ZMYSEL ŽIVOTA - DEPRESIA

Príspevok v téme: ZMYSEL ŽIVOTA - DEPRESIA
sunnyball13

...ahojte, cítim sa dosť prázdny v tomto období, mám rodinu, deti...všetko super, ale aj tak cítim prázdno...je to normálne, dni v živote človeka sa striedajú...je slnko je aj tma...., ale, akoby pociťujem potrebu zdielať svoje pocity s niekým, kto je na tom podobne.....druhá vec je , že cítim veľmi často potrebu po nejakom vzrušení...adrenalíne...vychádza to zrejme z toho, že som športoval závodne a teraz je proste pre mňa život nudný...ťažko sa to zapĺňa....nejakú dobu som skúšal aj meditácie, ale dáko sa mi nedarí sa k tomu teraz nakopnúť...je tu niekto, kto by si k týmto témam chcel vymeniť svoje poznatky, zážitky?

Stereotyp10

Ahojte ja sa tak cítim často. Tak prázdno cítim že môj život akoby nemal zmysel... Nemám ísť ani s kým von frajera zatiaľ nemám. Nikdo mi celý deň nezavolá okrem rodiny. Aspoň že mám prácu a nemusím sedieť celý deň doma ale ani tam ma to veľmi neláka chodiť. Nenávidím jeseň vtedy som najviac v depresí, začínam byť zo seba zúfalá.

Tomas12345

orol1 :

Nemozem predsa uveriť niečomu na základe toho čo napíše v knihe jeden autor. To by som musel potom zaprieť desiatky vedeckých studii v ktorych bolo zahrnutych mnozstvo od seba nezávislých ludí a preto by sa ani prípadne falsovanie výskumov nedalo utajit.

Navyse v tej knihe sa nachádzajú vedecké nezmysly. napríklad to že autor ani nevie ako sa meria hladina serotoninu v tele. Ako sa dá takémuto autorovi potom dôverovat ?

Dalsie dôkazy predstavuju pacienti u psychiatrov. Psychiatri si vedu zaznamy o svojich pacientov a vedia kolkým pacientom antidepresiva pomohli. V psychiatrii pritom existuje konsensus ktorý zastáva efektivitu antidepresív. Je možné že by si vsetci psychiatri vymyslali ?

Tomas12345

Kontr0lor :

No lenže antidepresíva prvé dva týždne zhoršenie stavu spôsobia, vtedy sa môžu niektoré problémy zintenzívnit, treba však tieto 2 týždne vydržat a potom sa to ustáli. Navyse psychiatri obvykle davaju na prve dva tyzdne pri zacari uzivania antidepresiv benzodiazepín, ktorý by mal pacientovi pomôcť aby dokázal tie prvé dva tyzdne zvládnut co najlepsie.

Neviem ako dlho si ich užíval, a ani neviem kolko druhov antidepresiv si vyskusal, takže ťažko hodnotit prečo práve tebe nezabrali. Dolezite je si uvedomit že žiadne lieky nie su 100%, a preto nemusia kazdemu zabrať. Ak tebe nezabrali, tak to neznamena že ostatným nezaberajú. O tom je predsa statistika, a statistika je v prospech antidepresív.

Tiež zastávam názor že antidepresiva by sa mali brať až v poslednom prípade a vzdy by sa malo najst ine riesenie vyliecenia depresie nez chemicka cesta, avsak nie kazdy to dokáže a práve týmto ludom su tie antidepresiva urcene.

Dg150

A ja som si myslel, že slovo depresia už nebudem počuť. Ja som asi teraz dostal infarkt, ale tú knihu, tých posledných 30 strán si už dočítam, nenechám sa rušiť. Ráno potom uvidím, či sa náhodou nezobudím mŕtvy, ale predsa len už sa patrilo dostať nejaký slabší infarkt. Prajem vám príjemný večer! Ja už sa nemôžem dnes vzrušiť.

orol1

dakujem za pripomenutie vybornej knihy Nežiadúci účinok: smrť
www.martinus.sk
tomas, naozaj neviem, co by si chcel este viac, aku autoritu aby sa pod to podpisala.
mozme byt vdacni, ze niekto robi tuto robotu ako ju robil napr. aj kuciak, ani tento pan to urcite nema jednoduche.
a vdaka aj za tu ukazku. knihu mam kupenu, len este zabalenu a vidim, ze sa da stiahnut, co je genialne.

