôcť ale otcom bude on raz a navždy, takze pekne sa bude starať, finančne aj fyzicky, nech si nemysli že to je len tak spraviť dieta a že zdrhne dcére zo života- sam si vybral
-porozprávala by som sa s dcérou- dôsledne a narovinu, ako rodicia by ste jej mali povedať aká to je zodpovednost mat dieta, pravdepodobne je sama v šoku čiže nemá zmysel sa jej vypytovať ako si predstavuje budúcnosť- ma 16 veď ani len netuší ako zmaturuje nie to ešte ako bude riešit čo bude o 5-10-15rokov, skôr by som sa zamerala nato ako sa ona sama cíti a či sa cíti nato byt matkou, toto rozhodnutie by som nechala len a len na ňu (aby vám jedného dňa nemohla nic vycitat že ste ju vy donútili) čiže ak si bábätko necha, určite by som jej pomáhala ako jej mama, predsalen dieta je radost( a ide o vaše predpokladám prvé vnuca) hlavne ak máte tie možnosti.... žiadna kasa sa neje za horúca, viem že ste ako rodicia nahnevaní a sklamaní, ale stalo sa
-síce som už staršia ale keď som mala 17 poznala som jedno dievča čo malo 16-tiež otehotnela, rodicia ju vyslovene poslali na potrat ešte jej to aj zaplatili ,,nech si dievča nezničí život,,- dopadlo to tak že jej ho vlastne zničili oni, čo viem po kamarátke, ma z toho vážne psychické problémy, ja som ju dokonca aj chvíľu nato stretla a bola úplne divná asi depresia alebo neviem ale bola až taka strasidelne apaticka, síce potom mala v 18tich ďalšie dieta ktoré aj porodila ale stále ma psychické problémy čo viem