Hádka s rodičmi kvôli VŠ

Príspevok v téme: Hádka s rodičmi kvôli VŠ
Laura_hviezdicka

Dobrý deň.

Mám 17 rokov, budúci rok budem maturovať. Rozhodujem sa nad výberom VŠ, keďže som na gympli, tak idem ďalej študovať. Som z lekárskej a právnickej rodiny, mama a otec sú lekári, starí rodičia z mamkinej strany právnici a z ockovej strany je dedo lekár a babka bola zdravotná sestra. Dedko je na dôchodku, ale má vlastnú ambulanciu, tak to zvláda a čaká kým ja dostudujem medicínu a pôjdem na jeho miesto. No lenže ja sa na lekárstvo necítim, síce mám samé jednotky, ucim sa rýchlo, ale neťahá má byt lekárom. No rodičia sa má nepýtajú, proste hotovo pojdes na medicínu, právo alebo zubne lekárstvo či farmacia, ak sa mi nepáči všeobecne lekárstvo či právo. Žiadna iná vs nepripadá do úvahy. Ale ja som umelecká duša, ťahá má to od detstva k divadlu, túžim byt hereckou. Chodím na divadelný krúžok, no rodičia mi to už od septembra zakážu lebo sa musím pripravovať na prijimacky na medicínu.
Vedia o tom, že chcem byt herečka, ale ignorujú to. Vraj má to neuživí, a že mám rovno zabudnúť že by ma na VŠMU finančne podporovali, ak by som sa tam dostala. Vraj sa tam ľudia dostanú cez peniaze a známosti a rodičia mi odmietajú zaplatiť za niečo čo nemá zmysel a k tomu nemajú vôbec kontakty súvisiace s hereckou profesiou. K tomu som z východného SR a podľa rodičov mám nulovú šancu sa tam dostať a nie to ešte preraziť do filmu či SND.V rodine nikto nie je herec či iný umelec, nemala by som to po kom zdediť. A že iste miesto už mám po medicíne či práve, tak nemám vymýšľať.
Ja som z toho smutna, lebo moje srdce mi hovorí, že medicína a právo nie sú spravne :( ako mám presvedčiť rodičov aby to prijali?
Vdaka

Gjjitcjj

No kašľal by som na celé divadlo :D budeš skôr prežívať ako žiť, na SVK je veľmi malá šanca že by si prerazila... Vlastne všade nie len tu. Choď tam kde ti rodičia hovoria, máš zaistrnu budúcnosť a chceš to zahodit

Erja

SofiaElla- tak neviem no kde žiješ ty ale ja poznam ludi ktori sa uplatnili aj bez školy a zarabaju pekne prachy..vieš niekto moze mať aj prirodzený vrodený talent ale ak ho nemáš tak jasné že tomu nemozes chápať...a autorka temy by určite mohla začať komparzami...a tak sa dostávať ďalej ..ukázať čo je v nej ..

SofiaElla

Erja, my nie sme v Hollywoode, my sme na Slovensku. Precitni do reality a nabudúce si over fakty, kým napíšeš niečo tak "múdre" ako bol predchádzajúci príspevok.

Erja

SofiaElla- a prečo by sa nemala uživiť? Veď herci zarabaju veľa prachov to čo píšes....

A ty autorka temy...ak ťa to ťahá k herectvu nevzdavaj sa...napokon ak si vtom dobra herečkou môžeš byť aj bez VŠMU...na tvojom mieste by som začala už teraz chodiť na nejaké kastingy a ukázať že nato mam aj bez skoly...a rodičia sa stym budu musieť zmieriť...

SofiaElla

Tvoji rodičia majú pravdu. Vyštuduj najskôr niečo, čo ťa aj uživí, a keď to budeš mať, kľudne si vyštuduj aj VŠMÚ. Aj tak o pár rokov zistíš, že si ju študovala úplne zbytočne, lebo sa tým naozaj neuživíš. A budeš vďačná, že tvoji rodičia mali toľko rozumu, že ťa "prinútili" vyštudovať niečo, čo má hodnotu a uživí ťa.

Ajajj

Tvoji rodicia budu musiet prijat, ze ty lekarka ani pravnicka nechces byt. Chvilu budu nastvani, ale ich to prejde, nebudu mat inu moznost. Hlavne nechod studovat to co ta nezaujima, lebo to potom budes cely zivot lutovat. Kazdy moze studovat to co on chce a nikto nema pravo mu v tom rozkazovat. Snad tvojim rodicom nebude dlho trvat kym to pochopia.

poradim38

Tak v prvom rade sa s nimi o tom otvorene porozpravat, povedat im normalne ako to citis a ze ta zdravotnictvo nebude bavit.......povedz ze za to ze oni maju kontakty tak ty nemusis byt ako oni a mozes sa rozvijat v inych veciach ktore ta budu bavit........ ale zas musis pochopit aj rodicov, ze ked to uz mas v rodine a dedi sa to u vas z generacie na generiaciu tak chcu mat z teba to iste.... cize bud rozumna, prehodnot si to este raz cele v hlave, skus najst nejaky zdravotnicky odbor ktory by ta mohol bavit, alebo v pravnickej sfere skus nieco najst, cele si to prestuduj a ked nebudes vediet nic najst co ta bude bavit v tych odboroch tak to povedz rodicom a ukaz im ze si hladala co by ta bavilo ale nic si nenasla a chces sa rozvijat v divadelnej sfere.... hlavne nebud neprijemna ani zla, pekne sa s rodicmi o tom rozpravaj a oni uvidia ze si mudra a vies co chces