Kontr0lor

Tomi - :) No ty máš svoj názor ja svoj. Ak tebe pomohli do toho ber, ak si v nich presvedčený. Ak ide do liečby človek ktorý sa o lieky ako tak nezaujíma, nezaujímajú ho nežiadúce účinky. Verí na 100 % lekárovi a liekom. Tak je samozrejme že cíti zlepšenie.

Ja som ich skúsil, mal som také panické ataky ako nikdy pred tým. Teraz ich už vôbec nemám. Ale v jednom tie lieky fungovali aj keď účinok bol až keď som ich prestal brať :D

Dovtedy som hľadal zázračnú radu, zázračnú tabletku čo vyrieši za mňa všetky moje problémy. Táto skúsenosť s liekmi mi ukázala že nič také neexistuje. Ak niečo chcem tak jedený kto to môže zmeniť som ja sám. Vždy keď mi je teraz smutno spomeniem si na tie lieky a hneď mám dobrú náladu. Dobrú náladu pre to že som neupadol do hltania tabliet a dokázal nájsť šťastie v maličkostiach.

Keď som týždeň na po, tom čo som bral lieky naposledy, kráčal prírodou, vnímal som to tak hlbšie tú krásu, pokoj a ticho okolo mňa a užíval si to a cítil som sa šťastný.

Čas ktorý sme na tejto planéte dostali treba využívať efektívne, treba sa radovať z maličkostí. Ak budeme očakávať iba veľké veci, je možné že život uplynie a my budeme nešťastný navždy :)

Tomas12345

Kontr0lor :

(omi - môžeš uviesť zdroj odkiaľ top máš all? A nie leták od lieku alebo štúdia farmaceutickej firmy :D )
No mám to priamo z tohoto, ale aj z toho že poznám vseobecny konsensus psychiatrov k antidepresivam. Neviem co mas proti letákom a vedeckým studiam. Než sa nejaky liek dá na trh, musí sa spraviť niekolko väčších výskumov ktoré dokážu úcinnost a bezpečnosť daneho lieku. Ak chces tvrdiť že výrobca liekov si falsuje výskumy, môžeš, ale je treba mať na pamäti že v tých výskumoch je zapojených viacero ludí vedeckej obcie a navyse este pod dohladom regulacnych orgánov, takže ak chces pripustit nepravdivost pribaloveho letaku, tak by si musel pripustit že je celá vedecká obec zapojená do prieskumov podplatená a rovnako tak že klamu i regulacne orgány. Je vcelku nepravdepodobné aby si také velké množstvo vymýslalo, to by sa raz dva odhalilo.

(Úryvok z knihy: Nežiadúci účinok: smrť:)
Tú knihu poznám, ale nečítal som ju. Nie je to však žiadna odborná literatura takze jej serioznosat je otázna.

(Dvaja americkí autori, J. R. Lacasse a j . Leo, sa pustili do skúmania
sérotonínovej teórie. Dôkladne preštudovali vedeckú
literatúru, teda správy o výsledkoch výskumov. Ponúkam vám
závery ich analýzy dnešného stavu poznatkov )
No a vieš dať nejaký link na tie výskumy ?

(• Vedecký výskum nedokázal žiadnu spojitosť medzi hladinou
sérotonínu a psychickými poruchami. )
Prečo sa potom väčšine ludi po antidepresívach zlepší ich psychický stav ked to nie je zvýšení m serotoninu ? O antidepresivach sa predsa vie že zvysuju serotonín.

(• Naopak, poskytol skôr dôkazy vyvracajúce údajné vysvetlenie
jednoduchého nedostatku neurotransmiterov.
• Neexistuje ani len vedecky dokázaná ideálna „chemická
rovnováha" a už vonkoncom nie patologická nevyváženosť. )
No a kde je dôkaz pre tieto tvrdenia ?

(„Hladina sérotonínu v mozgu živých ľudí sa nedá zmerať,
neexistuje teda žiadna možnosť ako danú teóriu overiť.")
Autor očividne medicíne nerozumie. Ano, množstvo serotonínu v mozgu sa zmerať nedá, nie je to však ani potrebne. Rovnako tak sa nedá zmerať hodnota enzýmu AST v pečeni, ale len v krvi a napriek tomu sa podla hodnoty AST zistuje stav pečene. Rovnako tak to platí i pri serotoníne. V krvi sa množstvo serotonínu zistiť dá.

(Niektorí
vedci by dokonca spochybnili aj samotnú použiteľnosť
teórie, keďže mozog takto vôbec nefunguje, nie je to hydraulická
sústava," tvrdí Dávid Burns, psychiater zo Stanfordu.
„Hľadali sme veľké, jednoduché neurochemické vysvetlenia
psychických porúch a nenašli sme ich," povedal psychiater
Kenneth Kendler v roku 2005. )

Toto všetko sú také výcucy citácii že by som sa ani nečudoval kebyže to je vytrhnuté z kontextu. Ale aj kebyže to z kontextu vytrhnuté nie je, tak názory zopár psychiatrov (navyše ked ide len o konštatovanie bez nejakého rukolapného dôkazu) ešte vôbec nič neznamena. Vo vede len málokde existuje 100% konsensus. Vzdy sa nájde nejake to malé percento doktorov, ktroí môžu zdielať iný názor než ich kolegovia. Dôležité je však to či väčšina lekárov antidepresiva schvaluje alebo nie. A v psychiatrii počet psychiatrov ktorí antidepresiva schvaluju je obrovský, je to naozaj takmer každý jeden psychiater.

(Kedže neexistuje priamy súvis medzi nedostatkom sérotonínu
a psychickými dôsledkami, argumentuje sa zrazu naopak:)
Stále som nevidel nikde dôkaz ktorý by to dokazoval.

(Nakoľko SSRI majú niekedy pozitívne účinky na duševne chorých, poruchu musí zapríčiňovať sérotonín. )
Trošku zavádzajuce slovíčko "niekedy", pretože je statisticky dokázane že antidepresiva na depresiu zaberaju vo velkej väčšine prípadov a nie len "niekedy".

(Je to však podobná
situácia, ako keby človek z bolesti hlavy vinil nedostatok acylpyrínu.
Prípadne by tvrdil, že mokré cesty vyvolávajú dážď, hoci
opak je pravdou, dážď je ten, ktorý ich zmáča. )

Je to iba náhoda že po antidepresívach ktoré človeku zvýšia serotonin ( zvyseny serotonin je dokázany z krvneho vysetrenia) sa človek cíti lepšie ? Aký dalsi dôkaz potrebujes ? Ak nie je za zlepšením psychickej choroby serotonín tak čo je potom za tým ?

(Zo všetkých podkladov pre klinické skúšky, ktoré farmaceutický
priemysel predložil FDA, zo zverejnených aj nezverejnených
štúdií vyplynulo, že SSRI nie sú účinnejšie než placebo. )
No a kde sú tie studie ?

(Najnovšie pokusy dokázali, že ľubovník je účinnejší ako lieky
na báze SSRI. A ešte šport. )
Kde sú tie štúdie ? A inak áno, niekomu na depresiu dokáže pomôcť i šport alebo i lubovník. Niekomu však ale nedokážu pomôcť ani tieto veci, a práve tento pacient ktorému nedokáže pomôcť nič prírodného je odkázaný na antidepresíva. Antidepresíva by sa mali predpisovať až vtedy pokial vsetky ostatné možnosti nezafunguju.

(Do skupiny účinných látok SSRI patria: citalopram (Citalec),
escitalopram (Cipralex), fluoxetín, paroxetín (Seroxat), sertralín
(Asentra) atd ..... )
No toto je snad jedine v čom sa autor skutočne trafil.